Aktuality

‹‹   Předchozí    2 4 5 6 7 10 20 30 40   Následující   ››

Kvůli horku a suchu hrozí mimořádné nebezpečí požárů i v Podyjí

/VÝSTRAHA/ S ohledem na mimořádné sucho a předpokládanou vlnu veder hrozí na území Národního parku Podyjí a celé jižní Moravy velké nebezpečí požárů. Proto důrazně žádáme návštěvníky, aby na území národního parku a ve volné krajině jeho ochranného pásma nerozdělávali ohně, nepoužívali otevřeného ohně a nekouřili.

 

Dvě podzimní víkendovky přiblíží dětem Podyjí

/AKCE PRO DĚTI, PŘIHLÁŠKA, PRODLOUŽENÍ REGISTRACE/ Zajímáte se o přírodu a rádi v ní pobýváte? Chcete strávit celý víkend poznáváním krásné krajiny a máte týmového ducha? Přihlaste se na dvojjazyčný Víkendový vzdělávací pobyt „V DIVOČINĚ“, který se uskuteční v národních parcích Podyjí a Thayatal a jejich přilehlém okolí.

 

Lišejníky, pastviny i noční obloha. Srpnové přeshraniční akce v Podyjí a Thayatalu

/AKCE PRO VEŘEJNOST/ Správy národních parků Podyjí a Thayatal na srpen připravily hned sedm společných akcí.  Dozvíte se díky nim spoustu zajímavostí o tomto jedinečném území. Společně se vypravíme na pastviny, budeme pozorovat noční oblohu i prozkoumáme lišejníky. 

 

Správy sesterských národních parků Podyjí a Thayatal iniciovaly podpis Memoranda o spolupráci dolnorakouských a moravských obcí

220712-memorandum-200.jpg /TISKOVÁ ZPRÁVA/ Počátkem posledního týdne před prázdninami se sešla na svém rokování Rada Národního parku Podyjí i za účasti početné delegace starostů z rakouského pohraničí. V rámci přeshraničních aktivit podporovaných z programu česko-rakouské spolupráce Interreg bylo vydáno Memorandum o spolupráci v regionu přeshraničních národních parků Thayatal – Podyjí, které podepsali zástupci 21 měst a obcí. K signatářům svůj podpis připojili i ředitelé správ obou národních parků Christian Übl a Tomáš Rothröckl. Oba národní parky i zúčastněné obce tak deklarovaly vůli a připravenost, která se nepochybně v budoucnu projeví v dalším rozvoji dobrých sousedských vztahů i v trvale udržitelném rozvoji celého regionu.

 

Noční obloha nad Podyjím

/KOMENTOVANÉ POZOROVÁNÍ/ Hned dvě letní úterý věnujeme noční obloze nad národním parkem Podyjí. Ta je podle odborníkům jedna z nejzachovalejších v České republice. Výhled na hvězdy, klidný spánek i přirozenou noční dobu zde neruší až na malé výjimky žádný velký zdroj světelného znečištění. Podobných míst už je v Česku i celé Evropě velice málo. Připravili jsem proto pro vás zajímavé povídání, noční pozorování oblohy a v noci aktivních živočichů.

 

Partnerský Nationalpark Thayatal zve na Český týden. Začíná první prázdninovou sobotu

Od soboty 2. července až do neděle 10. července se návštěvníci rakouského partnerského Národního parku Thayatal mohou těšit na speciální Český týden. Zájemcům nabídne zajímavou česko-rakouskou exkurzi, výstavu i slevy na vstup do návštěvnického centra v Hardeggu nebo na pravidelné krmení tamních koček divokých.

 

POZOR! Žlutá stezka k vranovskému zámku je uzavřena. Hrozí také nebezpečí požárů

/UPOZORNĚNÍ/ Žlutá turistická cesta mezi Vranovem a vranovským zámkem (tzv. Kozí stezka) je z důvodu velkého množství rizikových stromů až do odvolání uzavřena. Jako náhradní přístupovou trasu lze využít modrou turististickou cestu spojující rovněž Vranov nad Dyjí se zámkem.

