Listopad: Zahalený do mlžného oparu

/KALENDÁŘ, AKTIVITA PRO DĚTI/ Listopad – zvukomalebný název měsíce, který vyjadřuje to nejdůležitější, co se v přírodě děje. Začátkem tohoto měsíce nás lesy pořád ještě vítají oděné do hýřivých barev podzimu. Ale již při sebemenším větříku vidíme, jak se ze stromů spirálovitě snášejí listy k zemi. Neklamným znamením, že podzim už je opravdu tady, je šustění spadaného listí při každém kroku.

Image

Brkoslav severní. Foto: archiv Správy Národního parku Podyjí

Už se s námi loučí až do konce října všudypřítomní špačci, a rána nás vítají sychravými mlhavými opary a hlasitým krákáním havranů. V průběhu měsíce listopadu většina stromů postupně shazuje listí, jen někteří vytrvalci, jako dub, buk, či habr si ponechají svou šustící, hnědavě zbarvenou ozdobu téměř po celou zimu a poslední suché, zbarvené listy opadají až když už raší nové, svěže zelené.

Prozradí nám podzimní listí jaká bude zima?

Naši předkové podle toho, jak se na podzim listí rychle či pomalu mění ze zelené na žlutou až hnědou barvu a jak rychle opadává, usuzovali, jaká bude zima. Pokud proces barvení a opadávání listů stromů byl rychlý, ukazovalo to na mírnější zimu, pokud se však stromy dlouho zelenaly a barevné hýřivě žluté až hnědé odstíny a padání listů se posouvalo na později, pak to ukazovalo na tuhou zimu. To se praví i v pranostice: „Když napadá sníh na zelené listí, bude tuhá zima“. Totéž platilo i o plodech. Pokud bylo hodně žaludů a bukvic, měla přijít tuhá zima.

Příroda na podzim ještě úplně neusíná. Srstnatá zvěř musí projít změnou letní srsti v srst zimní, kdy dorůstá teplá hustá podsada. A protože se nám opticky zdá, že zvěř mění barvu, tak myslivci tomuto jevu říkají přebarvování (podle období - buď jarní či zimní). Nejpatrnější změna zbarvení kožíšku je u hranostaje – lasice, která z rezavě hnědé letní srsti přejde na bílou barvu kožíšku s výraznou černou špičkou ocásku.

Zvířata finišují s tvorbou zásob

Spousta živočichů si dělá zásoby, například někteří savci jako veverky, syslové či křečci si shromažďují do svých úkrytů plody – oříšky či semena. Veverky často zapomenou místo úkrytu a tak nám pomáhají při zalesňování zapomenutými žaludy, bukvicemi, oříšky, nebo šiškami. Jiní živočichové si zásoby tvoří v podkožním tuku – jako jezevec, či medvěd. Pořádně „zasádlení“ jsou připraveni na nepřízeň zimy.

Špačci a skřivani odlétají, brkoslav nebo hýl se naopak na zimu vrací

V listopadu se poslední opozdilci z ptačí říše vydávají na svá pravidelná zimoviště. Jsou mezi nimi zmiňovaní špačci obecní, skřivani polní, lindušky lesní, ale třeba i husy velké, lysky obecné. Poslední dobou pozorujeme, že některé tažné druhy u nás částečně přezimují na nezamrzajících vodách, kam řadíme i řeku Dyji. Patří sem divoké kachny a třeba racek chechtavý.

V tomto období s k nám naopak vrací vzácní zimní hosté ze severu - brkoslav severní, hýl obecný či káně rousná. Pokud budeme mít štěstí, můžeme zahlédnout i protahujícího drobného sokolovitého dravce - dřemlíka tundrového.

V tomto období bychom neměli zapomínat na drobné ptactvo a připravit něco dobrého do krmítek. Například vyloupaná slunečnicová semínka, jádra oříšků, lněná semínka, loupaný oves, proso, mák. Do krmítka rozhodně nepatří cokoli slaného nebo kořeněného, ani kynuté pečivo. Odměnou nám bude krásná podívaná na různorodé návštěvníky - sýkorami počínaje, přes dlaska, zvonka, stehlíka, vrabce a další. Dobrý námět pro podzimní a zimní pozorování, kdo k vám zavítal ke krmítku.

