Aktuality

Pořad Přírodou bez hranic představí jazykového průvodce, mobilní aplikaci i poezii

krajina.jpg V úterý 23. září od 17h představíme společně s knihovnou Rakouské literatury Městské knihovny ve Znojmě nového jazykového průvodce přírodou a tříjazyčnou mobilní aplikaci pro chytré telefony a tablety, která vám pomůže orientovat se v zajímavostech a trasách národního parku. Pořad bude doplněn poezií v němčině a českých překladech.

 

Do Podyjí s Androidem: nová aplikace provede zájemce národním parkem

/LINK KE STAŽENÍ/ Kde je možné vidět kudlanky, kvetoucí koniklece nebo zajímavé technické památky poradí lidem nová tříjazyčná mobilní aplikace Správy Národního parku Podyjí. Dostupná je pro zařízení se systémem Android a lidé si ji bezplatně mohou stáhnout na stránkách Google Play. Přístup z mobilních zařízení lidem usnadní i nová responzivní verze internetových stránek Správy parku, která zlepšuje čitelnost v mobilních telefonech a tabletech.

 

Nová vyhlídka Devět mlýnů nabízí atraktivní pohled na meandr Dyje a vinici Šobes

/FOTOGALERIE, MEMORANDUM/ Od druhého zářijového týdne mohou turisté v Národním parku Podyjí navštívit novou vyhlídku nad unikátní údolní lokalitou nedaleko Hnanic zvanou Devět mlýnů. Od nedalekého hotelu se na ni dostanou po nově vyznačené zelené trase. Místo nabízí atraktivní výhled na proslavenou vinici Šobes v srdci parku. Místní hoteliéři, podnikatelé v oblasti cestovního ruchu i Správa národního parku Podyjí ve společném memorandu, ke kterému připojil svůj podpis symbolicky i ministr životního prostředí, podpořili šetrné využívání tohoto místa.

 

Na úhor u Konic se po padesáti letech vrátil téměř vyhynulý koukol

V Česku téměř vyhynulý a kriticky ohrožený koukol polní náhodně objevili v létě botanici na kraji pole na okraji Trauznického údolí nedaleko Konic.  Je to první potvrzené pozorování této rostliny po více než padesáti letech. Z českých polí postupně jako plevel zmizel díky moderním agrotechnickým metodám.

 

Ministr Brabec otevřel unikátní vyhlídku a spustil chytrého průvodce Národním parkem Podyjí

Hnanice, 9. září 2014 – Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes v Národním parku Podyjí otevřel novou vyhlídku Devět mlýnů. Turisticky atraktivní místo umožní návštěvníkům výhled na stejnojmennou lokalitu v údolí Dyje a světoznámou vinici Šobes. Ministr také slavnostně spustil nového mobilního průvodce Podyjím.

 

V Podyjí vznikla středoevropská asociace chráněných území

V Havraníkách v Národním parku Podyjí se na počátku září z iniciativy asociace českých chráněných území EUROPARC ČR, národní sekce celoevropské EUROPARC Federation, sešli zástupci chráněných území ze čtyř středoevropských zemí – Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska a dohodli se na vytvoření společné asociace – EUROPARC Central/Eastern Europe.

 

Skorci a čapí mláďata. Ochutnejte nový dokument o Podyjí

/VIDEO/  Čápa černého, krmícího mláďata na hnízdě, nebo malé skorce můžete vidět v krátké ukázce nového dokumentu, který se právě nyní natáčí v Národním parku Podyjí. Dílo pochází z autorské dílny Ivana Stříteského, Martina Škorpíka a Libora Ambrozka. Snímek by měl být dokončen na začátku příštího roku. 

 

Anketa Strom Znojemska opět přijímá návrhy

Pokud máte svůj oblíbený strom, který ještě nebyl v naší anketě, neváhejte a pošlete nám jeho fotografii či kresbu s popisem do Stromu Znojemska 2014!

 

Prohlédněte si raka v Dyji. Turistka ho natočila u Devíti mlýnů

/VIDEO/ Nejen brodivého ptáka kvakoše nebo ikonické zvíře Podyjí čápa černého mohou lidé vidět v unikátní lokalitě Devíti mlýnů nedaleko Hnanic. Jedna z návštěvnic  národního parku zde na konci července dokonce natočila raka říčního. Podívat se na něj můžete na jejím videu. Pro Dyji je to dobrá zpráva.  Tento největší český korýš je totiž velmi citlivý na znečištění.

