Aktuality

Nejstarší organismy v Podyjí jsou staré stovky let, zjistili vědci

/DLOUHÉ ČTENÍ, FOTOGALERIE/ Až osm set let staré mohou být kořenové systémy pařezin nedaleko Šobesu. Pamatují tak dobu, kdy se Přemyslovci stali českými králi, Svatá říše bojovala s papeži nebo účastníky posledních křížových výprav. Zachovaly se díky tradičnímu hospodaření v lese. Stáří upřesnila práce odborníků z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.  pod vedení Tomáše Vršky. Lidé ze Správy Národního parku Podyjí nyní přemýšlejí, jak pařeziny zachovat a výmladkové hospodaření do Podyjí na vybraných místech vrátit.

 

Cyklus přednášek letos zájemce zavede do Sýrie, Austrálie i Lužických hor

/PROGRAM PŘEDNÁŠEK/ Na čtyři kontinenty a do sedmi zemí letos zájemce zavede pravidelný cyklus přírodovědných a cestovatelských přednášek Správy národního parku Podyjí. Lidé si budou moci poslechnout zážitky z kanadských lesů i syrské pouště. Jako každý rok přednášející přiblíží i jedno chráněné území v Česku. Tentokrát Lužické hory. 

 

Opravená tůň u Onšova pomůže rosničkám i mokřadním rostlinám

/FOTOGALERIE/ Kompletní rekonstrukcí přivítala nový rok jedna ze dvou tůní nedaleko Onšova. Po opravě hráze a dalších úpravách se v ní udrží voda a místo tak nabídne kvalitní životní prostor obojživelníkům. Nový biotop využije i vodní hmyz a rostliny. 

 

V Národním parku Podyjí zůstávají uzavřeny už jen tři kratší cesty na Vranovsku

Znojmo, 8. ledna – Už jen tři úseky značených cest zůstávají uzavřeny v Národním parku Podyjí. Lesníci a strážci tak pokročili v uvolňování stezek, které přehradily spadané stromy po prosincové ledovce.  Návštěvnici parku by se měli vyhnout Felicitinu okruhu, odbočce na Halamaškovu vyhlídku a Claryho stezce na Vranovsku. Správa parku předpokládá zprůchodnění zbývajících úseků do konce ledna.

 

Ropucha, skokan nebo kuňka. Nový infoleták představuje obojživelníky Podyjí

/INFOMATERIAL KE STAŽENÍ/  Až čtrnáct druhů obojživelníků žije v Národním parku Podyjí. A to i přes to, že hluboko zaříznuté údolí Dyje pro ně není ideálním životním prostorem.  Tůně a rybníky tu ale po staletí vytváří a udržují lidé a tím i podmínky pro život ropuch, čolků nebo rosniček. Nově vás do jejich podivuhodného života zavede dvanáctistránkový infoleták Správy Národního parku Podyjí vydaný ve spolupráci s Jihomoravským muzeem ve Znojmě. Text doplňují více než dvě desítky fotografií.

 

PF 2015

Klidné prožití roku 2015 a spoustu zajímavých dobrodružství vám přejí zaměstnanci Správy Národního parku Podyjí.

 

Lesníci a strážci zprůchodnili další úseky. Zavřené cesty zůstávají na Vranovsku

Znojmo, 19. prosince 2014 /SEZNAM UZAVŘENÝCH ÚSEKŮ/ – Dalších šest úseků zprůchodnili tento týden lesníci a strážci Správy Národního parku Podyjí. Lidé se tak s opatrností mohou vydat například na páteřní červeně značenou cestu z Vranova nad Dyji k Podmolí. Uzavřené zůstávají ale některé stezky na Vranovsku. Blokují je popadané stromy a větve, které poničila ledovka na počátku měsíce.

 

Ledovka poničila část lesa. Pro přírodu je to ale příležitost

Popadané a vyvrácené stromy, polámané větve a vrcholky kmenů. Nejviditelnější škody, které způsobila prosincová ledovka v Národním parku Podyjí. Pro přírodu je to ale příležitost. Nové světliny dají šanci mladým stromům, světlomilným květinám a broukům. Ulomené větve a popadané kmeny využijí houby a vzácné druhy dřevožravého hmyzu. Dutiny ve stromech zase osídlí ohrožení ptáci a netopýři.