 

Skupina Český dřevák vystaví na vranovském zámku fotografie krajiny i sídel

/POZVÁNKA/ Správa Národního parku Podyjí ve spolupráci s partnery připravila na letošní sezónu na vranovském zámku výstavu fotografií pořízených klasickými analogovými metodami. Vernisáž výběru prací skupiny Český dřevák a výtvarnice Evy Jeníčkové se uskuteční ve čtvrtek 23. června od 17:00. V galerii Thayana bude k vidění až do konce září. 

 

Přibližte žákům podyjské nebe. Nabízíme přednášky o oblasti tmavé oblohy

/NABÍDKA PŘEDNÁŠEK PRO ŠKOLY/ Správa Národního parku Podyjí připravila přednášky o Podyjské oblasti tmavé oblohy. Jedná se o oblast se sníženým světelným znečištěním. Noční obloha nad Podyjím je podle odborníkům jedna z nejzachovalejších v České republice. Výhled na hvězdy, klidný spánek i přirozenou noční dobu zde neruší až na malé výjimky žádný velký zdroj světelného znečištění. Podobných míst už je v Česku i celé Evropě velice málo. 

 

Do divočiny! Přihlaste své děti na přeshraniční tábor

/AKCE ZRUŠENA/ Tábor pro děti Do divočiny, který se měl konat v termínu 17.-22. 7. 2022 je zrušen z organizačních důvodů (nízký počet přihlášených účastníků). Vícedenní pobyt V divočině bude realizován v náhradním termínu a jiném organizačním formátu.

 

Národní parky Podyjí a Thayatal připravily výstavu a křest knihy Z dávných putování Podyjím

/POZVÁNKA, TISKOVÁ ZPRÁVA/ Jak se cítili cestovatelé v Podyjí v 19. století, kudy chodili, co se jim zde líbilo a co je zaujalo? To vše přiblíží nová kniha Petra Lazárka a a Jiřího Černého Z dávných putování Podyjím. Správy obou národních parků by vás rady pozvaly na její křest a na vernisáž výstavy, která na ní navazuje. Uskuteční se v sobotu 18. června od 10:00 v budově bývalé české celnice u mostu k Hardeggu.  

 

Pomáháme s mapováním červenokvětých hlaváčků. Přidejte se!

Správa Národního parku Podyjí se zapojuje do mapování výskytu hlaváčku letního a hlaváčku plamenného v naší krajině. Mapování organizuje Česká botanická společnost, která vyhlásila hlaváček letní rostlinou roku 2022.

 

Národní park Podyjí má nového vzácného obyvatele: sysla obecného

/VIDEO, TISKOVÁ ZPRÁVA/ Výskyt kriticky ohroženého sysla obecného byl po více než 50 letech zaznamenán v Národním parku Podyjí. Dobrou zprávu potvrdil letošní jarní monitoring, který tu pravidelně provádí Muzeum Karlovy Vary ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. V ochranném pásmu v okolí Hnanic byli sysli pravidelně pozorováni od roku 2014, přímo v území národního parku až od letošního roku. 

 

Semináře k novým zásadám péče o NP

parezina.png Správa Národního parku Podyjí zveřejnila návrh nových Zásad péče o Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo 2022–2040. Dokument stanovuje základní pravidla pro to, jakým způsobem bude dále vedena péče o území a ochrana jeho přírodních hodnot. V rámci projednávání dokumentu pořádá Správa tři veřejně přístupné semináře. Jejich účelem je zodpovědět dotazy k obsahu dokumentu, případně vysvětlit nejasnosti.

 

Federace EUROPARC ocenila naše národní parky

transboundary-certificates-1.png /TISKOVÁ ZPRÁVA, 16.5.2022/ Na mezinárodní konferenci panevropské Federace chráněných území Evropy EUROPARC v rakouském Pamhagenu u Neziderského jezera se dostalo začátkem května významného ocenění správám našich národních parků a jejich přeshraničním protějškům. Partnerské národní parky Podyjí a Thayatal (Rakousko), Šumava a Bavorský les (Německo), a Krkonoše a Karkonoski park narodowy (Polsko), byly oceněny certifikáty potvrzujícími vysokou kvalitu přeshraniční spolupráce.

 
‹‹   Předchozí    2 4 5 6 7 10 20 30 40   Následující   ››