Aktuality

PF 2015

Klidné prožití roku 2015 a spoustu zajímavých dobrodružství vám přejí zaměstnanci Správy Národního parku Podyjí.

 

Lesníci a strážci zprůchodnili další úseky. Zavřené cesty zůstávají na Vranovsku

Znojmo, 19. prosince 2014 /SEZNAM UZAVŘENÝCH ÚSEKŮ/ – Dalších šest úseků zprůchodnili tento týden lesníci a strážci Správy Národního parku Podyjí. Lidé se tak s opatrností mohou vydat například na páteřní červeně značenou cestu z Vranova nad Dyji k Podmolí. Uzavřené zůstávají ale některé stezky na Vranovsku. Blokují je popadané stromy a větve, které poničila ledovka na počátku měsíce.

 

Ledovka poničila část lesa. Pro přírodu je to ale příležitost

Popadané a vyvrácené stromy, polámané větve a vrcholky kmenů. Nejviditelnější škody, které způsobila prosincová ledovka v Národním parku Podyjí. Pro přírodu je to ale příležitost. Nové světliny dají šanci mladým stromům, světlomilným květinám a broukům. Ulomené větve a popadané kmeny využijí houby a vzácné druhy dřevožravého hmyzu. Dutiny ve stromech zase osídlí ohrožení ptáci a netopýři.

 

Bagr na Kraví hoře otevřel cestu rostlinám a broukům pionýrům

/FOTOGALERIE/ Na dvou místech se do půdy národního parku na začátku prosince zaryly lžíce bagru. Speciální akce na Kraví hoře a Mašovické střelnici otevřely cestu pro rostliny, brouky a motýly, kteří rádi obsazují holou půdu nebo se vyhřívají na slunci. Pomohou prorazit i mladým rostlinkám vřesu.

 

Část cest v národním parku je s opatrností přístupná. Dvanáct úseků ve střední a západní části je ale stále kvůli popadaným stromům uzavřeno

Znojmo, 12. prosince 2014 /SEZNAM UZAVŘENÝCH ÚSEKŮ/ – Dvanáct úseků značených peších i cyklistických stezek v Národním parku Podyjí, především na Vranovsku, Čížovsku, Lukovsku a v okolí Podmolí, je stále veřejnosti uzavřeno. Cesty jsou neprůchodné kvůli popadaným a poničeným stromům. Lesníci zde následky ledovky z minulého týdne odstraňují.  Ostatní značené cesty jsou s opatrností přístupné. Úplně by se lidé měli vyhnout otevřeným lesním porostům mimo značené trasy. Hrozí v nich veliké nebezpečí. 

 

Hlasujte pro Strom Znojemska 2014

ANKETA/ I letos spolupořádáme anketu Strom Znojemska. O váš hlas se uchází deset dřevin, skupin stromů, alejí či stromořadí. Podpořit je můžete až do konce března 2015 v anketě na této stránce. Hlasovat můžete také na výstavách - až do vánočních prázdnin jsou návrhy do ankety vystaveny na SOU a SOŠ na Přímětické ulici ve Znojmě a po Novém roce je můžete vidět v přednáškovém sále Domu Umění.

 

FOTOGALERIE: V lesích Podyjí hrozí stále zranění, pokračuje zprůchodňování cestní sítě

Znojmo, 10. prosince 2014 - Stále nebezpečné jsou lesy v Podyjí. Koruny stromů nebo větve hrozí pádem především ve středním a severozápadním pásu národního parku od Podmolí do Čížova. Lesníci pokračují v pročišťování cestní sítě. Na některých místech jsou ale stezky stále neprůchodné.  Platí také silné doporučení Správy národního parku do lesů nevstupovat.

