Aktuality

Jak přežít v pšenici: pole v Podyjí zpestřují vzácné rostliny

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ /FOTOGALERIe / - Rozrazil, zapalička, hlaváček. Okraje polí v Podyjí znovu zdobí rostliny, které dříve vytlačily herbicidy.

 

Podpořte skalický platan v anketě Strom roku 2011

platan_maly.jpg Skalický platan, který znáte z regionálního kola ankety Strom roku Znojemska 2010, se jako jediný z Jihomoravského kraje dostal do finále celostátní ankety v roce 2011. Momentálně pro něj můžete hlasovat na několika místech ve Znojmě.

 

FOTOGALERIE: V Podyjí se nachází jedny z posledních připomínek „železné opony“

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ /HISTORICKÉ FOTOGRAFIE A SKUTEČNÉ PŘÍBĚHY/ - Nepropustná hranice na čtyřicet let oddělila i Znojemsko od Rakouska. Její stopy jsou v krajině i v lidech patrné dodnes.

 

Více než polovina návštěvníků vyráží do Podyjí na kole

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  - Milovníci cyklistiky objevili Podyjí hned po pádu železné opony. V devadesátých letech zde zkoušeli svá první horská a trekkingová kola. Národnímu parku ale zůstávají věrní i dnes. Na více než osmdesáti kilometrech cyklistických tras zde mohou obdivovat skalnaté údolí řeky Dyje, historické hrady a zámky nebo si jen tak vychutnávat vůni lesů a vřesovišť.

 

Skalický platan ve finále ankety Strom roku 2011

platan_maly.jpg Pokud jste se sledovali regionální anketu Strom roku Znojemska 2010, asi si pamatujete stromy, které se umístily na prvních třech místech - vedle cedru ve Višňovém a sekvojovce v Kravsku to byl i platan ve Skalici. A právě ten porota celostátní ankety Strom roku vybrala z těchto tří zaslaných návrhů do finále, společně s jedenácti dalšími stromy z celé republiky.

 

Čápi černí z Podyjí se začínají vydávat na svou africkou cestu

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - V Podyjí žijí až čtyři páry silně ohroženého čápa černého. Na své cestě do zimoviště dokážou urazit až 300 kilometrů denně.

 

Sochy, kříže, kapličky. Nový infomateriál představuje sakrální stavby Národního parku

sakr_stavby_bro__ura_150.jpg Znojmo, 2. srpna 2011 /INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - Krajina Národního parku Podyjí v sobě skrývá kromě unikátní přírodní rozmanitosti i řadu soch, božích muk nebo kaplí. Právě drobným sakrálním stavbám se věnuje nový informační materiál, který vydala Správa parku.

 

Vyhlídky Podyjí: 23 pohledů, které byste si neměli nechat ujít

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  /MAPA, FOTOGALERIE/ -  Národní park Podyjí a jeho nejbližší okolí nabízí desítky dech beroucích vyhlídek. Kvůli ochraně ohrožených ptáků a rostlin je uzavřen jen zlomek z nich.

 

FOTOGALERIE: Podyjí je rájem denních motýlů, žije zde téměř polovina českých druhů

foto_150.jpg /20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ/ - Ke svému životu potřebují slunce. Při zamračeném počasí, dešti nebo silném větru je venku potkáte jen stěží. Denních motýlů přitom v Podyjí žije bezmála sto druhů.

 

FOTOGALERIE: Podyjí skrývá unikátní typy předválečných pevnůstek

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - V Národním parku Podyjí je téměř osm desítek předválečných bunkrů a pevnůstek. Některé dokonce zažily ostré boje.

 

VIDEO: Chlupové pasti a DNA. Pátrání po unikátní šelmě pokračuje

Kocka divoka 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Tajemná kočka divoká stále zůstává jedním z největších záhad Podyjí. Návštěvníci Podyjí ji teď ale mají možnost vidět na vlastní oči

 

Strom Znojemska 2011

dub.jpg Nový ročník regionální ankety byl vyhlášen, kandidáty na místní strom roku můžete přihlašovat již od 20. června až do 20. října 2011.

 

FOTOGALERIE: Okolí Vranova utvářela i tajemná symbolika osvícenců

cizov_150.jpg 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Krajina kolem vranovského zámku se v 18. století měnila v umělecké dílo. Romanticko-filozofický projekt se nyní postupně rekonstruuje.

 

Naše národní parky, zelené mosty Evropy

prokupek_mala.jpg Správa Národního parku Podyjí zve na výstavu  Naše národní parky, zelené mosty Evropy, která proběhne od 1. července do 30. září v informačním bodu Správy Národního parku Podyjí na 1. nádvoří státního zámku Vranov nad Dyjí. Vernisáž se koná ve čtvrtek 30. června od 17h.

 

Extrémní kuchařka: 22 rostlin, které stojí za to v Podyjí ochutnat

Jidášovo ucho 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Bonbóny z fialek, listy jitrocele v těstíčku nebo salát z řeřišnice. Příroda Podyjí nabízí desítky nezvyklých chuťových experimentů