Aktuality

Z nových panelů v Podyjí se lidé dozvědí víc o třetihorním moři i kulturní krajině

Dva nové informační panely instalovali správci Národního parku Podyjí v těchto dnech na okraji Kraví hory a nedaleko Čížova.  První stojí u nové dřevěné vyhlídky na vinici u Konic. Zájemci se z něj dozvědí více informací o geologickém rozhraní Českého masivu a Karpatské soustavy, které bylo ještě před 17 milióny roky zaplaveno teplým třetihorním mořem.  Na nové vyhlídce a posezení u vrchu Větrník nedaleko Čížova se zase lidé mohou zamyslet nad vývojem kulturní krajiny Podyjí. Dvojice infopanelů doplní necelou třicítku podobných zastavení, které Správa parku v Podyjí umístnila minulý rok.

 

V Podyjí můžete vidět unikátní suťové lesy i prameništní olšiny

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - Přírodní bučiny, suťové lesy a reliktní bory, prameništní olšiny nebo rozsáhlé dubohabřiny mohou obdivovat návštěvnici Národního parku Podyjí. Za pestrou mozaiku místních lesů může unikátní poloha parku v místě prolínání a mísení vlhko a chladnomilných společenstev z Českomoravské vrchoviny a více sucho a teplomilné vegetace z jihovýchodní Evropy.  S různými typy podyjských lesů se zájemci mohou nyní seznámit i v novém infomateriálu, který letos vydala Správa parku.

 

Zapojili jsme se do oslav Dne dětí v Popicích i v Dobšicích

Den_d__t_____Popice_2.6.2012_026.jpg Začátkem června se na mnoha místech Znojemska oslavoval svátek dětí. Výjimkou nebyly ani obce v okolí Národního parku Podyjí. Dvěma z nich jsme s přípravami a průběhem akce pomohli.

 

V Podyjí můžete potkat všechny české užovky, zmijí se bát ale nemusíte

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Setkat se nyní v Národním parku Podyjí s hady není vůbec žádný problém. Plazí se po vřesovištích na Havranicku a Hnanicku, plavou v řece u Devíti mlýnů nebo se sluní na Šobesu či Novém Hrádku. Jen zde a na dalších dvou místech v Česku mohou lidé vidět například kriticky ohroženou užovku stromovou. Narazit v národním parku mohou ale na téměř všechny české hady. Jen zmiji tu odborníci živou ještě neviděli. Zkoumat život hadů s nimi můžete už tuto sobotu (9.6. 2012).  Sraz oblíbené exkurze pro veřejnost je v 10:00 u bývalé roty pohraniční stráže v Hnanicích.

 

Posílejte své návrhy do ankety Strom znojemska 2012

dub.jpg Anketa strom Znojemska se začíná pomalu stávat tradicí. Její třetí ročník byl právě vyhlášen. Své návrhy můžete zasílat od 1. června až do 16. listopadu 2012.

 

Na Znojemsku letos ubylo žab a čolků, může za to zřejmě krutý mráz a suché jaro

Neslyšeli jste letos ještě večerní zpěvy rosniček? Možná tak máte příležitost na vlastní uši pocítit krizi, kterou právě nyní na Znojemsku zažívají obojživelníci. Jarní monitoring těchto zvířat ukázal, že na místech, kde vědci pravidelně nalézali desítky čolků, jsou nyní jen jednotlivé kusy. Tam, kde dříve byly stovky snůšek skokanů, byly letos dvě, tři nebo žádná. Mohou za to pravděpodobně nezvykle kruté zimní mrazy a nadprůměrně suché jaro.

 

Oslavy svátku dětí se blíží

Již brzy budeme slavit Mezinárodní den dětí, který připadá každoročně na 1. června a bývá slaven většinou o nejbližších víkendech. Správa Národního parku Podyjí tentokrát přijala pozvání dvou obcí a zapojila se do příprav aktivit pro malé i větší návštěvníky.

