Jabloň domácí – Malus domestica

Strom s krátkým kmenem, dosahuje výšky 10-15 m a průměru kmene 80 cm, dožívá se až 100 let. Plodem je kulovitá malvice – jablko. Vzhledem k velkému množství odrůd existuje v jejich popisu značná morfologická variabilita, zejména s ohledem na barevnost a chuťové charakteristiky plodů.

KOHLER, Eugen. Köhler's Medizinal-Pflanzen [online]. Leipzig: Herm. J. Ramm, 1887 Dostupné z: https://www.biodiversitylibrary.org/item/10836#page/238/mode/1up

Kde roste: Kulturní odrůdy jabloní se rozmnožují vegetativně tzn. roubováním nebo očkováním na vhodnou podnož. Mimoto bylo vyšlechtěno i velké množství okrasných kultivarů, které se rovněž rozmnožují očkováním nebo roubováním. V krajině Národního parku Podyjí se většinou setkáváme buď s kulturními odrůdami v extenzivních sadech, zahradách a podél komunikací nebo se zplanělými jabloněmi v lese i mimo něj, zejména v lokalitách bývalých sadů, v okolí hájoven nebo původních mlýnů na řece Dyji.

Využití: Ovocné odrůdy jabloní jsou nejpěstovanějším ovocným druhem u nás. V zahradní a krajinářské praxi se používají také okrasné kultivary, které se používají jako parkový a solitérní strom v městském prostředí i v přírodně krajinářských kompozicích. Jablka mají své nezastupitelné místo také v evropské kuchyni.

Lidové léčitelství: V lidovém léčitelství mají jablka tradičně silné postavení. Jsou dostupným lékem se širokým použitím. Podporují trávení, zlepšují peristaltiku a používají se jak při zácpě, tak i při průjmu. Jsou cenným zdrojem vitamínu C, vlákniny i řady antioxidantů. Zlepšují krevní obraz i činnost srdce, jsou vhodnou potravinou při cukrovce, revmatických chorobách, při potížích s ledvinami i játry. Čaj z jablečných slupek je vhodný při kašli či nachlazení a také při dně a revmatoidní artritidě. Jablečný ocet se používá zevně k potírání nohou.

Mytologie: Jabloň patřila mezi posvátné stromy prakticky všech evropských civilizací a Keltové ji řadili mezi sedm nejposvátnějších stromů vůbec. Ale i v Číně byly květy jabloně vždy opěvovány v básních nejslavnějších autorů. Jabloň byla považována za symbol spojení člověka s přírodou, spojnici mezi životem a smrtí a mezi pozemským a duchovním světem. Jabloň má dle mytologie úžasnou sílu, kterou ráda předává dál. Jablko je také symbolem královské moci, součástí mnoha korunovačních klenotů je i královské jablko. Se symbolikou jablka se setkáme samozřejmě také v bibli. Jablka se používala i při magických rituálech našich předků, připomenout můžeme např. krájení jablíček o Vánocích.

Zpět na https://www.nppodyji.cz/popickastezka