Jaro v Podyjí: tisíce květů konikleců, koberce sněženek a první včely a motýli

Zatímco na horách je stále sníh, do Podyjí už nezadržitelně vstupuje jaro. Návštěvníci se tak mohou těšit z tisíců květů konikleců a sněženek, vzácných křivatců nebo prvních motýlů. Ze svých zimních útočišť také pomalu vylézají žáby a ještěrky a do národního parku se vracejí první ptačí poslové jara.

Image

Koniklec velkokvětý. FOTO: Robert Stejskal / Správa Národního parku Podyjí

Na jedny z nejvýraznějších květů Podyjí – koniklece velkokvěté - se zájemci mohou podívat například nedaleko Havraníků. Pastviny exmoorských koní jich totiž rozzářily tisíce. „Díky pastvě koní nejsou tentokrát trsy konikleců utopené ve staré trávě a tak zdá se, že zde budou koniklece dobře prospívat,“ soudí Robert Stejskal, který spravuje v Národním parku Podyjí nelesní pozemky. Květy konikleců navíc začínají navštěvovat první opylovači, zejména včely. „Návštěvníky ale prosíme, aby kvůli fotkám konikleců nevstupovali přímo do koňských ohrad. Koniklece kvetou i na řadě běžně přístupných míst,“ upozorňuje Stejskal.

Image

Sněženky na údolních loukách. FOTO: Robert Stejskal / Správa Národního parku Podyjí

Skalky na vřesovišti i v údolí oživují také první květy křivatců českých. „Na údolních loukách u Lukova je stále o poznání chladněji než na prosluněném vřesovišti. Ale i zde najdeme koberce sněženek a ojediněle také plicníky, jaterníky nebo dymnivky, jejichž plný rozpuk teprve přijde,“ popisuje Stejskal.

Image

Babočka jilmová. FOTO: Václav Křivan

Živo začíná být i ve hmyzí říši. „Na slunných místech se probudila mraveniště, obsypaná z jižní strany množstvím mravenců začínajících své jarní práce. Při procházce také můžete potkat motýly, kteří úspěšně přečkali zimu ve starém sklepě nebo na půdě, jako například babočku jilmovou nebo žluťáska řešetlákového,“ říká Stejskal. S oblibou se sluní na vyhřátých kmenech stromů nebo na staré trávě.

Z větších živočichů již začaly aktivovat ještěrky zelené. Drobné vodní tůně postupně obsazují první žáby a místy lze již zahlédnout i snůšky vajíček. 

Image

Krahujec obecný na koňské ohradě u Havraníků. FOTO: Robert Stejskal / Správa Národního parku Podyjí

Mezi ptačími posly jara nepřekvapí přítomnost špačků nebo skřivanů polních. „Z vzácnějších druhů nás potěšil přílet skřivanů lesních v okolí vřesovišť a vinohradů kolem Havraníků a Hnanic. V parcích a zahradách již spolehlivě také narazíte na páry holubů hřivnáčů,“ dodává Stejskal.

Svoji aktivitu zvyšují také draví ptáci. Krahujci obecní například často číhají na svoji kořist na kůlech koňské ohrady. Na řece pod Šobesem zase můžete zahlédnout pestře zbarvené kačery kachniček mandarínských ve svatebním šatu.