Aktuality

1 3 4 5 6 10 20 30 40   Následující   ››

Noční obloha nad Podyjím III.

/PŘEDNÁŠKA, DISKUSE A KOMENTOVANÉ POZOROVÁNÍ OBLOHY/ Správy Národních parků Podyjí a Thayatal pro vás z důvodu velkého zájmu potřetí připravily pozorování noční oblohy. Přednáška s diskusí volně naváže na letní pozorování noční oblohy v Čížově. Tentokrát se zaměříme na světelný smog, možnosti pozorování hvězd ve městech a obcích a vliv umělého nočního osvětlení na lidský organismus a přírodu obecně. Akce se uskuteční 19.10.2022 od 19:00 hodin v Městské knihovně Znojmo.

 

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA OBSAZENÍ PRACOVNÍHO MÍSTA

mzp-200.jpg Ministerstvo životního prostředí vyhlašuje výběrové řízení na obsazení místa ředitel/ředitelka Správy Národního parku České Švýcarsko.

 

MŽP schválilo Zásady péče o NP Podyjí a jeho ochranné pásmo

zasady-200.jpg /TISKOVÁ ZPRÁVA/ Zásady péče o Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo 2022–2040 platí od 1. 9. 2022. Jde o základní strategický dokument, v němž jsou formulovány základní postupy, jak pečovat o biotopy národního parku a krajinu jeho ochranného pásma včetně pravidel pro využívání tohoto území člověkem.

 

V Podyjí rozkvetla vřesoviště

Letošní léto bylo extrémně suché a teplé. Na konci srpna však přišel vydatný déšť, který krajina potřebovala. Jako jeden z prvních druhů rostlin reagoval vřes. Tato drobná dřevina využívá právě pozdně letní a podzimní vláhu aby kvetla a vytvořila semena. Letos vřes kvete přímo ukázkově a z pohledu předchozích suchých let neobvykle pěkně. Fialová vřesoviště v tomto čase vypadají tak, jak je známe ze starých obrazů z 19. století.

 

Pomáháme

hasivka-200.jpg /TISKOVÁ ZPRÁVA/ Požár v NP České Švýcarsko je uhašen, celé požářiště bylo předáno správě parku, která má za povinnost monitorovat celé území a zajišťovat s pomocí hasičů případné dohašování nově nalezených ohnisek. Naše správa spolu s dalšími ochranářskými organizacemi vyslala na místo pomoc v podobě protipožární hlídky, která bude v místě vypomáhat do konce srpna.

 

Kvůli horku a suchu hrozí mimořádné nebezpečí požárů i v Podyjí

/VÝSTRAHA/ S ohledem na mimořádné sucho a předpokládanou vlnu veder hrozí na území Národního parku Podyjí a celé jižní Moravy velké nebezpečí požárů. Proto důrazně žádáme návštěvníky, aby na území národního parku a ve volné krajině jeho ochranného pásma nerozdělávali ohně, nepoužívali otevřeného ohně a nekouřili.

 

Dvě podzimní víkendovky přiblíží dětem Podyjí

/AKCE PRO DĚTI, PŘIHLÁŠKA, PRODLOUŽENÍ REGISTRACE/ Zajímáte se o přírodu a rádi v ní pobýváte? Chcete strávit celý víkend poznáváním krásné krajiny a máte týmového ducha? Přihlaste se na dvojjazyčný Víkendový vzdělávací pobyt „V DIVOČINĚ“, který se uskuteční v národních parcích Podyjí a Thayatal a jejich přilehlém okolí.

 

Lišejníky, pastviny i noční obloha. Srpnové přeshraniční akce v Podyjí a Thayatalu

/AKCE PRO VEŘEJNOST/ Správy národních parků Podyjí a Thayatal na srpen připravily hned sedm společných akcí.  Dozvíte se díky nim spoustu zajímavostí o tomto jedinečném území. Společně se vypravíme na pastviny, budeme pozorovat noční oblohu i prozkoumáme lišejníky. 

