Aktuality

V národním parku zimuje orel a skorec. Většina vodních ptáků se ale Podyjí letos kvůli mírné zimě vyhnula.

Znojmo, 20. ledna 2012 - Méně vodních ptáků než v minulých letech si za své zimoviště tuto sezónu vybralo Národní park Podyjí. Může za to především mírná zima, kvůli které nezamrzly pro tyto druhy atraktivnější velké vodní plochy v okolí. I přesto v parku zájemci mohou pozorovat největšího českého dravce orla mořského nebo zpěvavého skorce vodního. Jinde v okolí Dyje na Znojemsku je zatím odborníci letos neviděli. Vyplývá to z pravidelného mezinárodního sčítání vodních ptáků, které ornitologové provedli v půli ledna.

 

Rostliny i zvířata mění kvůlí mírné zimě svůj roční rytmus

Nadprůměrné prosincové i lednové teploty zcela zmátly přírodu. Na Znojemsku lze nyní narazit na kvetoucí stromy či na zvířata, která by měla v úkrytu přezimovat. Příkladem může být sakura na znojemském Horním náměstí či mloci v Gránicích.

 

Strom Znojemska po roce opět v Domě umění

boskovstejn2.jpg Do znojemského Domu umění na náměstí T. G. Masaryka byla přestěhována výstava, kterou v prosinci hostila střední škola na Přímětické ulici. Bude tak, stejně jako v loňském roce, provázet cyklus přednášek Správy Národního parku Podyjí Přírodou celého světa i všechny přednášky muzejní.

 

Vědci v Podyjí objevili přes dva tisíce motýlích druhů. Zájemci je naleznou v nově vydané knize

Znojmo, 9.  ledna 2012 - /KNIHA KE STAŽENÍ/ S více než 2200 druhy se Podyjí zařazuje mezi nejvýznamnější motýlí lokality v Česku. Žijí zde dvě třetiny všech druhů, které entomologové v zemi nalezli.  Jejich podrobný přehled nyní vydala Správa parku. V práci lze nalézt i popisy dvou zcela nových druhů pro vědu, které byly popsány i na základě jedinců pocházejících z Podyjí. Tyto unikátní nálezy jsou jedním z výsledků důkladného výzkumného projektu, na kterém odborníci pracovali v posledních letech na obou stranách státní hranice. V elektronické podobě je více než čtyř set stránková publikace k dispozici ke stažení i z internetových stránek instituce.

 

OBRAZEM: 20. let Národního parku Podyjí

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Národní park Podyjí má za sebou dvacet let své existence. Připravili jsme pro vás výběr zajímavých milníků z jeho historie.

 

WANTED ALIVE: 13 rostlin a živočichů, kteří se v Podyjí před zraky odborníků stále skrývají

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Odborníci v národním parku Podyjí hledají šakala nebo brouka, který může zlepšit váš výkon v posteli či vás taky zabít.

 

Šťastný nový rok 2012

Správa Národního parku Podyjí Vám přeje příjemné prožití svátků a rok 2012 plný nezapomenutelných zážitků.

 

Odborníci bojují proti rostlinným vetřelcům v Podyjí

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Z břehů Dyje se už téměř podařilo vytlačit křídlatky z Japonska nebo netýkavky z Himalájí.  Přeměna amerických akátin v původní les ale bude trvat roky.

 

Hlasujte pro strom Znojemska 2011

Od srpna měli občané Znojemska možnost podávat návrhy do ankety Strom roku Znojemska 2011. Nyní můžete ze shromážděných návrhů vybrat strom, který je vám osobně nejsympatičtější. Až do 31. 3. 2012 vybírejte jednoho až tři své favority a dejte jim svůj hlas! Hlasujte v anketě na konci stránky. Upozorňujeme, že z jednoho počítače lze hlasovat jen jednou (pro 1 - 3 stromy). Po uzavření ankety budou sečteny hlasy z internetového hlasování a z anketních lístků v hlasovací urně na výstavách v SOU a SOŠ SČMSD na Přímětické ulici a v Domě umění ve Znojmě.

 

V Podyjí lze vidět pozůstatky srážky kontinentů i vltavíny z vesmíru

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Národní park skrývá řadu geologických zajímavostí i ložiska grafitu, mramorů nebo železné rudy.

 

Samoobnova rybích populací nezastaví rybaření v národním parku

Správa Národního parku Podyjí chce cíleně pracovat na vytvoření samostatných a rozmnožování schopných populací ryb v Dyji, především našich původních lososovitých (pstruha potočního a lipana podhorního). Abychom předešli spekulacím o tom, jaká je představa správců národního parku o rybaření na Dyji v jeho hranicích, přinášíme následující výběr z připravovaného Plánu péče a pravidla, o jejichž naplnění chceme v následujících letech usilovat. Rybáři k řece budou mít i nadále přístup a povolenky by získávali v dosud obvyklém režimu.

 

V národním parku přibývá divočáků a mírně i jelenů

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Zima je ideální období na sledování zvířat ve volné přírodě. V Podyjí mohou pozorovatelé nejčastěji zastihnout srnce nebo divočáky.

 

Přijďte se podívat na stromy navržené do ankety Strom Znojemska

mini.jpg /POZVÁNKA/ - Od  1. do 22. prosince se můžete přijít podívat na výstavu fotografií stromů navržených do ankety Strom Znojemska 2011 na SOU a SOŠ Přímětická a dát hlas svému favoritovi. Po Novém roce se výstava, stejně jako v minulém ročníku, stěhuje do Domu umění a bude tam doprovázet cykly přednášek Jihomoravského muzea i Správy Národního parku Podyjí.

 

FOTOGALERIE: Nové výzkumy mění pohled na mrtvé dřevo v Dyji

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Odborníci mapují pohyb mrtvého dřeva v řece Dyji. Výzkum přinese podklady pro ochranu hráze přehrady i unikátních rostlin a živočichů.

 

FOTOGALERIE: Ze zdevastované roty v Podmolí je nová Lesní správa Národního parku Podyjí

Podmolí, 21. listopadu 2011 - Opuštěný a zdevastovaný areál bývalé roty pohraniční stráže u Podmolí dostal novou tvář.  Od konce listopadu zde bude sídlit Oddělení lesní správy a péče o nelesní pozemky a Oddělení terénní služby Správy Národního parku Podyjí. Odstranění starých budov, revitalizace celého areálu, vybudování nového objektu a obnova původních stálo téměř 21 milionů korun. Projekt byl z velké části financován z dotačního programu Ministerstva životního prostředí. Změny čekají i někdejší rotu v Podmyčích.