Aktuality

Konference: České národní parky 2016

V České republice byly doposud vyhlášeny čtyři příhraniční národní parky, které jsou ve všech případech bilaterální. Jaký je jejich současný stav, problémy a cíle? Je současná soustava národních parků dostatečně reprezentativní? Přijeďte diskutovat s odborníky na konferenci, která se uskuteční 21. - 22. 9. 2016 v Praze.

 

Rekordní jaro pro křivatce a koniklece. Kvetoucích rostlin bylo více než obvykle

V nebývale vysokých počtech vykvetly letos křivatce, koniklece a například i rozrazily. Podle botaniků za to může neobvyklý průběh jara. Žluté kvítky křivatců se navíc objevily i na místech, kde již léta nerostly.

 

Tajemná zákoutí i barevné krajiny. Prohlédněte si nejlepší dětské práce z Přírody kolem nás

Z více než tisíce obrázků a výtvarných děl vybírali letos porotci nejlepší práce v soutěži Příroda kolem nás. Zapojili se do ní děti z různých míst Česka. Podívejte se na oceněné práce.

 

Jaro v Podyjí: U Jejkala jsou vzácní skokani ostronosí. Rozrůstá se i kolonie syslů u Hnanic

Potvrzení populace vzácných skokanů ostronosých, rekordní počet ropuch nebo pomalu se rozrůstající kolonie syslů.  Po teplém konci zimy je nyní jaro v Podyjí v plném proudu. Slyšet ho můžete zejména u podyjských tůní a rybníků. 

 

Čápi se vrací ze zimovišť. Vítá je i výstava fotografií v Domě umění

V roce 2014 byly oba naše druhy čápů, čáp černý i bílý, vyhlášeny Českou společností ornitologickou „ptáky roku“.  K této příležitosti vznikla i série snímků, která divákům umožňuje nahlédnout do nejintimnějších okamžiků ze života těchto opeřenců. Čtyřicet těch nejzdařilejších mohou zájemci zhlédnout až do 26. května ve znojemském Domě umění.

 

Národní park Podyjí si připomíná pětadvacet let své existence

Přesně pětadvacet let od vyhlášení Národního parku Podyjí uběhlo v neděli 20. března. Správa parku se toto výročí rozhodla oslavit řadou akcí pro veřejnost i odborníky.

 

Nová výstava přiblíží čtvrtstoletí Národního parku Podyjí

Pětadvacet let existence národního parku a jeho vliv na krajinu Podyjí přiblíží nová výstava Správy parku a Jihomoravského muzea ve Znojmě nazvaná „Národní park Podyjí – Čtvrtstoletí pro přírodu“. V patnácti tematických okruzích ukazují autoři projektu péči o toto chráněné území, rostliny a živočichy závislé na divočině i práci člověka nebo projekty, které mohly Podyjí nenávratně změnit. Vernisáž výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 24. března. Expozice bude v Jihomoravském muzeu ve Znojmě přístupná do 10. června. Pak ji čeká přesun do rakouského Hardeggu a na další místa.

 

Kalendář akcí 2020

/PROGRAM AKCÍ/ Od června se vracíme zpátky k našim naplánovaným akcím pro veřejnost. Podívat se s našimi odborníky tak můžete na zajímavá místa v českém i rakouském Podyjí. Čekají vás ale i tvořívé dílny nebo koncerty.

 

Vycházky do Podyjí 2016

cestou2.jpg Nadcházející jaro je výzvou k návštěvě národního parku. Pro ty z vás, kdo dáte alespoň u některého z výletů do Podyjí přednost odbornému doprovodu, jsou tu jako každoročně nachystány vycházky a exkurze pro veřejnost.

 

Teplá zima vylákala netopýry z tradičních zimovišť

Méně netopýrů než obvykle zastihli letos zoologové v jejich zimních úkrytech při tradičním sčítání na počátku února. Teplé počasí jim pravděpodobně umožňuje přezimovat i mimo podzemí a někteří jsou dokonce i aktivní. Odborníci je v lesích kolem Čížova viděli létat i lovit. Na Ledových slujích se jim dokonce podařilo zastihnout i evropsky chráněné netopýry velkouché. Ti běžně zimují v místech nedostupných pro lidské pozorovatele. 

 

V Podyjí po letech opět zimuje kachna kopřivka obecná

/AUDIO/ Po sedmi letech v Národním parku Podyjí opět zimuje kopřivka obecná. Tato menší kachna se obvykle v chladném období uchyluje do jižnějších částí Evropy. Přibylo zde také orlů mořských a cizokrajné kachničky mandarinské. Vyplývá to z údajů pořízených ornitology při pravidelném zimním sčítání vodních ptáků v polovině ledna. 

 

Nahlédněte s námi do Barmy i Íránu

/PROGRAM PŘEDNÁŠEK/ Hned na několik světadílů vás letos zavede cyklus šesti přednášek Správy Národního parku Podyjí nazvaný Přírodou celého světa. Kromě Evropy se s námi může vypravit do Ameriky i Asie. Celou sérii v úterý 9. února zahájí Barma – země tisíců pagod. 

 

Konference: Národní park Podyjí – 25 let očima vědy

Konference konaná k 25. výročí vyhlášení Národního parku Podyjí se konala 22. a 23. listopadu 2016 ve Znojmě. Jejím cílem bylo představit a prodiskutovat současný stav bádání v regionu národního parku. Příspěvky se zaměřovali na výsledky výzkumů a monitoringu na poli přírodních i humanitní věd. 

 

PF 2016

Čáp černý je už čtvrt století symbolem Národního parku Podyjí. Proto jsme rádi, že vás může přivítat i v tomto, pro nás výročním roce 2016. Rok plný jedinečných setkání s přírodou vám přeje Správa Národního parku Podyjí. 

 

25 let Národního parku Podyjí – čtvrtstoletí pro přírodu

V roce 2016 uplyne čtvrtstoletí od vyhlášení Národního parku Podyjí. Se sloganem „25 let Národního parku Podyjí – čtvrtstoletí pro přírodu“ se budeme spolu setkávat celý příští rok. Chceme připomenout nejen, že náš národní park má úctyhodné narozeniny, ale především, že ochrana jeho přírodních a kulturních hodnot má svůj význam.