Aktuality

Lesenský letohrádek má novou střechu a vzkaz pro příští generace

/FOTOGALERIE/ Opravenou střechu, vyměněné dřevěné krovy a novou podlahu má od letošní zimy letohrádek Lusthaus u Lesné. Zrekonstruovanou památku jsme spolu s nejbližšími obcemi představili místním na víkendové akci.  K trámu opravené střechy pak starostové Lesné a Horního Břečkova a ředitel Správy Národního parku vložili časovou schránku s dokumenty pro příští generace. 

 

Kalendář exkurzí 2015: Mezi skály i za netopýry a památkami

Vycházky, exkurze a další akce, které pro vás na tuto sezónu přichystala Správa Národního parku Podyjí zamíří opět na mnohá zajímavá místa - některé náměty jsou již tradiční a očekávané, jiné budou mít premiéru. Na první výlet se můžete vydat již 11. dubna.

 

V 15. ročníku soutěže Příroda kolem nás děti malovaly strašáky i tajemné tůně

/FOTOGALERIE/ Z více než tisíce obrázků a výtvarných děl vybírali letos porotci nejlepší práce v soutěži Příroda kolem nás. Zapojili se do ní děti z různých míst Česka. Podívejte se na oceněné práce.

 

Křivatce i olše. 12 květů, které právě můžete vidět v Podyjí

/FOTOGALERIE/ Jaro v Podyjí už pomalu barví lesy i vřesoviště pestrou paletou prvních jarních květů. Máme pro vás malého průvodce těmi nejzajímavějšími. 

 

Část vřesovišť a luk prokoukne. Dělníci je čistí od náletů

Podyjská vřesoviště, stepní trávníky a louky prochází nyní pravidelnou údržbou. Dělníci je čistí od náletových keřů například u Popic a Havraníků, u Devíti mlýnů, na Hradišťských terasách nebo na louce pod Šobesem. Vytvoří tak prostor pro rostliny a živočichy pro tyto lokality typické.  

 

Sborník studií o Podyjí zvýšil svoji vědeckou prestiž. Vyšlo také nové číslo

thay_150.jpg Sborník vědeckých studií o Podyjí Thayensia zvýšil svoji vědeckou prestiž.  Od začátku roku je v Seznamu recenzovaných neimpaktovaných periodik vydávaných v České republice schváleném Radou pro výzkum, vývoj a inovace Úřadu vlády ČR. Nově v redakční radě zasedli i zástupci rakouského Národního parku Thayatal. Vyšlo také jeho jedenácté číslo. K dispozici je na našem webu. Ve fyzické podobě si ho můžete koupit na Správě Národního parku Podyjí.

 

AUDIO: Po třech letech se do Podyjí vrátil hohol severní

Pro Česko spíše vzácnější druh kachny, hohol severní, se po třech letech znovu objevil v Národním parku Podyjí. Přibylo také orlů mořských. Po loňském rekordním roce se naopak na tradiční čísla vrátil počet skorců. Vyplývá to z údajů pořízených ornitology při pravidelném zimním sčítání vodních ptáků.

 

V Podyjí přibývá kriticky ohrožených netopýrů. Líbí se jim ve škole i v opuštěném sklepě

/FOTOGALERIE/ Mírný nárůst počtu zimujících kriticky ohrožených netopýrů brvitých a vrápenců malých zaznamenali při letošním únorovém sčítání odborníci na Znojemsku. Vrápenci si jako své zimoviště oblíbili sklep vranovské školy.  Netopýři brvití se zase začali stahovat do opuštěného sklepa v  Konicích. Potvrzuje se tak narůstající trend posledních let.  Vědci pravidelně navštěvují téměř 30 zimovišť. Letos zde zastihli celkem 475 jedinců třinácti netopýřích druhů. 

