Pozorujte s námi březnovou přírodu. Můžete získat zajímavé ceny

/AKTIVITA PRO DĚTI/ Fungují ještě pranostiky nebo už světu vládne jiný přírodní řad než v minulosti? Pojďme to společně vyzkoušet. Stáhněte a doplňte s námi březnový přírodní kalendář. Když se s námi o svá pozorování podělíte, můžete získat zajímavé ceny.

Image

Sněženka podsněžník. Foto: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí

Naši předkové neměli při ruce takové vymoženosti jako je internet, televize nebo noviny, které by je informovaly o tom, jak dnes za týden, za měsíc či v tomto roce v přírodě bude. Sloužil jim k tomu kalendář doplněný pranostikami (roky prověřenými předpověďmi, vztahujícími se k určitému dnu či období) a také cit pro přírodu, se kterou uměli v souladu žít.

Pokud budete s námi bádat nejen v březnu, nejen celý rok, ale třeba i let několik, můžete poznat lépe přírodu a hodně z toho, co se v ní děje, co ji ovlivňuje a také můžete porovnat, zda staletími prověřované pranostiky mohou i nám něco o dějích v přírodě napovědět.

Pro začátek postačí, když to nejzajímavější, co jste v měsíci březnu pozorovali, zapíšete do „Mého kalendáře na měsíc březen“. Ze svých zápisků pak můžete třeba vytvořít na výkres výtvarné dílo, kde obrázky a možná i fotografiemi představíte svůj měsíc březen.

Doufáme, že postupně k němu přibudou další měsíce, až z toho vznikne Váš vlastní roční kalendář přírody.

Budeme rádi, když se s námi o své březnové kalendář podělíte. Stačí je oskenovat a poslat do 15. dubna na emailovou adresu infocentrum@nppodyji_cz. Nezapomeňte do mailu uvést své jméno a příjmení, věk a obec nebo město, kde jste své pozorování prováděli. Autory vybraných kalendářů odměníme zajímavými cenami z naší produkce.
Přejeme vám příjemné bádání a těšíme se na váš měsíc březen….

Co budete potřebovat:

Máte březnovou přírodu v malíku? Zkuste i naši křížovku.  

A co zajímavého se v březnu v přírodě děje?

Březen se nám představuje narašenými pupeny stromů, již hojně vylétají včely, probouzí se první motýli, hlavně babočky a žluťásci. Sasanka hajní vytváří v listnatých lesích nádherné koberce. V lesích, ve svém okolí, už můžete pozorovat třeba kvetoucí modříny, jejichž žlutavý pyl přenáší vítr.

Na zahrádkách či v parku už kvetou sněženky a bledule a mezi nimi vystrkují své barevné hlavičky krokusy (šafrány), či petrklíče (prvosenky). Za chvíli už v trávě uvidíme voňavé květy fialek (voní prý jen do první jarní bouřky – pak prý přestanou…). Kolem všeho rozkvetlého nejen uvidíme, ale i uslyšíme včely a ostatní hmyz, který láká vůně jarních květů k opylení.

Od poloviny či koncem března se k nám vrací čápi černí i bílí – zpravidla první přiletí samci.

Zpěv kosů dosahuje vrcholu. Špačci obecní či skřivani polní přilétají také zpět do svých hnízdišť. Následují je „pivisky“ – čejky chocholaté či „třasořitky“- konipas bílý.

Ke konci měsíce začíná hnízdit většina nestěhovavých ptáků. Netopýři se probouzejí ze zimního spánku.

Veverky v parku či v lese vyvedly svá první mláďata. V přírodě někde ve větrolamu, či lesíku za vesnicí už můžeme vidět i slyšet holuby hřivnáče, kteří na nás mávají při letu bílou hranou křídel a bílou skvrnou na krku.

V přírodě se objevují zejména první zajíčci „březňáčci“, kteří se narodí osrstění a hned vidí. Několik dnů od narození jenom nehybně leží a čekají, až k nim jednou, nejvýše dvakrát za den přijde matka zaječice, aby je nakojila. Vypadají bezmocně a opuštěně a to je jejich největší nebezpečí, neboť neznalí lidé se jim snaží pomoci a ve chvíli, kdy se zajíčka dotknou, přenesou na něj svůj pach a zaječice pak v mnoha případech svého potomka opustí. Takový zajíček pak má už jen jedinou šanci – že se co nejrychleji dostane do rukou odborníků v záchranné stanici. Přes sebelepší odbornou péči v zajetí i tak polovina zajíčků nepřežije.

Důležitá data:
3. března Světový den divoké přírod
14. března Mezinárodní den akcí pro řeky a proti přehradám
18. března Světový den ukliďme svět
20. března 1991 byly vyhlášeny Národní parky Podyjí a Šumava
20. března 2021 první jarní den a také Světový den vrabců
21. března – Mezinárodní den lesů
22. březen - Světový den vody
23. března Světový den meteorologie

Image