Do Podyjí se vrací tradiční mišpule a další ovocné stromy

Návrat domů. I tak by se ve zkratce dala popsat výsadba zhruba desítky sazenic mišpulí německých. Tyto stromy, které nabízejí nezvyklé plody podzimního Podyjí, na Hradišťské terasy nad Dyjí v minulých dnech vysázeli správci národního parku. Právě odsud putovaly před několika lety řízky odebrané ze starých stromů do ovocné školky v Bojkovicích nedaleko Uherského Hradiště. Specializuje se totiž na staré odrůdy ovocných stromů. Nyní se z Bílých Karpat vrátily v podobě mladých stromků zpátky.

Image
Mišpule německá je typickým podyjským druhem svázaným s oblastmi starého německého osídlení. Po přemrznutí poskytuje šťavnaté, velmi lahodné plody. Správa Národního parku Podyjí již nedávno doplnila nově napěstovanými sazenicemi skupinu starých mišpulí na Hradišťských terasách u Znojma. FOTO: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí.

Mišpule jsou typickým podyjským druhem. „Tato dřevina je historicky svázaná s oblastmi starého německého osídlení. Poskytuje šťavnaté, velmi lahodné plody s hnědou kožovitou slupkou, které jsou však jedlé až po přemrznutí. Nově napěstované sazenice doplnily skupinu starých mišpulí na Hradišťských terasách,“ řekla náměstkyně ředitele Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová. O nové sazenice tradičních podyjských ovocných odrůd projevili zájem i v Národním parku Thayatal. Podyjí jim poskytlo několik sazenic. Jedna z nich byla vysazena přímo před budovu návštěvnického střediska v Hardeggu.

Správa parku se ale snaží pečovat i o původní opuštěné velké ovocné sady. „Zatím jsme prořezali dřeviny v sadu u Podmyčí, u Onšova, u Čížova (kde se na práci podílela také obec) a ve dvou sadech u Lukova. Zmlazovací řez ovocných dřevin provedli lesníci také v rozsáhlém třešňovém sadu u Popické kaple. Do sadu u Lesné a na Hradišti doplnili mladé stromky,“ popsala Reiterová.

A výsledek jejich práce byl vidět už letos. „Více ovoce nesly stromy například u Čížova nebo u Onšova. Na druhou stranu málo plodů jsme viděli  na třešních u Popic. Možná jsou tam stromy už příliš staré nebo prostě nebyla pro ně dobrá sezona,“ uvedla Reiterová

O obnovu původních ovocných sadů i jednotlivých stromů mají zájem i místní obyvatelé. „Řada lidí nám poskytla údaje o výskytech starých ovocných stromů, často i s přesným určením odrůdy. Pečovat ve svém volném čase o ovocné sady mají zájem i první dobrovolníci,“ potvrdila Reiterová. V  oblasti Hradišťských teras dokonce jeden z vlastníků obnovuje historický stav teras včetně na sucho skládaných zídek a ovocných výsadeb.

Návštěvníci národního parku a jeho bezprostředního okolí se tak mohou při svých toulkách krajem čím dál tím častěji osvěžit se starobylých odrůd ovocných stromů, které do Podyjí neodmyslitelně patří.