Aktuality

Správci parku obnovili dvě studny v Podyjí, připomínají morové rány i pohraničníky

Dvě historické studny obnovili v těchto dnech správci národního parku Podyjí, vznikla tak i nová odpočinková místa pro návštěvníky. Studna v Trauznickém údolí nedaleko Popic posloužila místním pravděpodobně i v době morových epidemií. Tu nedaleko Podmolí zase využívali pohraničníci střežící neprostupnost železné opony. Lidé se v horkých dnech jejich vodou mohou zchladit. Pitná ale zatím není. Studny začínají znovu fungovat po několika desetiletích.

 

Průlomová dohoda: zemědělci budou pomáhat při návratu dropa velkého na Znojemsko

Způsob zemědělského hospodaření má podstatný vliv na množství rostlin a živočichů, kteří v krajině žijí. Právě proto Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uzavřela dohodu s jednou z největších zemědělských firem na Znojemsku, Agrospolem Hrádek. Dohoda by v konečném důsledku měla připravit vhodné podmínky pro návrat dropa velkého, jednoho z nejtěžších létajících ptáků světa, který ze Znojemska vymizel před dvaceti  lety. Do  dlouho připravovaného řešení zapojí AOPK ČR  100 ha státních pozemků, kde má právo hospodařit. Dohoda vstoupila v platnost na začátku měsíce.

 

Pozor státní hranice – lidé z pohraničí v putovní výstavě komentují uplynulé čtvrtstoletí

/FOTOGALERIE, POZVÁNKA NA VÝSTAVU/ Na šestnácti panelech vystavených od pátku 4. července v blízkosti torza bývalé železné opony v Čížově se rakouský fotograf s českými kořeny Alex Halada snaží zachytit pohledy několika desítek lidí na změny posledních pětadvaceti let v pohraničí. Výstavu pod širým nebem „ACHTUNG STAATSGRENZE – POZOR STÁTNÍ HRANICE“  si můžete u Návštěvnického střediska Správy Národního parku Podyjí prohlédnou až do 24. července.

 

Fouká silný vítr, kvete zlatý déšť: školáci rok popisovali přírodu kolem sebe

Celý rok sledovali žáci znojemské Základní školy Náměstí Republiky přírodu kolem sebe. V rámci školního projektu své pozorování pravidelně zapisovali a vytvořili tak kalendář přírodních událostí a meteorologických jevů. Vy máte nyní možnost se na posledních dvanáct měsíců na Znojemsku podívat jejich očima.

 

Čížovské středisko má nové hřiště, přibude i geologická expozice a návštěvnický okruh

/FOTOGALERIE/ Správa NP Podyjí na jaře dokončila v rámci zlepšování stavu areálu Návštěvnického střediska rekonstrukci vybavení zahrady a traktu před budovou. Dosluhující posezení pro návštěvníky v zahradě pod pergolou bylo nahrazeno novým a pro děti jsme zde vybudovali nové lanové minicentrum. To komunikačně souvisí s posezením "pro dospělé", ale je odcloněno hradbou zeleně, aby větší děti měly možnost hrát si ve "svém světě".

 

Tam, kde Fuchs dává dobrou noc

/SLOVNÍČEK KE STAŽENÍ, FOTOGALERIE/ Novou jazykovou příručku mají k dispozici všichni milovníci životního prostředí. V češtině, slovenštině a němčině v ní naleznou termíny z ochrany přírody, různé zvířecí a rostlinné druhy nebo slovíčka z oblasti cestovního ruchu.  Jazykového průvodce oborem vydala dolnorakouská zemská akademie. Jeho digitální verzi si můžete stáhnout z webových stránek. Tištěná bude k dispozici v druhé půlce června na vyžádání v budově Správy Národního parku Podyji ve Znojmě nebo v jeho Informačním středisku v Čížově.  

 

Rozkvetl vřes a vylétli okáči, o měsíc dříve než obvykle

Letošní abnormálně dlouhé jaro spojené s teplým počasím posledních týdnů mění životní rytmus některých rostlin i živočichů. Na Kraví hoře již můžete vidět první kvetoucí vřesy.  Vylétl i velký motýl okáč medyňkový.  Obvykle se lidé mohou z typického zbarvení okáče i či nafialovělých kvítků vřesu těšit až v prázdninových měsících.

