Koniklece na vřesovištích, dříny na skalách, sněženky v údolí. Tři tipy na jarní výlety.
Ať už se budete vyhřívat paprsky na vřesovištích nebo na slunných stráních, či zamíříte spíše do údolí, máme pro vás tři tipy na zajímavé jarní výlety za prvními květy.
1) Sněženky, orseje i kvetoucí lísky – Devět mlýnů
Z Hnánic do údolní lokality Devíti mlýnů je to po žluté značce opravdu jen kousek. Dále se můžete vypravit po modré k Lipinské louce nebo po červené na vinici Šobes. Čekají vás zde sněženky, dymnivky i orseje jarní. „Na louce pod Šobesem i Lipinské jsou záplavy sněženek. Na mírně zastíněných místech dymnivky, které chystají hostinu pro housenky jasoňů,“ popisuje botanička Správy Národního parku Podyjí Lenka Reiterová.
Kvetoucí lísky. FOTO: Petr Lazárek / Správa Národního parku Podyjí
„V hluboké vrstvě listového humusu pod křovinami můžou svítit žluté hvězdičky orseje jarního. Na lískách zas mohutné samčí jehnědy, které do léta opadají a zmizí, a nenápadnými dvoumilimetrovými sytě červenými štětičkami samičích květů (na přiloženém snímku vpravo pod suchým listem), které se změní ve sladké oříšky,“ dodává Reiterová.
2) Křivatce, koniklece a orseje – vřesoviště
Koniklec velkokvětý. FOTO: David Grossmann / Správa Národního parku Podyjí
Rozsáhlé vřesoviště lemuje celý jihovýchod Národního parku Podyjí. Projít se po něm můžete například po červené značce mezi Popicemi a Hnanicemi. „V plném květu jsou nizoučké křivatce české, další druhy křivatců vykvétají o něco později. Na výslunných místech už začínají kvést koniklece velkokvěté. Pod ochranou hustých křovin v lemech vřesoviště zase orsej blatoucholistý. Podél cest různé druhy violek, droboučkých rozrazilů, nebo třeba osívka jarní,“ popisuje Reiterová.
Křivatec český. FOTO: Archiv Správy Národního parku Podyjí
3) Odkryté skály a rozkvetlé dříny a lýkovce – Pašerácká stezka a okolí Hardeggu
Vyrazit můžete i do zakrslých doubrav na výslunných stráních. „Jednak je z nich krásný výhled na krajinu ještě nezakrytou zelení listů, takže vyniknou geomorfologické zajímavosti (třeba na Pašerácké stezce), jednak (zejména ve vápníkem bohatších částech parku) můžeme najít čerstvě rozkvetlé dříny (šíje Šobesu, Hradišťské terasy a Kočičí údolí, Hardeggská stráň),“ vysvětluje Reiterová. Na cestě do údolí potoků pak můžeme natrefit na lýkovec jedovatý, kvetoucí na nahých, dosud neolistěných větvičkách.
Kvetoucí dřín obecný. FOTO: Petr Lazárek / Archiv Správy Národního parku Podyjí
Pondělí, 13. březen 2017