Kudy do Podyjí? Nový tištěný průvodce navrhuje hned devět zajímavých tras

/PRŮVODCE/ Do okolí Vranova nad Dyjí nebo za zajímavostmi Trauznického údolí. Nová knížka Martina Škorpíka a Petra Lazárka z produkce Správy Národního parku Podyjí pomůže zájemcům poučeně projít zajímavé trasy v Národním parku Podyjí nebo školám naplánovat přírodovědné i na historii zaměřené výlety. Koupit si ji můžete ve znojemské centrále Správy parku nebo u znojemských knihkupců. 

Image

Obsáhlý, více než stodvacetistránkový vlastivědný bedekr Podyjím, doplňuje kurz pro profesionální průvodce, který Správa parku uspořádala před dvěma lety. „Poslouží ale i místním pedagogům a samozřejmě i návštěvníkům, kteří do národního parku přicházejí, chtějí si zde naplánovat výlety a navíc stojí o informace, které nejsou běžně dostupné v informačních centrech či na webových stránkách,“ říká náměstek ředitele Správy Národního parku Podyjí Jan Kos.

Publikace popisuje celkem devět výletů (okruhů) do Národního parku Podyjí (jeden okruh s přesahem do rakouského Thayatalu). Na každém výletu je detailněji popsáno vždy 4-6 zastavení na nejzajímavějších lokalitách. Popisy jsou doplněny informacemi nejen o významných, ale i běžných, leč opomíjených, rostlinných či živočišných druzích na trase a podrobnostmi z neživé přírody, lesnictví, historie, vývoje krajiny či praktické péče o některé vybrané lokality.

Kniha tak obsahuje více než 400 hesel a stejný počet fotografií a obrazového materiálu, které pořídili nejen autoři a pracovníci Správy NP Podyjí, ale zároveň dalších 50 fotografů z řad přírodovědců či sběratelů. Použity jsou i materiály z archivů některých institucí. „Třicítka odborných poradců sdělila autorům knihy cenné rady a informace. Zcela nadstandardní spolupráci tradičně poskytlo Jihomoravské muzeum ve Znojmě, kromě dokumentačního materiálu se jednalo i o celou řadu odborných konzultací v průběhu sestavování knihy,“ popisuje Kos.

Image

Každý návštěvní okruh má na svém začátku přehlednou mapku s čitelnými údaji o dalších detailech na cestě. Zájemci se dozví i důležité informace jako je například délka trasy, její výškový profil a stupeň náročnosti. „Nicméně u všech okruhů platí, že jsou voleny tak, aby je bez problémů mohla absolvovat skupina lidí bez zdravotních komplikací na rodinném či školním výletě v průběhu jednoho půldne,“ dodává Kos

Kniha Kudy do Podyjí za přírodou a historií vyšla v nákladu 1000 kusů. Koupit ji můžete na Správě Národního parku Podyjí ve Znojmě a v návštěvnickém středisku správy v Čížově ( po jeho otevření) za 200 Kč. K dostání bude i v regionálních knihkupectvích.