Dobrý skutek: Ocenili jsme aktivistu Hovorku, vysázení nového sadu i péči o údolní louky

Dobrý skutek pro Podyjí ve čtvrtek v podvečer obdržel zesnulý Václav Hovorka. Správa parku tak připomenula jeho vytrvalou, i když neortodoxní, starost o životní prostředí Znojemska. Vedení Správy parku také ocenilo manžele Květoňovy za vysázení sadu v Lesné a Bedřicha Havlíka za náročnou péči o údolní louky národního parku. Lidé v internetovém hlasování pak nejvíce podpořili šetrnou rekonstrukci rodinného domu bratrů Šobových v Mašovicích. Správa parku letos na ocenění nominovala pět počinů. Uděluje jej od roku 2012.

191106-hovorka-znojmo-denik-600.jpg

FOTO: www.znojemskydenik.cz

„Někoho při vzpomínce na Václava Hovorku mrazí v zádech. Jiný se zase shovívavě pousměje. My si myslíme, že jeho přístup byl sice svérázný, ale právě svojí úporností a neoblomností dosahoval často výsledků i tam, kde jiní, konformnější, pohořeli nebo předem rezignovali,“ říká náměstkyně ředitele Lenka Reiterová. Například nemálo stromů na Znojemsku, podle ní, vděčí Hovorkovi za delší život, protože zbytečně nepadly pilou na příkaz těch, kteří hledali nejjednodušší řešení.

Nedbal ani osobních rizik a přírodu hájil již před rokem 1989. Protestoval i proti útisku, kterého se lidem dostávalo ze strany úřadů. Nebo později i ze strany příliš razantních podnikatelů. „Pan Hovorka bohužel již své aktivity na tomto světě ukončil. Zachovalé kousky znojemské přírody v sídlech i mimo ně jej ale budou ještě dlouho připomínat,“ dodává Reiterová.

Manželé Květoňovi se před časem rozhodli, že oživí plochu jednotvárných polních záhumenek a na svém pozemku vysází stromy. „Nevrhli se však do akce bezhlavě. Pečlivě se poradili s odborníky, aby výsadba pokud možno co nejlépe prospívala. Nové stromy stály nemálo peněz a úsilí. Než vydají své první plody, bude to jistě ještě spoustu péče stát. Už teď ale potěšily řadu ptáků,“ vysvětluje Reiterová. Mikroklimatické působení stromů navíc podle ní vylepší i pohodu bydlení v okolí.

Bedřich Havlík se před lety nechal přesvědčit k péči o jednu údolní louku v Podyjí. Zpočátku šlo víceméně o obchodní záležitost. Postupně si však do nájmu převzal i několik dalších. „Nenechal se odradit ani jejich obtížnou přístupností, ani speciálními ohledy, které musí při práci věnovat volně žijícím živočichům a ani menším množstvím sena, které z nich získává,“ vysvětluje Reiterová. Díky jeho úsilí se na údolních loukách daří vzácným rostlinám nebo třeba motýlům.

Veřejnost nejvíce zaujala citlivá oprava rodinného domu v Mašovicích. „Bratři Šobovi podle starých fotografií obnovili strukturální i barevné zdobné prvky fasády, které zmizely při předchozích nevhodných přestavbách. Vrátili také průčelí domu jeho historické členění včetně podkrovních větracích otvorů. Okna i vrata jsou provedena s respektem k historickému odkazu,“ vypočítává Reiterová. Veřejné ankety se letos zúčastnilo přes dvě stě lidí. Rekonstrukce domu v Mašovicích získala téměř tři sta hlasů (každý hlasující měl tři hlasy).

Pětici nominací uzavírá náročná památková rekonstrukce severní vstupní brány do areálu proboštského statku ve Znojmě-Hradišti provedená péčí Nadačního fondu sv. Hypolita. Oprava památce vrátila důstojný vzhled. Možná ji dokonce zachránila před postupným rozpadem. Podrobnosti o všech nominovaných naleznete na https://www.nppodyji.cz/dobryskutek2019.

Správa Národního parku chce oceněním „Dobrý skutek“ poděkovat všem, kteří zvelebují krajinu Podyjí.

Image

Držitelé ocenění Dobrý skutek pro Podyjí 2019. FOTO: Petr Lazárek/Správa Národního parku Podyjí