Mniszkův kříž obnoven

Dne 13.10. proběhlo slavnostní setkání občanů a zastupitelů městyse Vranov nad Dyjí, členů Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu ČR a zástupců Ministerstva životního prostředí u Mniszkova kříže u příležitosti obnovy této kulturní památky. K příjemné atmosféře setkání přispěly svým pěveckým vystoupením děti z místní školy.    


V posledních letech byl objekt v špatném stavebně-technickém stavu. Správa NP Podyjí se proto ujala této stavby, která neměla vlastníka, aby zajistila její komplexní rekonstrukci. Ta spočívala ve statickém zajištění vlastního sloupu, opravě fasády včetně nátěru a restaurování kříže. Rekonstrukce objektu přišla na více než 200 000 Kč a provedla ji firma Renesance J.Poslušného ze Znojma, vzešlá z výběrového řízení.

Mniszkův kříž se nachází v ochranném pásmu Národního parku Podyjí a je významnou pohledovou dominantou ze zámecké vyhlídky v obci Vranov nad Dyjí. Zároveň leží na oblíbené naučné stezce nesoucí jméno Karla Claryho. Objekt nechala postavit, krátce po r. 1847 na počest svého zesnulého manžela Stanislava, majitelka zámku Helena z Mniszku.

V průběhu posledních let je to již sedmá akce Správy Národního parku Podyjí vedoucí k obnově různých zdejších romantických objektů, památek, které jsou pro dnes chráněnou krajinu bývalého vranovského panství typické.

 

Ing. Tomáš Rothröckl

rothrockl@nppodyji_cz

 

 

 

&source=https://nppodyji.cz" title="LinkedIn" onclick="javascript:window.open(this.href,'', 'menubar=no,toolbar=no,resizable=yes,scrollbars=yes,height=600,width=600');return false;">