Aktuality

‹‹   Předchozí   1 2 4 6 7 8 9 20 30 40 50   Následující   ››

Partnerský Nationalpark Thayatal zve na Český týden. Začíná první prázdninovou sobotu

Od soboty 2. července až do neděle 10. července se návštěvníci rakouského partnerského Národního parku Thayatal mohou těšit na speciální Český týden. Zájemcům nabídne zajímavou česko-rakouskou exkurzi, výstavu i slevy na vstup do návštěvnického centra v Hardeggu nebo na pravidelné krmení tamních koček divokých.

 

POZOR! Žlutá stezka k vranovskému zámku je uzavřena. Hrozí také nebezpečí požárů

/UPOZORNĚNÍ/ Žlutá turistická cesta mezi Vranovem a vranovským zámkem (tzv. Kozí stezka) je z důvodu velkého množství rizikových stromů až do odvolání uzavřena. Jako náhradní přístupovou trasu lze využít modrou turististickou cestu spojující rovněž Vranov nad Dyjí se zámkem.

 

Skupina Český dřevák vystaví na vranovském zámku fotografie krajiny i sídel

/POZVÁNKA/ Správa Národního parku Podyjí ve spolupráci s partnery připravila na letošní sezónu na vranovském zámku výstavu fotografií pořízených klasickými analogovými metodami. Vernisáž výběru prací skupiny Český dřevák a výtvarnice Evy Jeníčkové se uskuteční ve čtvrtek 23. června od 17:00. V galerii Thayana bude k vidění až do konce září. 

 

Přibližte žákům podyjské nebe. Nabízíme přednášky o oblasti tmavé oblohy

/NABÍDKA PŘEDNÁŠEK PRO ŠKOLY/ Správa Národního parku Podyjí připravila přednášky o Podyjské oblasti tmavé oblohy. Jedná se o oblast se sníženým světelným znečištěním. Noční obloha nad Podyjím je podle odborníkům jedna z nejzachovalejších v České republice. Výhled na hvězdy, klidný spánek i přirozenou noční dobu zde neruší až na malé výjimky žádný velký zdroj světelného znečištění. Podobných míst už je v Česku i celé Evropě velice málo. 

 

Do divočiny! Přihlaste své děti na přeshraniční tábor

/AKCE ZRUŠENA/ Tábor pro děti Do divočiny, který se měl konat v termínu 17.-22. 7. 2022 je zrušen z organizačních důvodů (nízký počet přihlášených účastníků). Vícedenní pobyt V divočině bude realizován v náhradním termínu a jiném organizačním formátu.

 

Národní parky Podyjí a Thayatal připravily výstavu a křest knihy Z dávných putování Podyjím

/POZVÁNKA, TISKOVÁ ZPRÁVA/ Jak se cítili cestovatelé v Podyjí v 19. století, kudy chodili, co se jim zde líbilo a co je zaujalo? To vše přiblíží nová kniha Petra Lazárka a a Jiřího Černého Z dávných putování Podyjím. Správy obou národních parků by vás rady pozvaly na její křest a na vernisáž výstavy, která na ní navazuje. Uskuteční se v sobotu 18. června od 10:00 v budově bývalé české celnice u mostu k Hardeggu.  

 

Pomáháme s mapováním červenokvětých hlaváčků. Přidejte se!

Správa Národního parku Podyjí se zapojuje do mapování výskytu hlaváčku letního a hlaváčku plamenného v naší krajině. Mapování organizuje Česká botanická společnost, která vyhlásila hlaváček letní rostlinou roku 2022.

 

Národní park Podyjí má nového vzácného obyvatele: sysla obecného

/VIDEO, TISKOVÁ ZPRÁVA/ Výskyt kriticky ohroženého sysla obecného byl po více než 50 letech zaznamenán v Národním parku Podyjí. Dobrou zprávu potvrdil letošní jarní monitoring, který tu pravidelně provádí Muzeum Karlovy Vary ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. V ochranném pásmu v okolí Hnanic byli sysli pravidelně pozorováni od roku 2014, přímo v území národního parku až od letošního roku. 

