Aktuality

Hvězdy i klidný spánek. Podyjí nabízí jeden z nejkvalitnějších pohledů na noční oblohu v Česku

/FOTOGALERIE/ Noční obloha nad Podyjím je jedna z nejzachovalejších v České republice. Výhled na hvězdy, klidný spánek i přirozenou noční dobu zde neruší až na malé výjimky žádný velký zdroj světelného znečištění. Vyplývá to z pozorování České astronomické společnosti. Podobných míst už je v Česku i celé Evropě velice málo.

 

Na kole, na koncertě nebo výstavou: oslavte s námi Evropský den chráněných území

evrop_den_plakat_150_02.jpg Hned tři akce připravila Správa Národního parku Podyjí k Evropskému dni chráněných území. Zájemci mohou tuto sobotu vyrazit s průvodci na kole na nově vyznačené česko-rakouské okruhy, do Čížovské kaple na koncert nebo na fotografickou výstavu věnovanou Ománu. Spolu s ostatními chráněnými přírodními lokalitami v Česku i v zahraniční si letos tento svátek přírody připomenou už po čtrnácté.

 

Zanechte své stopy na mostě přes Dyji. Staňte se součástí uměleckého projektu v Hardeggu

Rakouská umělkyně Eva-Maria Raab vyzývá obyvatele Znojemska a okolí Retzu, aby ji poslali otisky svých bot. Ve svém projektu „Překročení hranice“ je pak v červnu instaluje na most přes Dyji v Hardeggu. Místo se tak podle Raab stane symbolem pohybu, výměny, příchodů a odchodů. Otisky stop vyrobí studenti ze Znojma a Retzu.

 

V Podyjí rozkvetly první letošní orchideje. Prohlédněte si je na vřesovišti i na výstavě v muzeu

/FOTOGALERIE, INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - Na vřesovišti rozkvetly první letošní orchideje. Prohlédnout si je můžete například u Popické kaple. Rozpoznávat se je můžete naučit i v prvním patře Jihomoravského muzea ve Znojmě. Od počátku května tam orchideje Podyjí návštěvníkům představuje pětice informačních panelů. Zájemci na nich naleznou kromě fotografií a základních informací i popis míst, která tyto ohrožené a chráněné rostliny potřebují k životu.

 

Jednoho z nejfotogeničtějších modrásků můžete potkat i ve Znojmě. Ve volné přírodě ale stále ubývá

Typický je pro něj černo-modře zbarvený líc křídel a na jejich bělavém rubu naopak oranžová páska a množství černých teček.  Modráska rozchodníkového můžete od konce dubna vidět i na některých místech Znojma.  Tento ohrožený motýl poletuje většinou nízko nad zemí pomalým, třepotavým letem. Ve volné přírodě ale stále ubývá. Ke svému životu totiž potřebuje osluněné skalky nebo kamenné zídky s dostatkem rozchodníků. Taková místa ale bez lidské pomoci neustále zarůstají a mizí v náletu dřevin.

 

Den Země v Podyjí očima školáků

Na konci dubna vyrazili školáci ze znojemské základní školy JUDr. Josefa Mareše s námi do národního parku. Přečtěte si, jak svoji návštěvu spojenou s oslavami Dne Země viděli přímo oni.

 

Vrbovna u Jevišovky, slanisko u Nového Přerova nebo tasovické skály – vydejte se s námi za skrytými přírodními poklady Znojemska

Na mapě chráněných přírodních lokalit je nenajdete a přitom jsou to jedinečná místa, která nabízí nezaměnitelné životní podmínky pro řadu zajímavých rostlin a živočichů.  Vytvořila je příroda i pečlivá ruka hospodáře.  V minulém roce je zkoumali odborníci z Jihomoravského muzea ve Znojmě. Za desítky let starými vrbami nebo unikáty prosolené půdy se s námi můžete vypravit už druhou květnovou sobotu.

