Aktuality

Festival na mostě připomněl pád železné opony

/FOTOGALERIE/ V sobotu 17.5.2014 se uskutečnilo na mostě přes Dyji mezi Čížovem a Hardeggem českorakouské setkání pod názvem „Festival na mostě“. Akci zorganizovaly správy národních parků Podyjí a Thayatal a partnerská města Hardegg a Vranov nad Dyjí.

 

Společná krajina: Mladí výtvarníci zkoumají krajinu Podyjí

/POZVÁNKA, VIDEO, FOTOGALERIE/ Sedm mladých výtvarníků se letos na jaře vydalo do Podyjí, aby zde, inspirováni zdejší přírodou a prací fotografa Bohumíra Prokůpka, vytvořili sérii autorských děl. Výsledek jejich práce můžete od konce května vidět na Vranovském zámku. Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy, která se uskuteční ve středu 28. května od 17:00.

 

Dyje bude pro vodáky pod Znojmem přístupnější

Tři různé zážitky nabízí řeka Dyje v rozmezí jen několika desítek kilometrů. Velkou vodní nádrž vhodnou pro letní plachtění mezi zajímavými historickými památkami si vychutnají lidé nad Vranovskou přehradou.  Klidně plynoucí řeku bez vodáckého provozu si zase zájemci mohou užít v národním parku mezi Vranovem a Znojmem.  Vodáky unavené přeplněnou Vltavou nebo Sázavou začíná lákat řeka pod Znojmem. Právě zde letos vyrůstá nová infrastruktura pro tento v Česku oblíbený letní sport.

 

Na louku u Čížova se vrátily ohrožené orchideje

Poprvé od meliorace v 80. letech se na louce Keple u Čížova objevily prstnatce májové. Botanikové na místě napočítali sedm kvetoucích kusů těchto ohrožených orchidejí.  Na louku se samy vrátily spolu s dalšími zvláště ohroženými druhy jako je upolín nejvyšší nebo kosatec sibiřský. Správci Národního parku Podyjí věří, že tyto rostliny na louku znovu přilákala správná péče o toto území.

 

Evropský den chráněných území oslavíme koncertem, výstavami i exkurzemi,

/PROGRAM AKCÍ/ Mezi hady a obojživelníky, k řece Dyji, nebo na koncert či výstavy zveme letos zájemce v rámci oslav Evropského dne chráněných území. Lidé se s námi mohou vypravit  do okolí vinice Šobes či rakouského hradu Kaja. Zájemci si také mohou poslechnout tradiční koncert v Čížovské kapli nebo shlédnout čerstvě otevřené výstavy ve Vranově nad Dyjí či v Hardeggu.

 

FOTOSTORY: Sedláci, vojáci a turisté. Cesta Hardeggského mostu neklidnou historií Podyjí

/FOTOGALERIE, POZVÁNKA/ - Hardeggský most měl na konci 19. století propojit dolnorakouské městečko s rychle se rozvíjející jižní Moravou. Ve 20. století se ale stal symbolem rozdělení západní a východní Evropy. V půli jej přeťala železná opona. Její pád připomene v sobotu 17. května slavnost na mostě a open-air výstava unikátních a často poprvé zveřejněných fotografií z neklidné historie místa.

 

Stromem Znojemska 2013 se stala lípa v Jubilejním parku

l__pa_mini.jpg V úterý 22. dubna byly ve znojemském Domě umění vyhlášeny výsledky hlasování ankety Strom Znojemska 2013. Přihlášeno bylo tentokrát třináct návrhů a podle počtu hlasů na internetu i na výstavách je o soutěž stále zájem.

 

Slavnostní vyhlášení ankety Strom Znojemska 2013

6lipa_vlci_jama_150.jpg Slavnostní vyhlášení výsledků hlasování v anketě Strom Znojemska 2013 se bude již tradičně konat v Domě umění a to v úterý 22. dubna 2014. Na příchozí čeká kromě vítězných stromů také doprovodný kulturní program.

 

Teplé počasí vylákalo ještěrky ven o měsíc dříve než obvykle, žábám překazilo rozmnožování

Skoro o měsíc dříve než obvykle vylezly ze svých úkrytů ještěrky zelené. Jednoho z ikonických plazů Podyjí přírodovědci zahlédli již v polovině března v okolí Čížova i Znojma. Většinou se však na jarním slunci objevuje až v polovině dubna. Teplé jaro změnilo životní rytmus i dalším živočichům a rostlinám národního parku.

 

Návštěvu ministra v Podyjí doprovodila zpráva o zrušení projektu větrníků

/FOTOGALERIE/ - Dolnorakouská vláda překvapivě zrušila projekt větrné elektrárny poblíž hranic Národního parku Podyjí a rakouského Nationalpark Thayatal. Zpráva o zrušení projektu doprovodila čtvrteční návštěvu ministra životního prostředí Richarda Brabce v Podyjí. Stejně jako při všech dosavadních návštěvách našich národních parků se ministr setkal s vedením Správy parku, starosty místních obcí i s ředitelem parku na druhé straně hranice. V Podyjí nechyběla ukázka různých přístupů k lesnímu managementu a návštěva Vranovské přehrady.

 

Kalendář vycházek 2014

exkurze.jpg Vycházky, exkurze a další akce, které pro vás na tuto sezónu přichystala Správa Národního parku Podyjí, zamíří opět na mnohá zajímavá místa - některé náměty jsou již tradiční a očekávané, jiné budou mít premiéru. Na první výlet se můžete vydat již 12. dubna.  

 

Podívejte se na oceněné práce soutěže Příroda kolem nás

prirodou.jpg /FOTOGALERIE/ Zveřejňujeme výsledky celostátní dětské výtvarné soutěže Příroda kolem nás, kterou každoročně Správa Národního parku vyhlašuje. Právě byl uzavřen již její čtrnáctý ročník.

 

Správa Parku vysází 250 ovocných stromů, prořezala sady i aleje

Na 250 starých odrůd ovocných stromů na jaře vysází Správa Národního parku Podyjí. Na hrušně Madlenky, Hniličky, Šídlenky nebo Muškatelky či staré druhy jabloní nebo meruňky Citronky se návštěvníci národního parku mohou těšit v okolí Čížova, na Hradišti nebo Kraví hoře. Nedávno také ochranáři prořezali nově vysazené stromořadí mezi Podmýčemi a Fellingem, na Hradištských terasách nebo v některých sadech.

 

Místo Hönigovy chaty u Hnanic je znovu les

Cyklisté na své trase mezi Hnanicemi a Havraníky už neuvidí Hönigovu chatu. Správa Národního parku Podyjí ji na sklonku minulého roku odstranila. Zůstala po ní jen studna. Místo se znovu navrátí pod nadvládu lesa.

 

Křivatce a koniklece barví vřesoviště, kvůli suchu je jich ale méně

Méně než v předchozích letech, přesto opět nabízí jedinečnou podívanou. Na vřesovištích na počátku března rozkvetly křivatce a koniklece. Pozadu ale nezůstaly ani další jarní květy Podyjí. Lidé se tak mohou těšit z barev podléšek, sněženek i plicníků.