Minuty z Podyjí představují i vzácné jeřáby

Podyjí je výjimečným územím s promělnivou krajinou, jejíž pestrost se projevuje i množstvím druhů živočichů a rostlin, které v národním parku žijí. Je domovem dokonce i pro dva endemity, druhy, které nenajdete nikde jinde na světě. V novém dílu našeho seriálu Vás s nimni seznámí botanička Správy NP Podyjí Lenka Reiterová. 

Jedná se o dva druhy jeřábů, jeřáb kournoutolistý a jeřáb podyjský, které se oba vyskytují jen na několika málo lokalitách na českém a rakouském břehu řeky Dyje. Patří do rodiny jeřábů muků a i pro odborníky je velmi těžké je rozeznat. "V tom ale osobně spatřuji právě to dobrodružství, protože když někde najdete jeřáb s oválnými ozubenými listy, můžete doufat, že jste právě narazili na raritu," říká botanička.

Výjimečné jeřáby rostoucí na svazívch nad řekou Dyjí jsou dokladem různorodosti krajiny, v níž se podmínky často mění i po několika metrech a rostliny i živočichové se jim musejí přizpůsbovat. Ovlivňuje je specifické mikroklima hluboce zaříznutého říčního údolí a geologických podmínek místa, kde se setkává Dyjsko-svratecký úval a Českomoravská vrchovina. "V minulosti byla celá oblast hojně ovlivněna pastvou, díky níž lesy zůstávaly řídké a světlé. V současné době se situce mění a stráně nad řekou zarůstají. Snažíme se je ale ale pomocí vhodných managementových opatření spravovat tak, aby v nich naše vzácné jeřáby mohly nacházet svůj domov i nadále," dodává Lenka Reiterová. 

loga-konf-600.jpg