Část cest v národním parku je s opatrností přístupná. Dvanáct úseků ve střední a západní části je ale stále kvůli popadaným stromům uzavřeno

Znojmo, 12. prosince 2014 /SEZNAM UZAVŘENÝCH ÚSEKŮ/ – Dvanáct úseků značených peších i cyklistických stezek v Národním parku Podyjí, především na Vranovsku, Čížovsku, Lukovsku a v okolí Podmolí, je stále veřejnosti uzavřeno. Cesty jsou neprůchodné kvůli popadaným a poničeným stromům. Lesníci zde následky ledovky z minulého týdne odstraňují.  Ostatní značené cesty jsou s opatrností přístupné. Úplně by se lidé měli vyhnout otevřeným lesním porostům mimo značené trasy. Hrozí v nich veliké nebezpečí. 

Správa Národního parku Podyjí v souvislosti s rizikovou situací v lesních porostech Podyjí upozorňuje na to, že v současné době jsou na území národního parku a jeho ochranného pásma uzavřeny tyto úseky pěších turistických stezek a cyklostezek:

1. Podmyče – Felling (modrá stezka pro pěší)
2. Felicitin okruh na Vranovsku (červená stezka pro pěší)
3. Vranov nad Dyjí, zámek – Benátky (žlutá stezka pro pěší)
4. Odbočka k Halamáškově vyhlídce ve Vranovském lesoparku
5. Okruh Heleny Mniszkové na Vranovsku (zelená stezka pro pěší)
6. Claryho stezka na Vranovsku (modrá stezka pro pěší)
7. Páteřní trasa Vranov nad Dyjí, louka pod Slujemi – Čížov – Lukov – Podmolí, křižovatka Nivky (červená stezka pro pěší)
8. Čížov – Čížovský rybník (modrá stezka pro pěší)
9. Příčky – Podmolí, křižovatka Nivky (červěná cyklostezka)
10. Příčky – Podmolí, obec (zelená stezka pro pěší)
11. Podmolí, obec – Podmolí, křižovatka Nivky (modrá a žlutá stezka pro pěší)
12. Podmolí, křižovatky Nivky – Mašovická střelnice (žlutá stezka pro pěší)

Na tyto úseky cest, prosím, nevstupujte, pohyb po nich je nemožný, neboť se na nich nachází větší množství stromů, které spadly v souvislosti s nedávnou námrazou,“ upozorňuje vedoucí odboru veřejných vztahů Správy Národního parku Podyjí Jan Kos.

Ostatní značené trasy strážci a lesníci v minulých dnech vyčistili od popadaných větví i kmenů. „Pohyb po těchto upravených značených stezkách ale stále vyžaduje zvýšenou opatrnost. Hrozí zde totiž možnost, že z korun stromů budou padat poškozené větve. A to i v případě, že jejich poškození není na první pohled viditelné. Toto nebezpečí se navíc znásobí, pokud se do korun stromů na Znojemsku opře v příštích dnech silnější vítr,“ vysvětlil Kos.

Správa Parku zároveň nabádá veřejnost, aby v žádném případě nevstupovala do lesních porostů Národního parku Podyjí a jeho ochranného pásma mimo značené turistické trasy. V lesích se stále nachází větší množství spadlého, nakloněného a visícího dřeva, na jehož odstranění se v těchto dnech stále intenzívně pracuje. Vstupem mimo turistické cesty se lidé vystavují nebezpečí ohrožení zdraví i života.

O dalším vývoji rizikové situace v lesích národního parku a jeho ochranného pásma bude Správa parku informovat i v příštích týdnech.