Aktuality

‹‹   Předchozí   2 3 4 5 7 9 10 11 12 20 30 40   Následující   ››

Kudy do Podyjí? Nový tištěný průvodce navrhuje hned devět zajímavých tras

/PRŮVODCE/ Do okolí Vranova nad Dyjí nebo za zajímavostmi Trauznického údolí. Nová knížka Martina Škorpíka a Petra Lazárka z produkce Správy Národního parku Podyjí pomůže zájemcům poučeně projít zajímavé trasy v Národním parku Podyjí nebo školám naplánovat přírodovědné i na historii zaměřené výlety. Koupit si ji můžete ve znojemské centrále Správy parku nebo u znojemských knihkupců. 

 

Duben všemi smysly

/AKTIVITA PRO DĚTI/ I v dubnu s námi můžete vyplňovat přírodní kalendář. Tentokrát jsem se zaměřili na pozorování přírody všemi našimi smysly.

 

Nové pastviny u Konic pomohou chránit koniklece i křivatce

Správa národního parku Podyjí ve spolupráci se spolkem Pulsatilla v polovině března založila dvě nové pastviny v Trauznickém údolí mezi Konicemi a Popicemi. Pasoucí se ovce a kozy pomohou s obnovou prostoru pro ohrožený hmyz nebo rostliny. Podobná opatření Správa parku na jihovýchodě Podyjí provádí již několik let.

 

Národní park Podyjí po 30 letech mění logo. Čáp nad řekou v něm zůstává

/TISKOVÁ ZPRÁVA/ Národní park Podyjí letos slaví 30 let od svého vyhlášení. Jedním z dárků, které k výročí dostává, je i nově upravené logo. Vychází z toho původního a jeho autorem je zoolog, cestovatel a výtvarník Jan Dungel, který zpracoval i původní značku. Správa parku ho postupně začíná používat od začátku března.

 

Více značených cest i proměněný les. Národní park Podyjí slaví 30 let své existence

Od symbolu rozdělené Evropy k příkladu přeshraniční spolupráce. Území Podyjí se nepřehlédnutelně změnilo. Jehličnaté lesy, postupně střídají listnáče. Na obnovených vřesovištích se pasou ovce i koně. Turisté se mohou vydat na desítky kilometrů značených cest. Železnou oponu nahradily přeshraniční projekty. Pomáhají odborníkům i veřejnosti lépe poznat region Národního parku Podyjíod jehož vyhlášení 20. března uplyne přesně 30 let.

 

V březnu od nás můžete získat knihu historických fotografií

/SOUTĚŽ/ V březnu to bude přesně třicet let od vyhlášení Národního parku Podyjí. Abyste mohli dárky dostávat i vy, tak pro vás máme připravenou sérii soutěží. Pokud správně odpovíte na naše otázky, máte šanci získat zajímavé ceny z naší produkce. Tentokrát knihu srovnávacích historických fotografií Podyjí v proměnách času. Odpovědi posílejte do úterý 23. března. 

 

Pozorujte s námi březnovou přírodu. Můžete získat zajímavé ceny

/AKTIVITA PRO DĚTI/ Fungují ještě pranostiky nebo už světu vládne jiný přírodní řad než v minulosti? Pojďme to společně vyzkoušet. Stáhněte a doplňte s námi březnový přírodní kalendář. Když se s námi o svá pozorování podělíte, můžete získat zajímavé ceny.

 

Exmoorští poníci si poradili s únorovou ledovkou. U Havraníků mají i nové možnosti pastvy

Exmoorští poníci v únoru zvládli asi nejtěžší zkouškou svého podyjského pobytu. Svízelné chvíle jim připravila ledovka, která sevřela obě podyjské pastviny. Naštěstí se ukázalo, že i na takové extrémy jsou koně od přírody dobře připraveni.

 

Do Podyjí vyrazilo loni mnohem více návštěvníků než v roce 2019. Šestnáct čidel zaznamenalo téměř půl milionu průchodů

Je prosluněná, ale mrazivá, zimní neděle roku 2021. Na Králově stolci, kde byste ještě před rokem ve stejnou dobu a za stejných podmínek potkali jednu, maximálně dvě rodiny na odpoledním výletě, se nyní tlačí desítky lidí.  Přeplněné parkoviště na nedalekém kraji lesa dokládá, že sem nevyrazili jen ze Znojma, ale i ze vzdálenějších míst. Někteří na něm se svými karavany i přespali. Na známé vyhlídce to je už znát. Tam, kde dříve rostla tráva, je jen sešlapaná hlína a cestou turisté narazí na více odpadků než před rokem. Počet lidí, kteří v roce 2020 národní park navštívili, se oproti minulým letům výrazně zvedl. A ke kaňonu Dyje už ve velkých počtech nemíří turisté jen během hlavní sezóny, ale po celý rok.

 

Nebezpečí pádu větví a stromů v Podyjí trvá

210212-ledovka-200.jpg I když by slunečné a chladné počasí mohlo vybízet k návštěvě Podyjí, Správa národního parku upozorňuje, že nadále trvá nebezpečí pádu větví a stromů kvůli nedávné silné ledovce. Svoji návštěvu proto raději ještě odložte. 

 

V národním parku hrozí pády větví i stromů

NEBEZPEČÍ. Chystáte se do národního parku? Buďte nadmíru opatrní. Kromě kluzké země, hrozí i pád větví a stromů, které neunesly tíhu velké vrstvy ledovky. Proto raději své výlety odložte na dobu, kdy bude návštěva národního parku bezpečnější.

 

Ornitologové v lednu viděli v národní parku nejvíce druhů ptáků v historii sčítání

/FOTOGALERIE/ Hned tři nové druhy zimujících vodních ptáků viděli ornitologové během letošního lednového sčítání na řece Dyji v národním parku. Poprvé se tu objevil v mělčinách zarostlých rákosím a v ostřicových bažinách hnízdící chřástal vodní a dva nové druhy kachen. Kromě vodních ptáků ale odborníci zmapovali i několik opeřenců, kteří obvykle odlétají zimovat do teplejších krajin. V přírodě Podyjí se tak začíná projevovat trend oteplujícího se klimatu a mírných zim. Celkově vědci v národním parku napočítali 680 jedinců z devatenácti různých druhů vodních ptáků a ptáků vázaných na vodní prostředí. 

 

Letos slavíme kulatiny. Dárky můžete dostat i vy!

/SOUTĚŽ/ Tento rok slavíme kulaté narozeniny. Abyste mohli dárky dostávat i vy, tak pro vás máme sérii soutěží. Pokud správně odpovíte na naše otázky, máte šanci získat zajímavé ceny z naší produkce. 

 

Šest mladých exmoorských koní z Podyjí nyní spásá pastviny v Milovicích

Na pastvinách exmoorských poníků došlo hned k několika novoročním změnám. Část loňských a předloňských hříbat opustila Mašovickou střelnici a posílila stáda na dalších lokalitách. Šest mladých kobyl tak odcestovalo do známé pastviny v Milovicích. Tři mladí hřebci se přidali k ostatním hřebcům na druhé podyjské pastvině v Havraníkách.  V Podyjí na dvou pastvinách nyní pomáhá s péčí o vzácná místa 17 exmoorských poníků.

 

PF 2021

pf-2021-web-200.jpg Držíme palce ať zvládnete všechny výzvy, které vám rok 2021 přinese! Držte je i vy nám!

 
‹‹   Předchozí   2 3 4 5 7 9 10 11 12 20 30 40   Následující   ››