- Chtěli bychom během zimy krmit ptáčky na krmítku a pozorovat je s dětmi oknem. Jak by mělo krmítko vypadat a co do něj dávat?

Na přikrmování ptáků během zimního období se názory různí. I když jim chceme pomoci, je to přece jen zásah do přírody. Také bychom mohli způsobit více škody než užitku, kdybychom je krmili špatně.

Většina ochránců přírody se shodne na tom, že pokud máme krmítko na zahradě u rodinného domu v obci, či např. na balkóně v paneláku, divokou přírodu tím příliš nenarušíme. (Musíme si jen dát pozor, aby trus našich ptačích návštěvníků neznečišťoval balkon souseda pod námi.) Problematické by bylo krmení ptáků uprostřed chráněné přírody nebo např. sypání holubům ve městě, kde jsou přemnožení a ohrožují svým trusem památky i naše zdraví.

A jak by mělo správné krmítko vypadat? Rozhodně by se v něm neměla držet dešťová voda - měl by být zajištěn její odtok. Krmítko také může být chráněno stříškou. Důležité je, aby ptačí strávníci měli klid a nebyli ohrožováni psy a kočkami, konstrukce a umístění by to neměly dovolovat.

Kromě klasických „domečkových“ krmítek můžeme také ptáčkům připravit vánoční stromek plný dobrot, zavěsit ven špekovou kůži nebo tukovou kouli se semínky v síťce. Pokud už se rozhodneme ptáky na nějakém místě přikrmovat, měli bychom se tomu věnovat celou zimu, zejména v období sněhové pokrývky a mrazů. Ptáci si totiž zvyknou na zdroj potravy.

Skladbou krmení ovlivníme výběr ptačích druhů, které nás budou navštěvovat. Semena  a obiloviny mají nejraději pěnkavy, zvonci, strnadi, vrabci a kosi, zatímco sýkorky, brhlík nebo mlynařík si pochutnají na olejnatých semínkách, tukové směsi nebo oříškách. Bobuloviny, sušená jablka či hrušky můžeme připravit pro kvíčaly, brkoslavy a také kosy a vrabcům a hrdličkám stačí pšenice, oves, či obyčejná nadrobená houska  Nesmíme však dávat ptákům pečivo slané či s krystalky soli na povrchu. Také bychom neměli zkrmovat odpadky z kuchyně - přepálený tuk, plesnivé zbytky, těstoviny či uzeniny.

 

 

sýkora koňadrasýkora koňadra bývá častým hostem zimních krmítek

 

Pro další inspiraci se můžete podívat např. na stránky České společnosti ornitologické.

Máme-li zahradu, o kterou se staráme, je dokonce ideální přilákat na ni ptáky, protože ti se během vegetační sezóny postarají o likvidaci těch hmyzích druhů, které většinou zahrádkář považuje za škůdce. O zahradu se ale nepostarají ptáci ze zimních krmítek, protože ti se jaře stěhují většinou jinam. Koncem zimy můžeme však na příhodné místo upevnit hnízdní ptačí budku - hlavně v případě, že na našem pozemku nejsou přirozená stanoviště pro hnízdění (např. dutiny ve stromech, vyvýšené skalky se skulinami, husté keře apod.)

Můžete si nechat opět poradit na výše zmíněných stránkách