Kočky divoké ukázaly v Hardeggu poprvé svá koťata
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Narodily se na konci března, ale až nyní pomalu nesměle vylézají ze svého ukrytu. Koťata Friedy a Carla, dvou koček divokých, které od minulého roku žijí ve výběhu centra Národního parku Thayatal u Hardeggu, se poprvé ukázaly novinářům i návštěvníkům. Až do konce letošní sezóny si tam toto tajemné zvíře národní ho parku můžete prohlédnout i vy.
FOTO: Daniel Smola / Znojemský deník
V divoké přírodě národního parku na rakouské straně řeky nechává kočka divoká své genetické stopy. Na vlastní
oči ji zde ale prokazatelně zatím nikdo neviděl. Přes Dyji do Česka podle odborníků doposud nepřešla nebo o tom
neexistují žádné přesvědčivé důkazy. Vyhýbá se i speciálně instalovaným chlupovým pastím, které zde správci
parku instalovali.
VIDEO a FOTOGALERIE: Prohlédněte si jak vypadají koťata Friedy a Carla
Pátrání po kočce divoké v Podyjí tak nemá daleko ke scénám z amerických krimiseriálů, kde se stopy DNA
stávají klíčem k řešení vražd i vloupaček. Právě stopy DNA zanechané na speciálně připravených kočičích
chlupových pastech podle odborníků dokazují, že se zatím alespoň do rakouské části parku po padesáti letech postupně
vrací. Zoologové zde už dokázali rozpoznat tři různé jedince.
Vedle rysa ostrovida je kočka divoká jediným zástupcem volně žijících kočkovitých šelem u nás. Je velmi plachá a aktivní je převážně v noci. Přes den zůstává ve své skrýši, kterou si hledá například v dutinách stromů, v opuštěných norách jiných zvířat nebo ve skalách. Noc je pak čas, kdy tato šelma zabíjí rychle a neslyšně své oběti. Její stravu tvoří převážně myši a další drobní hlodavci, troufne si ale i na ptáky, zajíce nebo srnče.
Na rozdíl od své domácí příbuzné má kočka divoká zavalitější postavu než její zdomácnělá příbuzná a to zejména díky její delší a hustější srsti. Zpravidla má i větší hlavu s dlouhými fousky a menšíma ušima. Je zbarvena šedohnědě až šedožlutě, s výrazným pruhováním na hřbetu, ocase a nohách. Na hřbetu je nápadný tmavý pás, zatímco břicho bývá krémově žluté.
V centru rakouského Národního parku Thayatal kromě dvou koťat můžete až do konce léta vidět i jejich rodiče. Každý den v 15:30 je v jejich výběhu zaměstnanci parku pravidelně krmí a zájemců nabídnou i odborný výklad. Od 1. července se také budete moci vydat na nově otevřenou cestu kočky divoké a prohlédnout si výstavu a výsledky výzkumu kočky divoké v Podyjí a Thayatalu, který financuje Evropská unie.