- Soused mi vyčítá, že neseču často zahradu a nechávám trávník vysoký (kvetou v něm i různé plané květiny). Prý se od nás k němu díky tomu šíří plevel. Jak mám argumentovat (to, že se mi to tak líbí, mu nestačí)?

Samozřejmě nejste povinen sekat svůj trávník nakrátko. Přírodě naopak prospívá, když se nechá odrůst a plochy se kosí jednou až třikrát za sezónu. Podporuje to větší pestrost flóry i fauny, např. na zahradě uvidíte více motýlů i dalšího užitečného hmyzu, který vám může pomoci při péči o zahradu - můžete si o tom přečíst např. zde. Napovědět vám může i článek o péči o louky v národním parku. Na zahradě, která není tak přepečlivě "uklizená" a uhlazená, se spíše najde místo také pro další "zvířecí pomocníky" zahrádkářů - ptáky, ježky, ještěrky apod. Pozorovat tyto spoluobyvatele naší zahrádky může být pro nás velkou odměnou.

Pokud sousedům tyto argumenty nestačí, můžete se zapojit do projektu Přírodní zahrady bez hranic a zažádat o plaketu "přírodní zahrada", kterou si jako vysvětlení vyvěsíte na svůj plot či branku. Poradci z projektu vám navíc mohou bezplatně poradit, co a jak na přírodní zahradě uspořádat či pěstovat.