Ozvěny Ekofilmu ve Znojmě: Vlčí hory nebo Hazardní hra o přežití

/PROGRAM/ Pro příznivce dokumentů z oblasti přírody, ochrany životního prostředí i přírodního a kulturního dědictví jsme opět připravili promítání vybraných filmů z mezinárodního filmového festivalu Ekofilm. Tentokrát je ve Znojmě uvidíte v druhé polovině května.

Ozvěny Ekofilmu přinášejí většinu oceněných filmů ze 41. festivalu Ekofilm, který proběhl v prosinci 2015 v Brně. nabídka je doplněna dalšími dokumenty a krátkými filmy. Široká škála filmů na výběr byla nabídnuta místním školám, ale ani veřejnost nepřijde zkrátka. Pro ni jsou určeny dva filmové podvečery nabité zajímavými tituly.

vlcie-hory-krslenica-male-karpaty-1629-600x271.jpg (600×271)

První promítání proběhne v úterý 17. května od 17.30h, jako první se představí držitel Hlavní ceny Ekofilmu 2015, slovenský film Vlčí hory o divoké přírodě Východních Karpat. Snímek režiséra Erika baláže byl natáčen na území tří států - Slovenska, polska a Ukrajiny, ve všech čtyřech ročních obdobích.

Úžasné detailní přírodní záběry přináší dolument Jak se dělá prales, který nás zavede hluboko do odlehlých lesů rakouského národního parku Vápencové Alpy  – nejrozlehlejšího území divočiny v Alpách, již téměř po čtvrtstoletí nedotčené člověkem.

Kratší snímek Arefi, pastevec, přináší portrét člena prastaré pastýřské rodiny, který se velkému stádu ovcí a koz v íránské poušti věnuje již 45 let. S jeho odchodem na zasloužený odpočinek bohužel asi rodiná tradice skončí, protože jeho potomci již chtějí žít jiný život.

František svého druhu je český film oceněný Cenou diváků, další potrét, tentokrát člověka, který téměř všechn svůj volný čas věnuje ptákům - jejich pozorování, kroužkování a především výrobě a rozmisťování ptačích budek.

Druhé ekofilmové úterý 24. května představí divákům rovněž dva oceněné filmy - Hazardní hru o přežití o nelítostném zabíjení divokých slonů a nosorožců kvůli obchodům se slonovinou a nosorožčími rohy, které dnes drží v rukou mocné mezinárodní syndikáty a Černý led o osudu posádky lodi Arctic Sunrise hnutí Greenpeace protestující proti prvnímu ropnému vrtu v Arktickém oceánu. 

Rodinám s dětmi doporučujeme spíše první úterní promítání a film Na křídlech divokých koní, který je zařazen na začátek druhé série. Diváci tohoto filmu se mohou těšit na krásné scenérie z mongolské přírody i záběry koní převalského, kteří jsou z chovu v České republice reintrodukování do země svého původu.

Obě série jsou doplněny zajímavými krátkými šoty na environmentální témata.

Program:

úterý 17. 5. 2016, 17.30 h

Vlčí hory (48 min.)

Bez silnic (2 min.)

Jak se dělá prales (52 min.)

Náš odkaz (1,5 min.)

Arefi, pastevec (8 min.)

Zelené včely (1 min.)

František svého druhu (26 min.)

 

úterý 24. 5. 2016, 17.30 h

Náš plast, náš problém (3 min.)

Na křídlech divokých koní (26 min.)

Hazardní hra o přežití (52 min.)

Stopy člověka (2 min.)

Černý led (53 min.)

ozveny_16_verejnost.pdf ozveny_16_verejnost.pdf (925,58 KB)

anotace_ozveny_ekofilmu16_verejnost.pdf anotace_ozveny_ekofilmu16_verejnost.pdf (696,42 KB)