 

Správy sesterských národních parků Podyjí a Thayatal iniciovaly podpis Memoranda o spolupráci dolnorakouských a moravských obcí

220712-memorandum-200.jpg /TISKOVÁ ZPRÁVA/ Počátkem posledního týdne před prázdninami se sešla na svém rokování Rada Národního parku Podyjí i za účasti početné delegace starostů z rakouského pohraničí. V rámci přeshraničních aktivit podporovaných z programu česko-rakouské spolupráce Interreg bylo vydáno Memorandum o spolupráci v regionu přeshraničních národních parků Thayatal – Podyjí, které podepsali zástupci 21 měst a obcí. K signatářům svůj podpis připojili i ředitelé správ obou národních parků Christian Übl a Tomáš Rothröckl. Oba národní parky i zúčastněné obce tak deklarovaly vůli a připravenost, která se nepochybně v budoucnu projeví v dalším rozvoji dobrých sousedských vztahů i v trvale udržitelném rozvoji celého regionu.

 

Noční obloha nad Podyjím

/KOMENTOVANÉ POZOROVÁNÍ/ Hned dvě letní úterý věnujeme noční obloze nad národním parkem Podyjí. Ta je podle odborníkům jedna z nejzachovalejších v České republice. Výhled na hvězdy, klidný spánek i přirozenou noční dobu zde neruší až na malé výjimky žádný velký zdroj světelného znečištění. Podobných míst už je v Česku i celé Evropě velice málo. Připravili jsem proto pro vás zajímavé povídání, noční pozorování oblohy a v noci aktivních živočichů.

 

Partnerský Nationalpark Thayatal zve na Český týden. Začíná první prázdninovou sobotu

Od soboty 2. července až do neděle 10. července se návštěvníci rakouského partnerského Národního parku Thayatal mohou těšit na speciální Český týden. Zájemcům nabídne zajímavou česko-rakouskou exkurzi, výstavu i slevy na vstup do návštěvnického centra v Hardeggu nebo na pravidelné krmení tamních koček divokých.

 

POZOR! Žlutá stezka k vranovskému zámku je uzavřena. Hrozí také nebezpečí požárů

/UPOZORNĚNÍ/ Žlutá turistická cesta mezi Vranovem a vranovským zámkem (tzv. Kozí stezka) je z důvodu velkého množství rizikových stromů až do odvolání uzavřena. Jako náhradní přístupovou trasu lze využít modrou turististickou cestu spojující rovněž Vranov nad Dyjí se zámkem.

 

Skupina Český dřevák vystaví na vranovském zámku fotografie krajiny i sídel

/POZVÁNKA/ Správa Národního parku Podyjí ve spolupráci s partnery připravila na letošní sezónu na vranovském zámku výstavu fotografií pořízených klasickými analogovými metodami. Vernisáž výběru prací skupiny Český dřevák a výtvarnice Evy Jeníčkové se uskuteční ve čtvrtek 23. června od 17:00. V galerii Thayana bude k vidění až do konce září. 

 

Přibližte žákům podyjské nebe. Nabízíme přednášky o oblasti tmavé oblohy

/NABÍDKA PŘEDNÁŠEK PRO ŠKOLY/ Správa Národního parku Podyjí připravila přednášky o Podyjské oblasti tmavé oblohy. Jedná se o oblast se sníženým světelným znečištěním. Noční obloha nad Podyjím je podle odborníkům jedna z nejzachovalejších v České republice. Výhled na hvězdy, klidný spánek i přirozenou noční dobu zde neruší až na malé výjimky žádný velký zdroj světelného znečištění. Podobných míst už je v Česku i celé Evropě velice málo. 

 

Do divočiny! Přihlaste své děti na přeshraniční tábor

/AKCE ZRUŠENA/ Tábor pro děti Do divočiny, který se měl konat v termínu 17.-22. 7. 2022 je zrušen z organizačních důvodů (nízký počet přihlášených účastníků). Vícedenní pobyt V divočině bude realizován v náhradním termínu a jiném organizačním formátu.

 
1 3 4 5 6 10 20 30 40   Následující   ››