 

Uzavírka cesty z Čížova, náhradní trasa pro cyklisty

Od 22.5.do 25.5. bude uzavřena asfaltová cesta vedoucí z Čížova na okraj lesa ke státní silnici Lesná – Vranov.

 

V Podyjí se právě sluní ještěrka, která dala jméno vínům

/INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ Právě v květnu a červnu patří toto setkání k jedněm z nejzajímavějších v Národním parku Podyjí. Na vřesovištích, vinicích a skalních výběžcích mezi Znojmem a Hnanicemi se nyní sluní ještěrky zelené. Kromě smaragdově zeleného těla je pro samečky, kteří právě lákají své budoucí partnerky, typické tyrkysově modře zbarvené hrdlo.  Pro místní je to možná běžná podívaná. Kriticky ohroženou ještěrku zelenou (Lacerta viridis) ale lidé mohou v naší republice vidět jen na jižní Moravě a na pár místech ve středních a severních Čechách. Znojemští vinaři proto její jméno dali vínům, která sklízí na jejím území a připravují podle přísných ekologických pravidel.

 

Do divočiny, na kolo nebo na koncert. Národní park Podyjí oslaví Evropský den chráněných území

Na cyklistický výlet, na výpravu do bezzásahových oblastí Podyjí nebo na koncert v Čížovské kapli pozvala v sobotu 26. května zájemce Správa Národního parku Podyjí. Spolu s ostatními chráněnými přírodními lokalitami v Česku i v zahraniční si tak připomněla Evropský den chráněných území, který se letos slavil už po třinácté. Mottem letošního ročníku je: „Jak to umí příroda".

 

Kočky divoké ukázaly v Hardeggu poprvé svá koťata

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Narodily se na konci března, ale až nyní pomalu nesměle vylézají ze svého ukrytu. Koťata Friedy a Carla, dvou koček divokých, které od minulého roku žijí ve výběhu centra Národního parku Thayatal u Hardeggu, se poprvé ukázaly novinářům i návštěvníkům. Až do konce letošní sezóny si tam toto tajemné zvíře národní ho parku můžete prohlédnout i vy.

 

Diskuze nad redukcí muflonů v národním parku

Vážení čtenáři, přinášíme Vám plný text otevřeného dopisu starostům obcí ochranného pasma Národního parku Podyjí. Reagujeme v něm svým vyvětlením na anketu mezi nimi, která vyšla v týdeníku Znojemsko a týkala se redukce počtu muflonů v národním parku.

 

Vítězné popické lípy dostaly novou společnici

Hlavní cenou za první místo v regionální anketě Strom Znojemska byla opět, stejně jako v loňském roce, vzrostlá sazenice stromu. Lípy u popické kaple tak symbolicky dostaly novou posilu – lípu srdčitou.

 

Tažní ptáci nyní sbírají na Znojemsku sílu na další cestu, pozorovat je můžete i vy

/AUDIO/ Bahnité obnažené břehy rybníků na Znojemsku nyní lákají k odpočinku skupinu ptáků, kterým ornitologové říkají bahňáci. Většina z nich se v Česku zdrží jen krátce. Odpočívají tu na své cestě ze zimovišť v Africe do severní Evropy, kde pravidelně hnízdí. Nejen je můžete vyrazit pozorovat v sobotu 12.5. s odborníkem ze Správy národního parku Podyjí k šafovským rybníkům.

 

V Národním parku Podyjí hrozí nebezpečí požárů

Znojmo, 2. května 2012 - Vážení návštěvníci, stejně jako ve zbytku republiky, hrozí i v Národním parku Podyjí nebezpečí požárů. Nemanipulujte zde, prosím, s otevřeným ohněm, nekuřte a nerozdělávejte ohně. V posledních dnech správci parku spolu s místními dobrovolnými hasiči museli řešit požáry malého rozsahu na Havranickém a Fládnitzkém vřesovišti.