 

Bagr na Kraví hoře otevřel cestu rostlinám a broukům pionýrům

/FOTOGALERIE/ Na dvou místech se do půdy národního parku na začátku prosince zaryly lžíce bagru. Speciální akce na Kraví hoře a Mašovické střelnici otevřely cestu pro rostliny, brouky a motýly, kteří rádi obsazují holou půdu nebo se vyhřívají na slunci. Pomohou prorazit i mladým rostlinkám vřesu.

 

Část cest v národním parku je s opatrností přístupná. Dvanáct úseků ve střední a západní části je ale stále kvůli popadaným stromům uzavřeno

Znojmo, 12. prosince 2014 /SEZNAM UZAVŘENÝCH ÚSEKŮ/ – Dvanáct úseků značených peších i cyklistických stezek v Národním parku Podyjí, především na Vranovsku, Čížovsku, Lukovsku a v okolí Podmolí, je stále veřejnosti uzavřeno. Cesty jsou neprůchodné kvůli popadaným a poničeným stromům. Lesníci zde následky ledovky z minulého týdne odstraňují.  Ostatní značené cesty jsou s opatrností přístupné. Úplně by se lidé měli vyhnout otevřeným lesním porostům mimo značené trasy. Hrozí v nich veliké nebezpečí. 

 

Hlasujte pro Strom Znojemska 2014

ANKETA/ I letos spolupořádáme anketu Strom Znojemska. O váš hlas se uchází deset dřevin, skupin stromů, alejí či stromořadí. Podpořit je můžete až do konce března 2015 v anketě na této stránce. Hlasovat můžete také na výstavách - až do vánočních prázdnin jsou návrhy do ankety vystaveny na SOU a SOŠ na Přímětické ulici ve Znojmě a po Novém roce je můžete vidět v přednáškovém sále Domu Umění.

 

FOTOGALERIE: V lesích Podyjí hrozí stále zranění, pokračuje zprůchodňování cestní sítě

Znojmo, 10. prosince 2014 - Stále nebezpečné jsou lesy v Podyjí. Koruny stromů nebo větve hrozí pádem především ve středním a severozápadním pásu národního parku od Podmolí do Čížova. Lesníci pokračují v pročišťování cestní sítě. Na některých místech jsou ale stezky stále neprůchodné.  Platí také silné doporučení Správy národního parku do lesů nevstupovat.

 

Kde sloužili kněžím nebo kam přišli lidé z Bavor? Přečte si o zajímavostech podyjských obcí

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Která obec vznikla kolem zázračné studánky, kterou vesnici osídlili lidé z Bavorska nebo kde můžete vidět dochovaný renesanční pranýř? Tyto a další drobné zajímavosti o patnácti obcích obklopujících Národní park Podyjí se můžete dozvědět z nového infomateriálu, který Správa Národního parku Podyjí vydala ve spolupráci s Jihomoravským muzeem ve Znojmě. Stáhnout si jej zájemci mohou z našeho webu. V tištěné podobě bude dostupný na návštěvnickém centru v Čížově nebo například v budově Správy parku ve Znojmě.

 

Většina turistických cest je stále neprůchodná, hrozí pády větví i celých stromů

Znojmo, 5. prosince 2014 - Správa Národního parku Podyjí upozorňuje občany na zvýšené nebezpečí lámání větví i stromů, které zapříčinila silná vrstva ledovky na začátku týdne. Většina turistický cest je neprůchodná. Doporučuje občanům a návštěvníkům národního parku, aby z bezpečnostních důvodů nevstupovali do lesů a to až do odvolání.

 

Pohledem dětských výtvarníků: Vyhlašujeme 15. ročník soutěže Příroda kolem nás

/XV. ročník výtvarné soutěže/ - Do dalšího ročníku naší výtvarné soutěže přijímáme kresby, malby či grafiky s motivy přírody. Autorem mohou být děti mladší patnácti let. Jejich práce nám můžete zaslat nejpozději do 31. 1. 2015.  Vybraná díla v několika kategoriích poté zveřejníme na našem webu a vystavíme v návštěvnickém středisku.