Aktuality

Podyjí před 200 lety. Na vranovském zámku Správa parku vystaví kresby z roku 1820

/FOTOGALERIE/ Zhruba čtyři desítky faksimilií kreseb ze skicáře italského malíře Giovanniho Marii Monsorna mohou zájemci vidět od konce května v galerii Thayana na I. nádvoří vranovského zámku. Výstava výběru obrazů z Podyjí z jeho cesty po Moravě a Dolním Rakousku bude mít slavnostní vernisáž v úterý 26. května od 17:00 a potrvá až do konce září. Expozici připravila Správa národního parku Podyjí spolu s Národním památkovým ústavem. 

 

Vzácní jasoni žijí jen pár týdnů. Právě nyní je můžete vidět v Podyjí

/FOTOGALERIE/ Pro někoho jeden z mnoha motýlů. Pro odborníky ale unikátní druh, kterého mohou vidět jen na několika místech v Česku. Ohrožený jasoň dymnivkový z Čech úplně vymizel. Na Moravě se s ním můžete setkat kromě Podyjí jen na pár místech. Například na Pálavě, v Bílých Karpatech nebo v Moravském Krasu. Nad loukami a v prosvětlených lesích létá jen par týdnů v roce. Právě nyní.

 

Expedice Podyjí: v národním park zkouší nové formy výuky pro znojemské školy

/FOTOGALERIE/  Místo čtení učebnic dějepisu hledání zaniklých mlýnů podél řeky Dyje a rozhovory s pamětníky. Místo sezení v lavicích pohyb v přírodě a vytváření vlastních nákresů a prezentací. I tak by se dal stručně charakterizovat nový vzdělávací projekt Expedice Podyjí, do kterého se zapojili deváťáci ze znojemské základní školy na Pražské ulici. V polovině května strávili pět dní v přírodě pozorováním, bádáním a přípravou prezentací svých zjištění pro veřejnost. 

 

Oslavte Evropský den chráněných území s dětmi na Staré vodárně nebo koncertem v Čížově

/PROGRAM/ Přeletět Dyji jako čáp černý,  zkusit utéct kudlance nábožné, zachránit obojživelníky nebo se projet po řece na kanoi můžete spolu se svými dětmi v sobotu 23. května od 10 do 16 hodin v areálu Staré vodárny ve Znojmě. Správy Národních parku Podyjí a Thayatal společne s vodáckým oddílem Neptun tak upozorňují na Evropský den chránněných území. Zájemci mohou večer navštívit i koncert v Čížově. 

 

Titul Strom Znojemska ponesou až do příštího hlasování Duby v Plavči

mini_duby.jpg V úterní povečer 28. dubna se sešli příznivci stromů v kavárně znojemského Domu umění, aby společně slavnostně uzavřeli další ročník ankety Strom Znojemska a dozvěděli se, kteří z kandidátů nasbírali nejvíce hlasů.

 

Anketa Strom Znojemska bude mít brzy své vítěze

dub_koc_1.jpg Již tradiční anketa Strom Znojemska, tentokrát vyhlášená v roce 2014, brzy bude znát své vítěze. Pokud chcete být mezi prvními, kdo se je dozví, přijďte v úterý 28. dubna do znojemského Domu umění.

 

Den Země v Podyjí: úklid, otevření výstavy dětských kreseb a Strom Znojemska

Připomínky Dne Země v Národním parku Podyjí začaly už minulou sobotu. V našem návštěvnickém centru jsme vystavili vítězné práce z letošního ročníku dětské výtvarné soutěže Příroda kolem nás. Studenti ze znojemských základních a středních škol se také tento týden vydali do Podyjí a pomáhali nám s úklidem odpadků. Symbolickým završením oslav bude vyhlášení Stromu Znojemska příští týden v úterý. 

 

Opravená Papírna, hledačka nebo geoexpozice. Vyzkoušejte novinky v Podyjí

/FOTOGALERIE/ Dokončená geoexpozice pod otevřeným nebem, výstava obrazů z cestovního skicáře italského malíře z první poloviny 19. století. Hra, která vás provede po stopách „železné opony“ a atraktivních lokalitách v okolí Čížova nebo zpřístupněna budova Papírny v lokalitě Devíti mlýnu. Letošní sezona sebou přináší řadu zajímavostí. 

 

Rozkvetlý les, skály i břehy: 12 květů dubnového Podyjí

/FOTOPRŮVODCE/ - Kromě vřesovišť v dubnu rozkvetly i jarní květiny v lesích nebo na břehu řeky. Připravili jsme pro vás malého průvodce po těch nejzajímavějších z nich.

 

Brontosauři uklízeli Podyjí

brontosauri_150.jpg /FOTOGALERIE/ Více než 30 pytlů odpadků odnesla o víkendu skupina členů Hnutí Brontosaurus z Národního parku Podyjí. Skupina nadšenců uklízela vranovské serpentýny, lesopark i Kozí stezky pod vranovským zámkem. Našli zde i torza kočárků či zbytky pletiva. Pomohli i s jarními pracemi kolem Návštěvnického střediska Správy NP Podyjí v Čížově. Za pomoc jim děkujeme. 

 

Ozvěny Ekofilmu opět ve Znojmě

Přijďte se podívat na zajímavé krátké filmy z mezinárodního festivalu Ekofilm, potěšit vás mohou i regionální produkty či kontakt s živými zvířaty.

 

Vědci na konferenci v Podyjí viděli poprvé v Česku unikátní druh pakomára

Trojici evropských vědců, kteří minulý rok navštívili Podyjí v rámci mezinárodní odborné konference, se podařilo nalézt zajímavý druh pakomára Buchonomyia thienemanni Fittkau. Jednalo se o vůbec první pozorování tohoto druhu v České republice a zároveň první doložení celé nové podčeledi hmyzu (Buchonomyiidae) pro české území. Informovali o tom nyní v odborném časopise. Pakomáři nad řekou létají především v noci. Jejich bodnutí se ale bát nemusíte. Na rozdíl od komárů jim chybí bodací ústrojí. 

 

Pozor v lesích Podyjí: Silný vítr vyvrátil některé stromy poškozené prosincovou ledovkou

03_zlomen___borovice_150.jpg Prosíme návštěvníky, aby během velikonočního víkendu vstupovali do lesů Podyjí se zvýšenou opatrností. Silný vítr v posledních dnech vyvrátil několik stromů a stále hrozí pád větví z korun stromů poškozených prosincovou ledovkou.

 

Ministerstvo životního prostředí dá 50 milionů na rozvoj pro obce v národních parcích

Ministerstvo životního prostředí otevřelo dotační program pro obce a správy národních parků na podporu rozvoje infrastruktury, environmentálního vzdělávání či ekologické dopravy. Letos mají zájemci o dotaci k dispozici celkem 50 milionů korun. Státní fond životního prostředí ČR bude žádosti s návrhy projektů přijímat poštou nebo přímo v podatelně až do 30. září do 14 hodin.

 

Na Šumavě vzniklo nové středoevropské sdružení chráněných území

Členové celoevropské asociace chráněných území The EUROPARC Federation ze šesti zemí střední a východní Evropy se v polovině března sešli na Šumavě, aby společně založili novou sekci Federace – EUROPARC Central and Eastern Europe.