Aktuality

Ministr Tomáš Jan Podivínský navštívil Národní park Podyjí

Ministr Tomáš Jan Podivínský v úterý v rámci svých pracovních výjezdů po České republice navštívil Národní park Podyjí. Vedení správy národního parku představilo konkrétní projekty, které chce financovat z programu návštěvnické infrastruktury a setkal se i s představiteli místní starostů, podnikatelů a přírodovědců.

 

Navštivte všechny české národní parky. Máta šanci vyhrát oblečení do přírody

Chystáte se letos navštívit všechny české národní parky a některou z přístupných jeskyní? Právě pro vás je určena soutěž Ministerstva životního prostředí, ve které můžete vyhrát zajímavé ceny.

 

Po stopách dobrodruha. V Popicích otevřeli Sealsfieldův rodný dům

Návštěvníci Národního parku Podyjí mohou od tohoto měsíce navštívit další zajímavé místo. Občanské sdružení Popice Charlese Sealsfielda ve své obci v minulých dnech otevřelo rodný dům slavného místního rodáka Karla Postla, který se ve světě proslavil právě pod svým anglickým pseudonymem.  V 19. století se nebál kritizovat rakouskou monarchii  i neutěšené životní podmínky severoamerických indiánů. Po stopách tohoto podyjského dobrodruha se zájemci v malém muzeu umístěném v jeho rodném domku mohou vypravit každý prázdninový víkend.  Naleznou zde i informace o národním parku.

 

Pokácet nebo jen ořezat? Torza stromů jsou unikátní místa pro ptáky, brouky nebo motýly

Možná právě přemýšlíte nad tou starou meruňkou nebo ořechem, který už neplodí a jeho padající větve ohrožují okolí. Je lepší ho úplně pokácet nebo jen ořezat? Pokud máte rádi ptáky nebo brouky, udělejte to druhé. Torza stromů jsou totiž báječným životním prostředím pro řadu unikátních živočichů. Jaký život přitahují se můžete na vlastní oči podívat na Kraví hoře.

 

Vyražte Podyjím na elektrokole. Dobít můžete i v našem navštěvnickém centru

Návštěvníkům Znojemska a především Vranovska je určena tyto letní prázdniny nová služba, kterou spolu s řadou partnerů připravila společnost Vranov Agency. Nemusíte být zdatnými cyklisty či naopak prosedět celý den v autě, stačí si zapůjčit elektrokolo či elektroskútr a můžete se pohybovat relativně pohodlně a rychle po zajímavých místech znojemského regionu.

 

Prosvětlení okrajů luk pomohlo kriticky ohroženým motýlům i broukům

jaso___150.jpg Především kriticky ohroženému druhu motýla jasoni dymnivkovému pomohlo prosvětlení okrajů několika luk v údolí řeky Dyje v národním parku. Na vybraných lokalitách se dařilo i ostatním světlomilným živočichům. Prosvětlené lesní okraje v sousedství luk postupně zarůstají mladým lesem. Pro podporu různorodosti přírody v Podyjí  je právě tato střídající se škála různých věkových stádií lesa klíčová.

 

Anketa Strom Znojemska 2013 čeká na vaše návrhy

plakat13.jpg Vyhlašujeme další ročník regionální ankety o nejsympatičtější strom z vašeho okolí. Své návrhy můžete zasílat až do 17. listopadu 2013.

 

Řeka uzavřela některé stezky

Řeka Dyje opět zalila některé značené cesty v Podyjí. Kvůli zvýšené hladině je do odvolání uzavřena žlutě značená stezka od Znojemské přehrady k Trauznickému údolí. Na několika místech voda zatopila cestu. Došlo i k zatopení části zeleně značeného Hardeggckého okruhu nedaleko Čížova a turistických cest na rakouském břehu řeky. Zatopená je i část cesty z Vranova k Ledovým slujím. Vyšší průtok bude podle vodohospodářů pravděpodobně trvat až do pátku.

 

Všemi smysly: mladí ochránci na Čižovsku rozpoznávali rostliny a sledovali výzkum Ledových slují

Pravidelné setkání mladých ochránců přírody se tentokrát odehrálo na Čížovsku. Mladí lidé se zde minulý víkend seznamovali s rostlinami, které rostou v národním parku a dozvěděli se také více o unikátním výzkumu, který nyní mapuje podzemní i nadzemní prostory Ledových slují.  V reportáži setkání popsala Svatava Holubová

 

Pozvánka na otevření vycházkové stezky na Šibeniční vrch

Vranovský okrašlovací spolek o.s.  a Správa Národního parku Podyjí si Vás dovolují pozvat na otevření vycházkové stezky na Šibeniční vrch u Vranova nad Dyjí. Sraz zájemců o toto zahájení bude  v sobotu 22.6.2013 ve 14.00 u kostela ve Vranově nad Dyjí. Srdečně zvou pořadatelé.

 

Nadšení i skepse - o vzniku Národního parku Thayatal s Norbertem Kellnerem

/ROZHOVOR/ V polovině 80. let mohla velkou část dnešního národního parku Podyjí zatopit přehrada plánovaná nedaleko Sealsfieldova kamene a Králova stolce. Voda její nádrže by tak stoupala až k městečku Hardegg. Rakouská občanská společnost se ale postavila na odpor a povedlo se ji rozhodnutí úředníků v tehdejším komunistickém Československu zvrátit. Nejen o tom mluví aktér tehdejších událostí Norbert Kellner v rozhovoru pro speciální dvojčíslo časopisu Veronica věnované Podyjí, které vychází právě v těchto dnech.

 

Pozvánka na vernisáž historických fotografií Zapomenuté řeky

Rádi bychom vás pozvali na vernisáž výstavy fotografií Jarmily Kocourkové a Jaroslava Horáka Zapomenuté řeky, která se uskuteční ve čtvrtek 13. 6. od 17:00 na I. nádvoří Státního zámku Vranov nad Dyjí. Akci zpestří Pěvecký sbor Gymnázia Dr. Karla Polesného pod vedení Jiřího Ludvíka.

 

Dvě nové malé vodní elektrárny ve Vranově ulehčují řece

K částečnému zlepšení průtokového režimu na řece Dyji přispěly dvě vodní stavby, které v roce 2012 dokončila společnost E.ON Trend, s.r.o. Jedná se o opravu náhonu a stavbu malé vodní elektrárny u jezu Formóza ve Vranově nad Dyjí a další malou vodní elektrárnu přímo pod hrází Vranovské přehrady, obě stavby umožnily zvýšení minimálního průtoku. Společnost je slavnostně uvedla do provozu na konci května.

 

Listy stromů v Podyjí na řadě míst mizí pod náporem housenek

Trnky, třešně, duby, lípy, habry a další stromy letos musí odolávat velkému náporu listožravého hmyzu. Podle odborníků se může jednat o počátek časového období, kdy počet těchto housenek bude několik let narůstat, nebo o projev nezvyklého průběhu jara. Nepřežila ho totiž zřejmě řada ptáků, kteří se tímto hmyzem živí.

 

Turisty vítá nový altán na vyhlídce Králův stolec. Předchozí sloužil téměř sto let

kraluv_stolec_rekonstrukce_150.jpg /FOTOGALERIE, HISTORICKÉ POHLEDNICE/ Zbrusu nová replika původního altánu stojí od začátku června na populární vyhlídce Králův stolec nedaleko Mašovic. Původní dřevěná stavba z roku 1922 byla už v tak špatném stavu, že musela být kompletně nahrazena. Zúčastnit slavnostního otevření nového altánu se můžete v sobotu 15. června od 10:00.