Pojďte s námi slavit sázením jabloní

Všem příznivcům ankety Strom roku a přátelům stromů vůbec přinášíme hned několik novinek. Patří mezi ně skvělé umístění v celostátní soutěži, příležitost zapojit se do pokusu o rekord v sázení stromů a možnost stále přihlašovat kandidáty ze Znojemska do regionální ankety.

20. října se v České republice slaví Den stromů. S tímto datem už je také tradičně spojeno vyhlášení výsledků celostátní ankety Strom roku. V letošním roce se do finále probojoval i Skalický platan, krásný mohutný strom rostoucí v místním zámeckém parku, který občané Znojemska znají z regionální ankety. V celostátním finále získal 5 818 hlasů a umístil se tak na krásném 3. místě za alejí ve Skaličce na Přerovsku a hruškou v Horním poli u Slavkova na Uherskohradišťsku.

Součástí oslav stromů, které připravila letos Nadace Partnerství, je i pokus o rekord v sázení 28. října. Organizační tým, který pořádá anketu Strom Znojemska, tj. Správa Národního parku Podyjí, Klub přátel stromů Znojemska a Živé pomezí Krumlovsko – Jevišovicko, se připojuje sázením jabloní starých odrůd. Všichni zájemci se mohou připojit k sázení v sadu na Hradišťských terasách, kde přibudou sazenice odrůd Boskoopské, Landsberská reneta a Jadernička. Kromě toho budou vysazeny i stromky na dvou dalších lokalitách – v Popicích a na Horeckém kopci, tam už sázení zajistí Správa Národního parku Podyjí. Sraz pro zájemce, kteří chtějí pomoci s vytvořením rekordu, je v pátek 28. 10. 2011 na Hradišti u Znojma, u autobusové zastávky u Jednoty mezi 9.30a 9,45h (autobus od Znojma tam přijíždí v 9.33h).

 

sázení stromků3

v sadu na Hradišťských terasách se mohli zájemci zapojit do sázení již na jaře 2010

Kdo má zájem ještě přihlásit svůj oblíbený strom do ankety Strom Znojemska 2011, má na to ještě čas, protože uzávěrka příjmu návrhů byla posunuta až na 15. listopadu. Letos se nám moc návrhů nesešlo, takže budeme rádi, když nám přispějete a upozorníte na zajímavé stromy ve vašem okolí.

&source=https://nppodyji.cz" title="LinkedIn" onclick="javascript:window.open(this.href,'', 'menubar=no,toolbar=no,resizable=yes,scrollbars=yes,height=600,width=600');return false;">