Aktuality

Všemi smysly: mladí ochránci na Čižovsku rozpoznávali rostliny a sledovali výzkum Ledových slují

Pravidelné setkání mladých ochránců přírody se tentokrát odehrálo na Čížovsku. Mladí lidé se zde minulý víkend seznamovali s rostlinami, které rostou v národním parku a dozvěděli se také více o unikátním výzkumu, který nyní mapuje podzemní i nadzemní prostory Ledových slují.  V reportáži setkání popsala Svatava Holubová

 

Pozvánka na otevření vycházkové stezky na Šibeniční vrch

Vranovský okrašlovací spolek o.s.  a Správa Národního parku Podyjí si Vás dovolují pozvat na otevření vycházkové stezky na Šibeniční vrch u Vranova nad Dyjí. Sraz zájemců o toto zahájení bude  v sobotu 22.6.2013 ve 14.00 u kostela ve Vranově nad Dyjí. Srdečně zvou pořadatelé.

 

Nadšení i skepse - o vzniku Národního parku Thayatal s Norbertem Kellnerem

/ROZHOVOR/ V polovině 80. let mohla velkou část dnešního národního parku Podyjí zatopit přehrada plánovaná nedaleko Sealsfieldova kamene a Králova stolce. Voda její nádrže by tak stoupala až k městečku Hardegg. Rakouská občanská společnost se ale postavila na odpor a povedlo se ji rozhodnutí úředníků v tehdejším komunistickém Československu zvrátit. Nejen o tom mluví aktér tehdejších událostí Norbert Kellner v rozhovoru pro speciální dvojčíslo časopisu Veronica věnované Podyjí, které vychází právě v těchto dnech.

 

Pozvánka na vernisáž historických fotografií Zapomenuté řeky

Rádi bychom vás pozvali na vernisáž výstavy fotografií Jarmily Kocourkové a Jaroslava Horáka Zapomenuté řeky, která se uskuteční ve čtvrtek 13. 6. od 17:00 na I. nádvoří Státního zámku Vranov nad Dyjí. Akci zpestří Pěvecký sbor Gymnázia Dr. Karla Polesného pod vedení Jiřího Ludvíka.

 

Dvě nové malé vodní elektrárny ve Vranově ulehčují řece

K částečnému zlepšení průtokového režimu na řece Dyji přispěly dvě vodní stavby, které v roce 2012 dokončila společnost E.ON Trend, s.r.o. Jedná se o opravu náhonu a stavbu malé vodní elektrárny u jezu Formóza ve Vranově nad Dyjí a další malou vodní elektrárnu přímo pod hrází Vranovské přehrady, obě stavby umožnily zvýšení minimálního průtoku. Společnost je slavnostně uvedla do provozu na konci května.

 

Listy stromů v Podyjí na řadě míst mizí pod náporem housenek

Trnky, třešně, duby, lípy, habry a další stromy letos musí odolávat velkému náporu listožravého hmyzu. Podle odborníků se může jednat o počátek časového období, kdy počet těchto housenek bude několik let narůstat, nebo o projev nezvyklého průběhu jara. Nepřežila ho totiž zřejmě řada ptáků, kteří se tímto hmyzem živí.

 

Turisty vítá nový altán na vyhlídce Králův stolec. Předchozí sloužil téměř sto let

kraluv_stolec_rekonstrukce_150.jpg /FOTOGALERIE, HISTORICKÉ POHLEDNICE/ Zbrusu nová replika původního altánu stojí od začátku června na populární vyhlídce Králův stolec nedaleko Mašovic. Původní dřevěná stavba z roku 1922 byla už v tak špatném stavu, že musela být kompletně nahrazena. Zúčastnit slavnostního otevření nového altánu se můžete v sobotu 15. června od 10:00.

 

Hvězdy i klidný spánek. Podyjí nabízí jeden z nejkvalitnějších pohledů na noční oblohu v Česku

/FOTOGALERIE/ Noční obloha nad Podyjím je jedna z nejzachovalejších v České republice. Výhled na hvězdy, klidný spánek i přirozenou noční dobu zde neruší až na malé výjimky žádný velký zdroj světelného znečištění. Vyplývá to z pozorování České astronomické společnosti. Podobných míst už je v Česku i celé Evropě velice málo.

