Před cestou

Dříve, než vyrazíte pěšky či na kole do národního parku, měli byste se seznámit s následujícími informacemi:


Bezpečný pohyb v terénu

seznamte se, prosím, důkladně s Vaší plánovanou trasou. Nepřeceňujte své síly – výlet by měl vyhovovat vašim časovým a fyzickým možnostem.
Podyjí je místo přátelské, příroda vlídná a bezpečná. Přesto je zapotřebí dodržovat alespoň základní pravidla pro pobyt v přírodě. Samozřejmostí jsou dobré a pevné boty, pláštěnka a větrovka pro případnou změnu počasí. Letní období je charakteristické vysokou teplotou a poměrně intenzivním slunečním zářením. Proto nezapomeňme na sluneční brýle a hojnost nealkoholického pití. Proti klíšťatům, které přenášejí lymskou boreliózu a klíšťovu encefalitidu, doporučujeme používat repelent a dlouhé kalhoty.

na rozcestíCyklisté na rozcestí

 

  

 

 

Turisté v Podyjí

Turisté v Podyjí

 
Nejvíce úrazů se přihodí každoročně cyklistům. Mějme proto na paměti, že příroda Podyjí není závodní dráhou, buďme ohleduplní k ostatním návštěvníkům. K „povinné výbavě“ každého cyklisty patří především helma, uvážlivý způsob jízdy a vhodné kolo v dobrém technickém stavu.
Na klíčových místech na území Národního parku Podyjí jsou rozmístěny tabulky s nápisem „Pomoc v nouzi“ (Emergency contacts - Hilfe fűr den Notfall) s uvedenými telefonními čísly složek integrovaného záchranného systému. Pokud se dostanete do nesnází, přijede k příslušnému bodu podle charakteru Vaší telefonické žádosti o pomoc vůz první pomoci, Policie ČR nebo hasiči. Mapu bodů si můžete stáhnout zde: Mapa bodů systému Pomoc v nouzi Mapa bodů systému Pomoc v nouzi (149,22 KB)
 

Pomoc v nouzi

Pomoc v nouzi


Klidové území Národního parku Podyjí

V souladu se zákonem o ochraně přírody a krajiny je i v Národním parku Podyjí vymezené takzvané klidové území. Návštěvníci se v něm mouhou pohybovat jen po značených cestach. Klidové území je vyznačené v kvalitních papírových i online mapách. Přímo v terénu je poznáte podle tabulek a dvou červených pruhů na stromech. Klidové území má zajistit ochranu a nerušený vývoj ekosystémů nebo jejich složek, které jsou citlivé na nadměrnou návštěvnost a rušivé vlivy s ní spojené. Více...
200601-ku-600.jpg

Návštěvní řád
Z důvodu ochrany přírody v národním parku se návštěvníci musí smířit s určitým pravidly chování, které vymezuje zákon o ochraně přírody. Prosíme Vás proto, abyste jej laskavě akceptovali a dodržovali. Celý návštěvní řád nalezente zde. Tady je základní desatero pro návštěvníky:

1) V národním parku choďte jen po značených cestách a příliš nekřičte
Mimo klidové území můžete i jinam, ale budeme rádi, když na cestách zůstanete. A klid? Klid léčí.

2) V národním parku jezděte na kole jen po značených cyklostezkách
Víme, že byste to zvládli i jinde, ale ohrozili byste tak ostatní návštěvníky i obyvatele národního parku. A navíc to zakazuje zákon.

3) Všechny odpadky, které do parku přinesete, také odneste
Nechcete přece, abyste se místo po národním parku procházeli po smetišti.

4) Auta zaparkujte na vyhrazených parkovištích
Jsme nejmenší český národní park. Všude se u nás dostanete pohodlně pěšky nebo na kole.

5) Nerozdělávejte ohně
Podyjí je jednou z nejsušších oblastí Česka. V lese byste neměli ani kouřit.

6) Houby a lesní plody sbírejte jen pro vlastní potřebu
A v klidovém území opravdu jen ze značených cest.

7) Psy mějte na vodítku nebo pod absolutní kontrolou
Na jaře je národní park plný mláďat a téměř celý rok se tu pasou ovce a koně.

8) Přespávejte jen v penzionech nebo kempech
Tábořit se u nás nesmí. V noci si i příroda potřebuje odpočinout

9) Na loďce se můžete projet jen ve Vranově nebo Hardeggu
Řeka Dyje a její nejbližší okolí je to nejcennější, co v národním parku máme. Jinde to prostě nejde.

10) Létat u nás mohou jen ptáci
Drony a další bezpilotní stroje nechte před hranicemi národního parku.

Prosíme návštěvníky Národního parku Podyjí, aby omezení vyplývající z Návštěvního řádu přijali jako svoji drobnou oběť pro zachování překrásné přírody Podyjí.


Další informace
  • V území nejsou rozmístěny odpadkové koše. Prosíme proto návštěvníky, aby si své odpadky odnesli ze svých cest zpátky domů
  • Na nejzajímavějších lokalitách národního parku se můžete setkat s dřevěnými panely terénního informačního systému, na kterých je umístěna turistická mapa a tříjazyčný text.
  • K úkrytu před nepohodou a odpočinku slouží 6 dřevěných přístřešků vystavěných na hlavních turistických křižovatkách
  • Řeku Dyji překlenují v Národním parku Podyjí 3 nové visuté mosty (jeden v lokalitě Hamry u Vranova nad Dyjí, dva v lokalitě Šobes). Slouží turistům a návštěvníkům Podyjí. Byly vybudovány v místech, kde stávaly mosty používané Pohraniční stráží. Tyto byly zničeny při povodni v roce 2002. Kamenný most u Hardeggu je využíván od roku 1990.
  • K případné osvěžení slouží označené studánky s pitnou nebo užitkovou vodou. Jejich kvalita je pravidelně sledována
  • Další informace lze získat v Návštěvnickém středisku Správy NP Podyjí v obci Čížov a v Domě Národního parku Thayatal na okraji lesa při silnici vedoucí do Hardeggu.
 
 

Studánka Pod lipamiStudánka Pod lipami

 

Přístřešek pro turistyPřístřešek pro turisty

 

Přejeme všem návštěvníkům mnoho nezapomenutelných zážitků v krajině Národního parku Podyjí.