Koně u Havraníků mohou do další části pastviny, lidé se dostanou i na oblíbenou vyhlídku

Do další části vytyčené pastviny může od poloviny prosince pětice exmoorských poníků na Havranickém vřesovišti. Spásat tak budou 24 hektarů vřesoviště. Poníci nyní mohou na téměř celou pastvinu. Vstup mají omezen jen do lesních porostů, které je nutné k pastvě teprve připravit. Návštěvníci ale nepřijdou ani o přístup na oblíbenou vyhlídku nad pastvinou.

Image

Správci Národního parku Podyjí a zástupci společnosti Česká krajina se rozhodli další část pastviny otevřít, protože plocha, kterou koně spásali od května, byla už téměř vypasená. „V polovině prosince tak byla vypásaná plocha zvětšena o dalších zhruba 15 hektarů,“ upřesnil Robert Stejskal ze Správy Národního parku Podyjí.

Pro návštěvníky zůstala otevřená vyhlídka u výrazného balvanu, ke které lze dojít po pěšině značené šipkami od jedné ze vstupních bran. „Vyhlídka se nachází přibližně uprostřed pastviny, a tak mají návštěvníci kromě výhledu do krajiny i možnost zahlédnout koně při jejich toulkách územím,“ popsal Stejskal. Do ostatních částí pastviny, kde se poníci volně pasou, by ale lidé neměli vstupovat. Proto jsou vstupy do těchto částí opatřeny zamčenými řetízky.

Šestice koní na Mašovické střelnici zatím zůstává na první spásané části. „Trávy je tam zatím dostatek. Rozšíření pasených ploch v nejbližších týdnech proto neplánujeme,“ dodal Stejskal.

Image

Jedenáct exmoorských poníků spásá dva areály v Podyjí od letošního května. Jedno stádo je umístněné na Havranickém vřesovišti, druhé na Mašovické střelnici. Správci národního parku jsou s jejich přítomností spokojeni. Pozorují zajímavé druhy brouků nebo třeba sarančí. Dříve jednolitý terén je nyní také mnohem pestřejší. Noví obyvatelé jsou tak podle nich pro vřesoviště i stepní trávníky jednoznačným přínosem.

Přečtěte si také: EXMOORŠTÍ PONÍCI UŽ PŮL ROKU ÚSPĚŠNĚ VYPÁSAJÍ PODYJSKÉ PASTVINY