Aktuality

Netradiční péče o Mašovickou střelnici. Traktor a kypřič půdy narušily část tamních trávníků

/FOTOGALERIE/ Na začátku listopadu narušil pečlivě vytipované pásy rozsáhlých trávníků na Mašovické střelnici traktor s kypřičem půdy. Odkrytá zem a její následné postupné zarůstání je podle odborníků unikátním prostorem pro řadu ohrožených druhů rostlin a živočichu. Místo budou nyní dlouhodobě zkoumat studenti Karlovy univerzity. Správa parku tak pokračuje v netradičních opatřeních, která zvyšují pestrost travnatých biotopů.

 

Stále ještě můžete poslat návrh do Stromu Znojemska 2013

strom.jpg Uzávěrka regionální ankety o nejsympatičtější strom byla posunuta na 21. listopadu. Až do té doby nám můžete doručit své návrhy.

 

Pomozte nám vybrat Dobrý skutek pro Podyjí 2013

/ANKETA/ Správa Národního parku Podyjí letos podruhé ocení projekty, které zlepšují životní prostředí pro obyvatele i přírodu Podyjí. Mezi deseti navrženými kandidáty jsou zdařilé úpravy staveb respektující kulturní hodnotu sídel, zásahy do veřejných prostranství nebo kvalitní péče o pozemky a další počiny.  Tři oceněné z kandidátů vybere Správa parku. O čtvrtém můžete rozhodnout vy v anketě, kterou naleznete níže.  Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2013 vyhlásí Správa parku v úterý 26. listopadu v 17.00  v Domě umění ve Znojmě.

 

Skrytý život Podyjí: Fotopasti zachytily jeleny, medvěda i zvědavce

/FOTOGALERIE/ V posledních třech letech nainstalovali Správci národních parků Podyjí a Thayatal řadu fotopastí na obou stranách hranice. Políčeno měli především na kočku divokou. Zachytit se jim ale povedlo například bobry při práci, jeleny, lišky nebo televizního medvěda. Prohlédněte si ty nejzajímavější fotky. Kočka divoká automatickému oku fotopastí zatím uniká…

 

Štika už není v rybníce. Dravci museli na Čížovsku z vody pryč

/FOTOGALERIE/ Všichni, kdo v posledních týdnech zašli k Čížovskému lesnímu rybníku, viděli jen vypuštěnou nádrž. Druhý největší rybník v Podyjí totiž správci národního parku nejdříve vylovili a nyní bez vody zůstane až do jara. Zbaví se tak dravých a invazních ryb a zůstane skvělým místem k životu pro řadu zvláště chráněných rostlin a živočichů.

 

Ropuchy a mloci se vydali do svých zimovišť

Přestože máme s migrací žab spojené spíše jaro, kdy se v zástupech vydávají na cestu k rybníkům a rozmnožování, na svou pravidelnou pouť vyrážejí i na podzim. Začátek října je tak ideální čas na pozorování mloků nebo ropuch. Právě totiž míří do svých zimovišť.

 

V Podyjí přibudou vzácné jedle. Po třech letech znovu plodí

Po třech letech v Podyjí znovu plodí jedle. Z části semen z letošní úrody vyrostou nové jedle ve školkách Správy parku. Většina šišek ale zůstane na místě v lese, aby se populace jedlí mohla přirozeně obnovit. Jedle bělokorá je jeden z nejvzácnějších stromů našich lesů. Kvůli kvalitě svého dříví z lesů v minulosti téměř vymizela.

 

Den Národního parku v Popicích navštívily stovky lidí

/FOTOGALERIE/ - Zhruba čtyři stovky lidí navštívily o svatováclavské sobotě den Národního parku v Popicích. Zaujala je především výstava velkoformátových fotografií Galerie rozmanitosti Podyjí umístněná přímo v otevřené přírodě u Kaple Panny Marie Bolestné na Havranickém vřesovišti.

 

Přispějte svým hlasem dubu u Kocandy

dub_koc_1.jpg Do finále vstupuje celostátní anketa Strom roku 2013, kterou pořádá Nadace Partnerství. Znojemsko má opět mezi dvanácti finalisty jednoho kandidáta, letos je to dub u Kocandy. Návrh do soutěže poslala Základní a mateřská škola v Kravsku. Hlasovat pro něj můžete až do 10. října 2013.

 

Smil, vřes a rozrazil: Po deštích rozkvetlo největší české vřesoviště

(PRŮVODCE, FOTOGALERIE) Srpnový déšť přinesl na vyprahlé vřesoviště bohaté květy pozdního léta. Trávníky, které už připomínaly spíše suché strniště, se rozzářily zlatými květy smilu písečného a zahořanky žluté. Místy zase získaly zádumčivý fialový nádech díky hlaváči šedavému nebo kvetoucím keříčkům vřesu.

 

Padající kusy skály uzavřely stezku na Devíti mlýnech

Od 26.8.2013 bude do odvolání uzavřena modře značená turistická cesta pro pěší v úseku Gruberův mlýn – Lipinská lávka – U Milíře. Důvodem uzavření je akutní nebezpečí padajících skal mezi Gruberovým mlýnem a Lipinskou lávkou.

 

Nadace v Podyjí opravila čtyři důležité historické památky

Tradiční poutní cestu mezi Znojmem a rakouským Maria Dreieichen nedaleko Hornu v polovině letošního léta osvěžily tři nově opravené památky.  Nadace pro obnovu církevních památek děkanství Znojemského nechala zrekonstruovat barokní sochu sv. Antonína Paduánského a Platzerova boží muka na Havranickém vřesovišti. Oprav se přesně po dvaceti letech od svého znovuzrození dočkala i kaple Panny Marie Bolestné na stejném místě. Rekonstruovaný kamenný kříž se na konci srpna vrátí i do vinice na zelené turistické značce mezi Znojmem a Konicemi.

 

Nahlédněte pod pokličku rozmanitosti podyjské přírody

/POZVÁNKA NA VÝSTAVU/ Dvacítku velkoformátových fotografií zajímavých rostlin a živočichů Národního parku Podyjí mohou zájemci zhlédnout až do 25. září v areálu Staré vodárny u znojemské přehrady.  Na výstavě nazvané Galerie rozmanitosti Podyjí Správa parku a Ministerstvo životního prostředí prezentují pestrost druhů, které v národním parku žijí. Výstava měla premiéru na podzim v Praze a na konci září si ji budou moci prohlédnout i obyvatelé Popic.

 

Do Podyjí přijeli mladí ochránci z německých a českých národních parků

/FOTOGALERIE/ Téměř tři desítky mladých lidí z pětice příhraničních národních parků v Česku a Německu přijely tento horký týden do Podyjí. Na tradičním táboře, který každé léto hostí jeden z národních parcích, zkoumají různorodost nejmenšího národního parku na našem území.

 

Nebezpečí požárů

Upozorňujeme návštěvníky, že na celém území Národního parku Podyjí platí přísný zákaz používání otevřených ohňů, vaření a kouření.