 

Kde sloužili kněžím nebo kam přišli lidé z Bavor? Přečte si o zajímavostech podyjských obcí

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Která obec vznikla kolem zázračné studánky, kterou vesnici osídlili lidé z Bavorska nebo kde můžete vidět dochovaný renesanční pranýř? Tyto a další drobné zajímavosti o patnácti obcích obklopujících Národní park Podyjí se můžete dozvědět z nového infomateriálu, který Správa Národního parku Podyjí vydala ve spolupráci s Jihomoravským muzeem ve Znojmě. Stáhnout si jej zájemci mohou z našeho webu. V tištěné podobě bude dostupný na návštěvnickém centru v Čížově nebo například v budově Správy parku ve Znojmě.

 

Většina turistických cest je stále neprůchodná, hrozí pády větví i celých stromů

Znojmo, 5. prosince 2014 - Správa Národního parku Podyjí upozorňuje občany na zvýšené nebezpečí lámání větví i stromů, které zapříčinila silná vrstva ledovky na začátku týdne. Většina turistický cest je neprůchodná. Doporučuje občanům a návštěvníkům národního parku, aby z bezpečnostních důvodů nevstupovali do lesů a to až do odvolání.

 

Pohledem dětských výtvarníků: Vyhlašujeme 15. ročník soutěže Příroda kolem nás

/XV. ročník výtvarné soutěže/ - Do dalšího ročníku naší výtvarné soutěže přijímáme kresby, malby či grafiky s motivy přírody. Autorem mohou být děti mladší patnácti let. Jejich práce nám můžete zaslat nejpozději do 31. 1. 2015.  Vybraná díla v několika kategoriích poté zveřejníme na našem webu a vystavíme v návštěvnickém středisku. 

 

Chystáte se kácet stromy na zahradě? Zde je několik novinek, které byste měli znát

Podzim a zima je dobou ořezávání stromů a jejich kácení. Přinášíme vám přehled právních předpisů a novinek, kterými by se kácení dřevin mělo řídit.  Byla by ale škoda, kdyby staré ovocné stromy z vašich zahrad zmizely úplně. Jsou totiž ideálním životním prostorem pro řadu vzácných brouků, martináče nebo třeba strakapouda.

 

Pstruzi vyrazili do trdlišť. Jejich rozmnožování můžete vidět i v Podyjí

/VIDEO/ Zatímco většina ryb se rozmnožuje na jaře, na pstruhy přichází jejich čas právě nyní. Třou se na podzim a v zimě. Při troše štěstí jejich sexuální rituály můžete pozorovat i  na několika veřejnosti přístupných místech v národním parku.

 

Koncem listopadu se můžete vánočně naladit v Hardeggu

Naši rakouští kolegové ze Správy Národního parku Thayatal připravují společně se Správou Národního parku Podyjí adventní trhy na téma České vánoce. Poslední listopadový víkend je můžete navštívit v Domě Národního parku nad Hardeggem, vždy odpoledne od 13 do 19 h.

 

Správa NP Podyjí ocenila obec Hnanice, lesníka Ryšánka a za dlouholetou péči o kulturní dědictví s respektem k přírodě manžele Janíčkovy

Znojmo, 5. listopadu 2014 - Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí 2014 dnes ve Znojmě obdrželi obec Hnanice za vysázení ovocného sadu a zapojení místních do péče o něj, lesník Miro Ryšánek za celoživotní péči o krajinu Čížovska a Miroslava a Karel Janíčkovi za dlouholeté systematické propojování ochrany kulturního a přírodního dědictví na Vranovsku a v okolí Lukova. Lidé v internetovém hlasování nejvíce podpořili Lesnou. Tato obec nechala vysázet nové ovocné stromořadí v záhumení sídla. Správa národního parku letos na ocenění nominovala pět projektů. Uděluje ho od roku 2012.

 

Projděte se mezi horninami Podyjí. Správa parku připravila venkovní geologickou expozici

/FOTOGALERIE, INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Dvanáct druhů hornin z různých oblastí Podyjí naleznou zájemci od letošního léta u návštěvnického střediska národního parku v Čížově. Nyní k této venkovní geologické expozici vychází i tištěný průvodce. Stáhnout si ho můžete také z našeho webu.