 

Makrofotky a písně staré Itálie: koncert a výstava nabídnou nezvyklý pohled na zvířata Podyjí

/FOTOGALERIE/ Podívat se přímo do očí pavoukovi a mravencům nebo do tlamy kudlanky budou moci lidé na nezvyklé jednodenní výstavě, která se v sobotu 16. srpna uskuteční v Muzeu Charlese Sealsfielda v Popicích. Hmyz Podyjí ve svých makro snímcích představí fotograf Vlastimil Mihal. Návštěvníci vernisáže budou mít také ve stejný den od 15:30 příležitost vyslechnout koncert česko-rakouského barytonisty Martina Hammerle-Bortolottiho. Zazpívá písně italských skladatelů první poloviny 20. století. Akci doplní komentovaná vycházka Správy Národního parku Podyjí do záhumení Konic a Popic.

 

Papírnu a náhon na Devíti mlýnech čeká rekonstrukce. Návštěvníci by zde měli být pozornější

/FOTOGALERIE/ Dvě větší stavební akce čekají v srpnu a na podzim navštěvovanou lokalitu Devíti mlýnů nedaleko Hnanic. Správa Národního parku Podyjí zabezpečí a zpřístupní trosky bývalé Papírny. Komplexní rekonstrukcí má naplánovanou i nedaleký náhon. Návštěvníci dostanou díky nové lávce možnost přístupu na obě jeho strany a jejich bezpečí zajistí nové zábradlí. Opravený náhon bude sloužit jako důležitý biotop na vodu vázaných zvířat a rostlin. Značená cesta v této lokalitě uzavřena nebude. Žádáme ale návštěvníky, aby zde dbali zvýšené opatrnosti.  

 

V Podyjí roste přes 1400 druhů květin. Jejich různorodost představuje nový infomateriál

/INFOMATERIAL KE STAŽENÍ/ Nebývalých 1400 druhů vyšších rostlin a dalších 200 mechorostů zatím napočítali botanici na pouhých 64  km2 Národního parku Podyjí. Za toto nezvykle vysoké číslo národní park vděčí své pozici na geologické, klimatologické i kulturní hranici a působení takzvaného údolního fenoménu. Pestrost rostlinné říše Podyjí popisuje nový dvanáctistránkový infomateriál. Získat ho můžete například v Návštěvnickém středisku v Čížově, stáhnout pak přímo z našeho webu.

 

MŽP a Správa Národního parku Podyji informovaly obce a odborníky o připravované novela zákona

/PREZENTACE KE STAŽENÍ/ Více informací o připravované novele zákona o ochraně přírody mohli získat zástupci obcí a odborníci na informativním semináři, který se na konci července konal v Podyjí. O novele diskutovali se zástupci ministerstva i vedení Správy parku. K novele zákona se pak členové Rady Národního parku mohli vyjádřit formou připomínek.

 

Divokým kočkám v návštěvnickém centru rakouského Thayatalu se narodila tři koťata

/FOTOGALERIE/ Jsou mladá, divoká a jedinečná. Tři čerstvá koťata se předposlední červencový víkend poprvé představila návštěvníkům rakouského centra Národního parku Thayatal u Hardeggu. Narodila se 11. června  kočkám divokým, které zde už několik let ve výběhu  žijí. Pod pečlivým dohledem své matky teď prozkoumávají prostor, který se jim nově otevřel a ve kterém je mohou lidé pozorovat.

 

Úhor u Hnanic hostí unikátní brouky, vzácného rýhonosce tu odborníci viděli poprvé v Podyjí

/FOTOGALERIE/ Jen na několika lokalitách jižní Moravy žije ohrožený rýhonosec Rhabdorrhynchus echii. Nyní ho odborníci poprvé spatřili i v Podyjí. Nenápadného brouka hostí malý úhor v lokalitě Staré vinice mezi Hnanicemi a Havraníky. Podle ochránců přírody dokládá nález tohoto broukavýznam takových míst v zemědělské krajině.