- Našel jsem u silnice netopýra s poraněným křídlem. Uložil jsem ho do krabice do sklepa, nabízené mouchy odmítá. Co mám dělat?

Ihned kontaktujte nějakou záchrannou stanici hendikepovaných živočichů (adresář naleznete na internetu např. na adrese www.priroda.cz nebo www.zachranazvirat.cz), kde vám poradí, co dál. Buďto si zraněného živočicha rovnou odvezou, nebo vás odkážou na stanici specializující se na danou skupinu živočichů (v tomto případě netopýry, na ně se konkrétně specializuje např. ZO ČSOP Nyctalus v Praze). Pokud by se vám nepodařilo kontaktovat záchrannou stanici, poradí vám také na orgánu ochrany přírody (odbor životního prostředí obecního úřadu obce s rozšířenou působností nebo krajského úřadu, správa národního parku či chráněné krajinné oblasti, Česká inspekce životního prostředí) nebo v instituci veterinární péče (veterinární ordinace, orgány státní veterinární správy).

 

Pro příště je třeba upozornit, že jste se zraněným živočichem vůbec neměl manipulovat. Je to v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny, ale i se zákonem o ochraně zvířat proti týrání. Se zvířaty může manipulovat pouze poučená osoba, což je taková, která složila příslušnou zkoušku dle zákona o ochraně zvířat proti týrání. Jednou z podmínek zkoušky je odborné zoologické či veterinární vzdělání. Leží-li zraněné zvíře vprostřed silnice, a vy je přemístíte z dosahu aut, jistě vám to nikdo nebude vyčítat (byť i to už je striktně vzato protizákonné), ovšem jakákoli další manipulace by měla být záležitostí odborníka. Vyděšené zvíře si při neodborné manipulaci může způsobit další zranění, navíc je taková činnost nebezpečná i pro vás – bránící se zvíře vás může poranit, případně hrozí infekce. Pokud již máte v péči jakékoliv zraněné zvíře, vězte, že mnohem důležitější než krmení je pro něj nabídka dostatku vody. Stresované zvíře většinou vůbec nemá o potravu zájem, ovšem dostatečný příjem tekutin je zásadní pro zmírnění stresu i zlepšení průběhu léčby. Vodu je však třeba nabízet ve formě, která je pro zvíře přijatelná – hlubokou misku pravděpodobně vylije, navíc se promáčí a podchladí. Mnohem lepší je umístit do blízkosti zvířete namočené předměty, z nichž si může kapičky olízat (ideální je např. svazek vydatně pokropené vegetace).