Podyjí zahalí mlha

A co můžeme pozorovat v Národním parku Podyjí? Podyjská příroda je zahalena v listopadu do mlžného oparu a může se nám stát, že při toulkách přírodou neuvidíme z oblíbených vyhlídek pro neprostupnou mlhu do údolí řeky Dyje. Všude cítíme téměř posvátný klid jen občas přerušený hlasem sojky, či krkavce.

Řeka Dyje v zimě láká spoustu vzácných vodních ptáků. Je to dáno díky jejímu nezamrzání, které způsobuje režim na vodní elektrárně Vranov nad Dyjí. Mezi nejběžnější zimující druhy ptáků patří kachna divoká, která se vyskytuje každoročně po celém území národního parku v počtech od 500 do 2500 jedinců. Dalším častým druhem je kormorán velký. Ten sice pravidelně na jižní Moravě hnízdí. Zde zimující jedinci jsou však tažní a pocházejí ze severní Evropy a Baltského moře.

Řeku Dyji během zimy navštíví až 25 druhů na vodu vázaných ptáků. K nejzajímavějším kachním druhům patří hvízdák euroasijský, ostralka štíhlá či zrzohlávka rudozobá. V případě, že je zima mírná a okolní vodní plochy nezamrzají je početnost druhů i jedinců nižší než v období tuhých mrazů, kdy nezamrzlá Dyje představuje jediné útočiště v okolní krajině.

Pusťte se do objevování "Mého měsíce listopadu"

Co budete potřebovat:
• Můj kalendář na měsíc listopad: Můj kalendář na měsíc listopad Můj kalendář na měsíc listopad (220,93 KB), Můj kalendář na měsíc listopad Můj kalendář na měsíc listopad (178,00 KB)
• Výhled z okna, či návštěva přírody
• Venkovní teploměr (teplotu zapisujte pravidelně ve stejnou dobu)
• Co se ještě může hodit: dalekohled, klíč k určování květin či živočichů (lze využít i internet)

Jedna důležitá poznámka k měření teploty: V kalendáři jsme vynechali čas měření a je na vás v kolik hodin budete teplotu zapisovat. Důležité ale je, aby to bylo ráno vždy ve stejný čas.

Budeme rádi, když se s námi opět o své květnové kalendáře podělíte. Stačí je oskenovat a poslat do 15. prosinci na emailovou adresu infocentrum@nppodyji_cz. Nezapomeňte do mailu uvést své jméno a příjmení, věk a obec nebo město - či přírodní lokalitu, kde jste svá pozorování prováděli. Autory vybraných kalendářů odměníme opět zajímavými cenami z naší produkce.

Křížovka

Máte listopadovou přírodu v malíku? Zkuste i naši křížovku křížovku (158,97 KB), (křížovka ve formatu .doc křížovka ve formatu .doc (101,00 KB))

Důležitá data

3. 11. Den bez pesticidů
6. 11. Mezinárodní den pro prevenci ničení životního prostředí ve válkách a ozbrojených konfliktech
10. 11. Světový den vědy pro mír a rozvoj
13. 11. Světový den laskavosti
14. 11. Den bez aut
16. 11. Mezinárodní den tolerance
17. 11. Mezinárodní den studentů
17. 11. Den boje za svobodu a demokracii
19. 11. Světový den prevence týrání a zneužívání dětí
20. 11. Světový den dětí
21. 11. Světový den pozdravů
21. 11. Světový den rybářství
25. 11. Mezinárodní den boje proti násilí na ženách
25. 11. Den bez nákupů
28. 11. Mezinárodní den nekupování ničeho

Vyplněná listopadová křížovka Vyplněná listopadová křížovka (162,19 KB)