 

Na kole, na koncertě nebo výstavou: oslavte s námi Evropský den chráněných území

evrop_den_plakat_150_02.jpg Hned tři akce připravila Správa Národního parku Podyjí k Evropskému dni chráněných území. Zájemci mohou tuto sobotu vyrazit s průvodci na kole na nově vyznačené česko-rakouské okruhy, do Čížovské kaple na koncert nebo na fotografickou výstavu věnovanou Ománu. Spolu s ostatními chráněnými přírodními lokalitami v Česku i v zahraniční si letos tento svátek přírody připomenou už po čtrnácté.

 

Zanechte své stopy na mostě přes Dyji. Staňte se součástí uměleckého projektu v Hardeggu

Rakouská umělkyně Eva-Maria Raab vyzývá obyvatele Znojemska a okolí Retzu, aby ji poslali otisky svých bot. Ve svém projektu „Překročení hranice“ je pak v červnu instaluje na most přes Dyji v Hardeggu. Místo se tak podle Raab stane symbolem pohybu, výměny, příchodů a odchodů. Otisky stop vyrobí studenti ze Znojma a Retzu.

 

V Podyjí rozkvetly první letošní orchideje. Prohlédněte si je na vřesovišti i na výstavě v muzeu

/FOTOGALERIE, INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - Na vřesovišti rozkvetly první letošní orchideje. Prohlédnout si je můžete například u Popické kaple. Rozpoznávat se je můžete naučit i v prvním patře Jihomoravského muzea ve Znojmě. Od počátku května tam orchideje Podyjí návštěvníkům představuje pětice informačních panelů. Zájemci na nich naleznou kromě fotografií a základních informací i popis míst, která tyto ohrožené a chráněné rostliny potřebují k životu.

 

Jednoho z nejfotogeničtějších modrásků můžete potkat i ve Znojmě. Ve volné přírodě ale stále ubývá

Typický je pro něj černo-modře zbarvený líc křídel a na jejich bělavém rubu naopak oranžová páska a množství černých teček.  Modráska rozchodníkového můžete od konce dubna vidět i na některých místech Znojma.  Tento ohrožený motýl poletuje většinou nízko nad zemí pomalým, třepotavým letem. Ve volné přírodě ale stále ubývá. Ke svému životu totiž potřebuje osluněné skalky nebo kamenné zídky s dostatkem rozchodníků. Taková místa ale bez lidské pomoci neustále zarůstají a mizí v náletu dřevin.

 

Den Země v Podyjí očima školáků

Na konci dubna vyrazili školáci ze znojemské základní školy JUDr. Josefa Mareše s námi do národního parku. Přečtěte si, jak svoji návštěvu spojenou s oslavami Dne Země viděli přímo oni.

 

Vrbovna u Jevišovky, slanisko u Nového Přerova nebo tasovické skály – vydejte se s námi za skrytými přírodními poklady Znojemska

Na mapě chráněných přírodních lokalit je nenajdete a přitom jsou to jedinečná místa, která nabízí nezaměnitelné životní podmínky pro řadu zajímavých rostlin a živočichů.  Vytvořila je příroda i pečlivá ruka hospodáře.  V minulém roce je zkoumali odborníci z Jihomoravského muzea ve Znojmě. Za desítky let starými vrbami nebo unikáty prosolené půdy se s námi můžete vypravit už druhou květnovou sobotu.

 

Zoologové v Podyjí odkryli tajemství modré žáby

Tuto žábu v Podyjí můžete vidět jen velice vzácně. Pokud na ní ale narazíte v době páření, čeká vás neobvyklá podívaná. Kůže samečků skokana ostronosého totiž získá šedomodrou až zářivě modrou barvu. V národním parku žije tento kriticky ohrožený obojživelník jen na dvou místech. Až nyní se podařilo zoologům zjistit, kde se rozmnožuje.