 

Semináře k novým zásadám péče o NP

parezina.png Správa Národního parku Podyjí zveřejnila návrh nových Zásad péče o Národní park Podyjí a jeho ochranné pásmo 2022–2040. Dokument stanovuje základní pravidla pro to, jakým způsobem bude dále vedena péče o území a ochrana jeho přírodních hodnot. V rámci projednávání dokumentu pořádá Správa tři veřejně přístupné semináře. Jejich účelem je zodpovědět dotazy k obsahu dokumentu, případně vysvětlit nejasnosti.

 

Federace EUROPARC ocenila naše národní parky

transboundary-certificates-1.png /TISKOVÁ ZPRÁVA, 16.5.2022/ Na mezinárodní konferenci panevropské Federace chráněných území Evropy EUROPARC v rakouském Pamhagenu u Neziderského jezera se dostalo začátkem května významného ocenění správám našich národních parků a jejich přeshraničním protějškům. Partnerské národní parky Podyjí a Thayatal (Rakousko), Šumava a Bavorský les (Německo), a Krkonoše a Karkonoski park narodowy (Polsko), byly oceněny certifikáty potvrzujícími vysokou kvalitu přeshraniční spolupráce.

 

Vyjádření Správy Národního parku Podyjí k poskytnutí objektu v Havraníkách k humanitárnímu ubytování

skola-havraniky.png /TISKOVÁ ZPRÁVA, 5.5.2022/ Jelikož se v místním tisku a na sociálních sítích objevují informace, které ne zcela objektivně popisují záležitosti vztahující se k ubytování ukrajinských Romů v objektu Správy Národního parku Podyjí v Havraníkách, vydává naše organizace následující vyjádření.

 

Prožijte a poznejte Národní parky Podyjí-Thayatal, výukový a poznávací týden pro školy

trasy-exkurzi2.png Správa Národního parku Podyjí ve spolupráci se Správou Národního parku Thayatal připravily v termínu 23.5.-27.5.2022 výukový a poznávací týden pro školy zaměřený na přírodní hodnoty obou národních parků. Celkem je připraveno 45 aktivit, jejich program je sestaven tak, aby se žáci dozvěděli zážitkovou formou o přírodě národních parků, jejím vývoji a ochraně. Zároveň je možné si zvolit i možnost výkladu v německém jazyce.

 

Dobrovolnický tábor 18+

camp.jpg Správa NP Podyjí ve spolupráci se Správou NP Thayatal pořádají česko-rakouský tábor pro dobrovolníky, kteří by chtěli pomoci s péčí o biotopy v obou národních parcích a něco se dozvědět o přírodě parků, jejím vývoji a ochraně. Bližší informace v přiloženém dokumentu, přihlášky na adresy v něm uvedené do 31. 5. 2022.

 

PŘÍRODA KOLEM NÁS - VÝSLEDKY 22. ROČNÍKU VÝTVARNÉ SOUTĚŽE

pertex.jpg /FOTOGALERIE, VÝSLEDKY 22. ROČNÍKU SOUTĚŽE PŘÍRODA KOLEM NÁS/ Z více než patnácti set obrázků a výtvarných děl vybírali letos porotci nejlepší práce v soutěži Příroda kolem nás. Do soutěže se zapojily děti z 190 škol a školek z různých míst po celém Česku. Na letošní vítěze se můžete podívat v naší fotogalerii. Výstavu vítězných prací otevřeme v sobotu 2. dubna v návštěvnickém středisku v Čížově. K vidění zde bude až do konce sezóny.

 

KALENDÁŘ AKCÍ 2022

img-7537.jpg /PROGRAM AKCÍ/ Více než 15 vycházek do Podyjí a dalších akcí pro vás na letošní sezónu připravili pracovníci Národního parku Podyjí a jejich spolupracovníci. Zavedou vás za žábami, mezi tajemné lišejníky, do městečka Hardegg nebo mezi exmoorské poníky na pastvinu. První naše letošní exkurze se uskuteční již 19. března a bude věnovaná jarním květinám. Cyklus uzavře tradiční Silvestrovská vycházka na sklonku roku. 

 
‹‹   Předchozí   1 2 4 6 7 8 9 20 30 40 50   Následující   ››