 

Claryho stezka je po dvou měsících opět průchodná

Znojmo, 18. února 2015 – Lesníkům se podařilo zprůchodnit další značenou trasu uzavřenou od prosincové ledové kalamity. Na Vranovsku se nyní můžete vydat Claryho stezkou ke Claryho kříži. Uzavřené ale stále zůstávají kratší úseky na Felicitině okruhu a odbočka k Halamaškově vyhlídce.  Téměř všechny značené cesty jsou tak v národním parku s opatrností průchodné. Návštěvníci by ale stále měli dávat pozor na uvolněné větve v korunách stromů. Při silnějším větru také mohou padat i poškozené stromy.

 

Od Dóreho po Slavíčka. Podyjí očima malířů několika generací

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Jak vypadalo Podyjí očima precizních pozdně barokních grafiků nebo romantiků či malířů experimentujících s kubismem se zájemci dozvědí z nového informačního materiálu, který Správa Národního parku Podyjí vydává společně s Jihomoravským muzeem ve Znojmě. Na dvanácti stranách představí celkem čtrnáct umělců. Text doplňuje řada reprodukcí.

 

Nejstarší organismy v Podyjí jsou staré stovky let, zjistili vědci

/DLOUHÉ ČTENÍ, FOTOGALERIE/ Až osm set let staré mohou být kořenové systémy pařezin nedaleko Šobesu. Pamatují tak dobu, kdy se Přemyslovci stali českými králi, Svatá říše bojovala s papeži nebo účastníky posledních křížových výprav. Zachovaly se díky tradičnímu hospodaření v lese. Stáří upřesnila práce odborníků z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.  pod vedení Tomáše Vršky. Lidé ze Správy Národního parku Podyjí nyní přemýšlejí, jak pařeziny zachovat a výmladkové hospodaření do Podyjí na vybraných místech vrátit.

 

Cyklus přednášek letos zájemce zavede do Sýrie, Austrálie i Lužických hor

/PROGRAM PŘEDNÁŠEK/ Na čtyři kontinenty a do sedmi zemí letos zájemce zavede pravidelný cyklus přírodovědných a cestovatelských přednášek Správy národního parku Podyjí. Lidé si budou moci poslechnout zážitky z kanadských lesů i syrské pouště. Jako každý rok přednášející přiblíží i jedno chráněné území v Česku. Tentokrát Lužické hory. 

 

Opravená tůň u Onšova pomůže rosničkám i mokřadním rostlinám

/FOTOGALERIE/ Kompletní rekonstrukcí přivítala nový rok jedna ze dvou tůní nedaleko Onšova. Po opravě hráze a dalších úpravách se v ní udrží voda a místo tak nabídne kvalitní životní prostor obojživelníkům. Nový biotop využije i vodní hmyz a rostliny. 

 

V Národním parku Podyjí zůstávají uzavřeny už jen tři kratší cesty na Vranovsku

Znojmo, 8. ledna – Už jen tři úseky značených cest zůstávají uzavřeny v Národním parku Podyjí. Lesníci a strážci tak pokročili v uvolňování stezek, které přehradily spadané stromy po prosincové ledovce.  Návštěvnici parku by se měli vyhnout Felicitinu okruhu, odbočce na Halamaškovu vyhlídku a Claryho stezce na Vranovsku. Správa parku předpokládá zprůchodnění zbývajících úseků do konce ledna.

 

Ropucha, skokan nebo kuňka. Nový infoleták představuje obojživelníky Podyjí

/INFOMATERIAL KE STAŽENÍ/  Až čtrnáct druhů obojživelníků žije v Národním parku Podyjí. A to i přes to, že hluboko zaříznuté údolí Dyje pro ně není ideálním životním prostorem.  Tůně a rybníky tu ale po staletí vytváří a udržují lidé a tím i podmínky pro život ropuch, čolků nebo rosniček. Nově vás do jejich podivuhodného života zavede dvanáctistránkový infoleták Správy Národního parku Podyjí vydaný ve spolupráci s Jihomoravským muzeem ve Znojmě. Text doplňují více než dvě desítky fotografií.