 

Vědci sledují, kam doplavou ryby v Dyji

Může vranka nebo pstruh doplavat z nádrže Znojemské přehrady do Vranova nad Dyjí? I na tuto otázku by měl odpovědět pro Národní park Podyjí ojedinělý výzkum, který začal letos na jaře. Odborníci označili tisíce ryb unikátními značkami a kódy. Nyní sledují, jak se v řece mezi dvěma přehradami pohybují.  Výsledky studie přispějí k naplánování opatření, která zlepší migraci ryb v řece.

 

Festival na mostě připomněl pád železné opony

/FOTOGALERIE/ V sobotu 17.5.2014 se uskutečnilo na mostě přes Dyji mezi Čížovem a Hardeggem českorakouské setkání pod názvem „Festival na mostě“. Akci zorganizovaly správy národních parků Podyjí a Thayatal a partnerská města Hardegg a Vranov nad Dyjí.

 

Společná krajina: Mladí výtvarníci zkoumají krajinu Podyjí

/POZVÁNKA, VIDEO, FOTOGALERIE/ Sedm mladých výtvarníků se letos na jaře vydalo do Podyjí, aby zde, inspirováni zdejší přírodou a prací fotografa Bohumíra Prokůpka, vytvořili sérii autorských děl. Výsledek jejich práce můžete od konce května vidět na Vranovském zámku. Srdečně vás zveme na vernisáž výstavy, která se uskuteční ve středu 28. května od 17:00.

 

Dyje bude pro vodáky pod Znojmem přístupnější

Tři různé zážitky nabízí řeka Dyje v rozmezí jen několika desítek kilometrů. Velkou vodní nádrž vhodnou pro letní plachtění mezi zajímavými historickými památkami si vychutnají lidé nad Vranovskou přehradou.  Klidně plynoucí řeku bez vodáckého provozu si zase zájemci mohou užít v národním parku mezi Vranovem a Znojmem.  Vodáky unavené přeplněnou Vltavou nebo Sázavou začíná lákat řeka pod Znojmem. Právě zde letos vyrůstá nová infrastruktura pro tento v Česku oblíbený letní sport.

 

Na louku u Čížova se vrátily ohrožené orchideje

Poprvé od meliorace v 80. letech se na louce Keple u Čížova objevily prstnatce májové. Botanikové na místě napočítali sedm kvetoucích kusů těchto ohrožených orchidejí.  Na louku se samy vrátily spolu s dalšími zvláště ohroženými druhy jako je upolín nejvyšší nebo kosatec sibiřský. Správci Národního parku Podyjí věří, že tyto rostliny na louku znovu přilákala správná péče o toto území.

 

Evropský den chráněných území oslavíme koncertem, výstavami i exkurzemi,

/PROGRAM AKCÍ/ Mezi hady a obojživelníky, k řece Dyji, nebo na koncert či výstavy zveme letos zájemce v rámci oslav Evropského dne chráněných území. Lidé se s námi mohou vypravit  do okolí vinice Šobes či rakouského hradu Kaja. Zájemci si také mohou poslechnout tradiční koncert v Čížovské kapli nebo shlédnout čerstvě otevřené výstavy ve Vranově nad Dyjí či v Hardeggu.

 

FOTOSTORY: Sedláci, vojáci a turisté. Cesta Hardeggského mostu neklidnou historií Podyjí

/FOTOGALERIE, POZVÁNKA/ - Hardeggský most měl na konci 19. století propojit dolnorakouské městečko s rychle se rozvíjející jižní Moravou. Ve 20. století se ale stal symbolem rozdělení západní a východní Evropy. V půli jej přeťala železná opona. Její pád připomene v sobotu 17. května slavnost na mostě a open-air výstava unikátních a často poprvé zveřejněných fotografií z neklidné historie místa.

 

Stromem Znojemska 2013 se stala lípa v Jubilejním parku

l__pa_mini.jpg V úterý 22. dubna byly ve znojemském Domě umění vyhlášeny výsledky hlasování ankety Strom Znojemska 2013. Přihlášeno bylo tentokrát třináct návrhů a podle počtu hlasů na internetu i na výstavách je o soutěž stále zájem.