 

Zoologové v Podyjí odkryli tajemství modré žáby

Tuto žábu v Podyjí můžete vidět jen velice vzácně. Pokud na ní ale narazíte v době páření, čeká vás neobvyklá podívaná. Kůže samečků skokana ostronosého totiž získá šedomodrou až zářivě modrou barvu. V národním parku žije tento kriticky ohrožený obojživelník jen na dvou místech. Až nyní se podařilo zoologům zjistit, kde se rozmnožuje.

 

Výstava orchidejí ve Znojmě a dětské kresby ve Ctěnicích

V národních parcích Podyjí a Thayatal rostou téměř dvě desítky různých druhů orchidejí. Na fotografiích si je můžete od 22. dubna prohlédnout v prostorách Jihomoravského muzea v Minoritském klášteře. Ke Dni Země na pondělí 22. dubna také Správa parku připravila vernisáž výstavy dětských kreseb z lidické soutěže "Barvy a tvary matky Země - bohatsví přírody očima dětí celého světa" do zámeckého areálu ve Ctěnicích u Prahy.

 

Vítězové ankety Strom Znojemska - tentokrát topoly a jerlín

mini.jpg Anketa Strom Znojemska 2012 má již svoje vítěze Hlasování bylo uzavřeno s koncem měsíce března, pro konečný výsledek byly sečteny hlasy z internetu a všech tří výstav (ve Znojmě a v Moravském Krumlově). Na prvních třech místech skončily topoly v Olbramovicích, jerlín ve Višňovém a topoly ve Znojmě.

 

Projeďte se kolem Železné opony, první kilometry celoevropské trasy jsou vyznačeny v Podyjí

/MAPA/ Ze severu Evropy až k Černému moři se budete moci v budoucnu projet po nově budované evropské cyklostezce podél bývalé Železné opony. Její první kilometry byly na jaře vyznačeny přímo v Podyjí.  V sobotu 20. dubna při příležitosti Dne země ji můžete s námi otevřít symbolickou cyklovyjížďkou.

 

Vítězové dalšího ročníku Stromu Znojemska budou vyhlášeni

dub.jpg Hlasování vloni vyhlášené ankety Strom Znojemska 2012 bylo uzavřeno s koncem měsíce března 2013, poté byly sečteny hlasy z internetu a z výstav. Pokud chcete být mezi prvními, kdo se dozví, který z navržených stromů byl tentokrát veřejnosti nejsympatičtější, přijďte ve středu 10. dubna do Domu umění.

 

Ministerstvo životního prostředí zahajuje kampaň "Česká příroda" veletrhem v Praze

Veletrh chystá Ministerstvo životního prostředí na pátek 19. a sobotu 20. dubna 2013 od 10 do 18 hodin do prostor pražského Národního domu na Vinohradech. Další akce budou následovat v průběhu celého roku 2013. K podstatným momentům kampaně bude patřit Léto v české přírodě, mezinárodní festival Ekofilm 2013 nebo podzimní workshop pro studenty.

 

Mladí strážci ze Znojemska pozorovali probouzení přírody Podyjí

/FOTOGALERIE, REPORTÁŽ/ - Mladí příznivci Národního parku Podyjí se předposlední březnový víkend sešli v Havraníkách. V okolí sledovali stopy práce bobrů, probouzející se přírodu a učili se rozpoznávat stromy.  Přečtěte si krátký popis jejich dobrodružství  od Svatavy Holubové

 

Jarozvěsti u Čížova – Do Podyjí se po zimě vrací čejka chocholatá

/AUDIO/ Její hlas je typickým ohlašovatelem jara. Čejka chocholatá je jedním z prvních ptáků, který se vrací ze svých zimovišť v jihozápadní Evropě nebo v severní Africe. V půli března ji ornitologové viděli i u Čížova, Nového Šaldorfa či Havraníků. Přestože byla v Česku vždy běžně hnízdícím a početným opeřencem, od poloviny minulého století dramaticky čejky ubývají a platí to i pro Znojemsko.