Aktuality

Kde sloužili kněžím nebo kam přišli lidé z Bavor? Přečte si o zajímavostech podyjských obcí

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Která obec vznikla kolem zázračné studánky, kterou vesnici osídlili lidé z Bavorska nebo kde můžete vidět dochovaný renesanční pranýř? Tyto a další drobné zajímavosti o patnácti obcích obklopujících Národní park Podyjí se můžete dozvědět z nového infomateriálu, který Správa Národního parku Podyjí vydala ve spolupráci s Jihomoravským muzeem ve Znojmě. Stáhnout si jej zájemci mohou z našeho webu. V tištěné podobě bude dostupný na návštěvnickém centru v Čížově nebo například v budově Správy parku ve Znojmě.

 

Většina turistických cest je stále neprůchodná, hrozí pády větví i celých stromů

Znojmo, 5. prosince 2014 - Správa Národního parku Podyjí upozorňuje občany na zvýšené nebezpečí lámání větví i stromů, které zapříčinila silná vrstva ledovky na začátku týdne. Většina turistický cest je neprůchodná. Doporučuje občanům a návštěvníkům národního parku, aby z bezpečnostních důvodů nevstupovali do lesů a to až do odvolání.

 

Pohledem dětských výtvarníků: Vyhlašujeme 15. ročník soutěže Příroda kolem nás

/XV. ročník výtvarné soutěže/ - Do dalšího ročníku naší výtvarné soutěže přijímáme kresby, malby či grafiky s motivy přírody. Autorem mohou být děti mladší patnácti let. Jejich práce nám můžete zaslat nejpozději do 31. 1. 2015.  Vybraná díla v několika kategoriích poté zveřejníme na našem webu a vystavíme v návštěvnickém středisku. 

 

Chystáte se kácet stromy na zahradě? Zde je několik novinek, které byste měli znát

Podzim a zima je dobou ořezávání stromů a jejich kácení. Přinášíme vám přehled právních předpisů a novinek, kterými by se kácení dřevin mělo řídit.  Byla by ale škoda, kdyby staré ovocné stromy z vašich zahrad zmizely úplně. Jsou totiž ideálním životním prostorem pro řadu vzácných brouků, martináče nebo třeba strakapouda.

 

Pstruzi vyrazili do trdlišť. Jejich rozmnožování můžete vidět i v Podyjí

/VIDEO/ Zatímco většina ryb se rozmnožuje na jaře, na pstruhy přichází jejich čas právě nyní. Třou se na podzim a v zimě. Při troše štěstí jejich sexuální rituály můžete pozorovat i  na několika veřejnosti přístupných místech v národním parku.

 

Koncem listopadu se můžete vánočně naladit v Hardeggu

Naši rakouští kolegové ze Správy Národního parku Thayatal připravují společně se Správou Národního parku Podyjí adventní trhy na téma České vánoce. Poslední listopadový víkend je můžete navštívit v Domě Národního parku nad Hardeggem, vždy odpoledne od 13 do 19 h.

 

Správa NP Podyjí ocenila obec Hnanice, lesníka Ryšánka a za dlouholetou péči o kulturní dědictví s respektem k přírodě manžele Janíčkovy

Znojmo, 5. listopadu 2014 - Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí 2014 dnes ve Znojmě obdrželi obec Hnanice za vysázení ovocného sadu a zapojení místních do péče o něj, lesník Miro Ryšánek za celoživotní péči o krajinu Čížovska a Miroslava a Karel Janíčkovi za dlouholeté systematické propojování ochrany kulturního a přírodního dědictví na Vranovsku a v okolí Lukova. Lidé v internetovém hlasování nejvíce podpořili Lesnou. Tato obec nechala vysázet nové ovocné stromořadí v záhumení sídla. Správa národního parku letos na ocenění nominovala pět projektů. Uděluje ho od roku 2012.

 

Projděte se mezi horninami Podyjí. Správa parku připravila venkovní geologickou expozici

/FOTOGALERIE, INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Dvanáct druhů hornin z různých oblastí Podyjí naleznou zájemci od letošního léta u návštěvnického střediska národního parku v Čížově. Nyní k této venkovní geologické expozici vychází i tištěný průvodce. Stáhnout si ho můžete také z našeho webu. 

 

Experti Rady Evropy zkoumali spolupráci v Podyjí

Kolísání průtoků v řece Dyji, rozdílná pravidla pro sportovní rybářství na české a rakouské straně hraniční řeky nebo již zrušené plány na výstavbu větrných elektráren v bezprostřední blízkosti obou národních parků. O tato témata se zajímala mimořádná expertní návštěva zaměřená na dodržování podmínek a doporučení v rámci Evropského diplomu pro chráněná území, který v minulosti propůjčila Rada Evropy národním parkům Podyjí a Thayatal.

 

Pomozte nám vybrat Dobrý skutek pro Podyjí 2014

/ANKETA/ Včelí domek, promyšlené úpravy veřejných prostor obcí nebo dlouholetá péče o kulturní a přírodní dědictví. I letos hledáme Dobrý skutek pro Podyjí. Tři z kandidátů vybere Správa parku. O ceně veřejnosti můžete rozhodnout vy v naší online anketě. Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2014 vyhlásí Správa parku ve středu 5. listopadu v 17:00 v Domě umění ve Znojmě.

 

Do Podyjí se vrátil kriticky ohrožený sysel, zimu prospí na Hnanicku

V polovině minulého století byl sysel obecný ještě běžnou součástí naší přírody a zemědělci v něm viděli velkého škůdce. Nyní jej odborníci řadí mezi kriticky ohrožené druhy. V Česku obývá jen pár desítek míst. V létě jej biologové viděli na Hnanicku. Nyní se zde už ve svých norách ukládá k zimnímu spánku. Podle odborníků by mohla nově vzniklá kolonie vydržet i v následujících letech.   

 

Vlčí cestu na Čížovsku čeká oprava, v stromořadí ubude třetina stromů

Projekt zlepšení turistických a provozních cest dostává konkrétní obrysy. Jako jednu z prvních Správa parku opraví Vlčí cestu. Lidem by se tak měla zpříjemnit trasa od návštěvnického centra národního parku v Čížově k Ledovým slujím. Kvůli rekonstrukci ale padne část stromů v přilehlém stromořadí. Nahradí je nová výsadba i přirozený nálet mladých stromků. 

 

Koniklece znovu kvetou. Zmátl je chladný konec srpna a babí léto

Typicky jarní květy mohou návštěvníci v těchto dnech vidět na podyjských vřesovištích. Kromě pomalu se barvících listů mu pestrost dodávají i kvetoucí štírovníky, kručinky nebo přísně chráněné koniklece. Typicky jarní rostliny zmátlo nevšední počasí konce léta a relativně teplý a slunný začátek podzimu. 

 

Černý čáp zve předškolní děti i s rodiči

deti.jpg Pokud máte vy i vaše malé děti rádi přírodu a hledáte program na páteční odpoledne ve Znojmě, můžete vyzkoušet náš nový kroužek pro předškoláky v doprovodu dospělého.

 

V sobotu vyražte k Sealsfieldovi nebo na houby

/POZVÁNKY/ Chodíte na houby do lesa? Pojďte s námi v sobotu zjistit, co lze nalézt na takovém vřesovišti. A pokud budete chtít na vřesovištích strávit celý den, stavte se i v Popicích. Připomínají si tam výročí Charlese Sealsfielda.