Claryho stezka je po dvou měsících opět průchodná

Znojmo, 18. února 2015 – Lesníkům se podařilo zprůchodnit další značenou trasu uzavřenou od prosincové ledové kalamity. Na Vranovsku se nyní můžete vydat Claryho stezkou ke Claryho kříži. Uzavřené ale stále zůstávají kratší úseky na Felicitině okruhu a odbočka k Halamaškově vyhlídce.  Téměř všechny značené cesty jsou tak v národním parku s opatrností průchodné. Návštěvníci by ale stále měli dávat pozor na uvolněné větve v korunách stromů. Při silnějším větru také mohou padat i poškozené stromy.


Vyhlídka u Claryho kříže. FOTO: Petr Lazárek / Správa NP Podyjí

Seznam neprůchodných cest:
1. Felicitin okruh na Vranovsku (červená stezka pro pěší)
2. Odbočka k Halamaškově vyhlídce ve Vranovském lesoparku

Na rakouské straně řeky v Národním parku Thayatal je stále zavřená část páteřní červeně značené trasy podél Dyje Thayatalweg. Lidé by tak neměli plánovat přechod mezi zříceninou Kaja a Hardegem. Více informací… 

Silná ledovka Podyjí zasáhla v prosinci minulého roku. Nejvíce poškodila střední a západní část národního parku. „Zasaženo bylo zhruba 10 500 m3 dřevin. Polovina z tohoto množství leží v bezzásahových oblastech. Ledovka ale otevřela i prostor pro samovolné přírodní procesy a společenstva, kterým takto zasažená stanoviště vyhovují. Je to příležitost i pro odborníky a návštěvníky sledovat procesy přirozené obnovy v „přímém přenosu“, uvedl vedoucí odboru péče o les Správy Národního parku Podyjí Petr Vančura. Pořád je ale podle něj nutné dbát na bezpečnost. Vyčištění cest od větví zachycených v korunách stromů stále není dokončeno.