Aktuality

‹‹   Předchozí   6 7 8 9 11 13 14 15 16 20 30 40   Následující   ››

Další díl série dokumentů přibližuje Podyjí očima Josefa Dorého

/VIDEO/ Vranovský malíř a rytec francouzského původu Josef Dóre je ústřední postavou dalšího dílu série našich minidokumentů Podyjský kaleidoskop. V epizodě nazvané Ten, který sloužil, se mimo jiné dozvíte, jak vypadala krajina Podyjí a Vranovska v první polovině 19. století. 

 

Nahlédněte do soukromí divočiny

/VIDEO/ Pozoruhodný soubor dokumentárních fotografií živočichů zachycených fotopastmi v národních parcích Šumava a Podyjí mohou zájemci zhlédnout od 13. ledna v Domě umění Jihomoravského muzea ve Znojmě.  Snímky ukazují šelmy a další zvířata v přirozeném prostředí a zároveň nerušené přítomností fotografa.

 

Divocí koně pomohou chránit přírodu v Národním parku Podyjí. Z Anglie přijedou na jaře

Divocí koně pocházející z anglického Exmooru budou od letošního roku pomáhat udržovat dvě unikátní lokality v Národním parku Podyjí. Na Mašovické střelnici a Havranickém vřesovišti by se mělo zabydlet jedenáct zvířat dovezených z Anglie. Přípravy na jejich příjezd odstartovaly vloni v září. 

 

Správa Národního parku Podyjí přeje všem zážitky nabitý rok 2017

 

Omán i Litovelské Pomoraví. Na konci ledna pokračuje cyklus přednášek Přírodou celého světa

/PROGRAM/ Do Íránu, Tádžikistánu nebo k Olomouci se můžete vypravit spolu s přednášejícími v pravidelném cyklu prezentací Přírodou celého světa. Tuto sezónu začne 24. ledna a skončí na konci února.  V šesti přednáškách vám odborníci přiblíží přírodu jižní Ameriky, Asie i Česka.  

 

VIDEO: Zachovalá stavení podyjských vesnic

Kamenná zeď u Lukova nebo zachovalé usedlosti v Lesné. Vesnice Národního parku Podyjí a jejich lidová architektura jsou stejně vzácné jako příroda kolem nich a potřebují rovněž starostlivou péči. Navíc je téměř nepostihla socialistická přestavba. Další díl z naší série minidokumentů vám ukáže jejich krásu. 

 

Hlasujte pro Strom Znojemska 2016

 /ANKETA/ I letos spolupořádáme anketu Strom Znojemska. O váš hlas se uchází deset dřevin, skupin stromů, alejí či stromořadí. Podpořit je můžete až do konce března 2017 v anketě na této stránce. Hlasovat můžete také na výstavách - až do 19. prosince jsou návrhy do ankety vystaveny na SOU a SOŠ na Přímětické ulici ve Znojmě a po Novém roce je můžete vidět v přednáškovém sále Domu Umění.

 

Pozvánky na výstavy: Stromy Znojemska a Podyjí v pražské a brněnské Academii

Rádi bychom vás pozvali na dvě výstavy věnované Znojemsku a Podyjí. Na střední škole na Přímětické si až do 19. prosince můžete prohlédnout stromy navržené do ankety Strom Znojemska 2016. V galerii a kavárně knihkupectví Academia v Praze a až do 4. února v Brně si zase můžete prohlédnout výstavu snímků fotografů Podyjí "Pestré Podyjí".

 

Správa parku ocenila rakouský spolek, který v 80. letech zabránil výstavbě přehrady v srdci Podyjí

Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí dnes ve Znojmě obdrželi zástupci rakouského spolku Burgerinitiative des Erhaltung des Thayatales, jehož členové v osmdesátých letech zabránili výstavbě přehrady u Býčí skály a stáli u zrodu bilaterálního Národního parku Podyjí - Thayatal. Vedení Správy parku ocenilo i obec Havraníky za výsadbu ovocných stromů a zoologa Antonína Reitera za dlouholetý přínos k poznání a ochraně Podyjí. Lidé v internetovém hlasování pak nejvíce podpořili výsadbu ovocných stromů v Havraníkách. Správa parku letos na ocenění nominovala čtyři počiny. Uděluje ho od roku 2012.

 

Pohledem dětských výtvarníků: Vyhlašujeme 17. ročník soutěže Příroda kolem nás

/XVII. ročník výtvarné soutěže/ - Do dalšího ročníku naší výtvarné soutěže přijímáme kresby, malby či grafiky s motivy přírody. Autorem mohou být děti mladší patnácti let. Jejich práce nám můžete zaslat nejpozději do 31. 1. 2017. Vybraná díla v několika kategoriích poté zveřejníme na našem webu a vystavíme v návštěvnickém středisku.

 

Pomozte nám vybrat Dobrý skutek pro Podyjí 2016

/ANKETA BYLA UKONČENA/ Záchrana údolí řeky Dyje před přehradou u Býčí skály, výsadby ovocných stromů nebo hmyzí hotel u chalupy. I letos hledáme Dobrý skutek pro Podyjí. Tři z kandidátů vybere Správa parku. O ceně veřejnosti můžete rozhodnout vy v naší online anketě. Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2016 vyhlásí Správa parku ve středu 7. prosince v 17:00 ve Znojemské Besedě. 

 

Podyjská oblast tmavé oblohy by v budoucnu mohla sahat až ke Slavonicím

/MEMORANDUM/ Zástupci šesti obcí Podyjí, Správy parku, firmy E.ON i České a Znojemské astronomické společnosti na konferenci ke čtvrtstoletí existence Národního parku Podyjí připojili své podpisy pod Memorandum Podyjské oblasti tmavé oblohy. Učinili tak první krok k vyhlášení oblasti. V budoucnosti by mohla sahat až ke Slavonicím.

 

Do Znojma se sjela stovka odborníků. Hodnotí čtvrtstoletí existence Národního parku Podyjí

Odborníci z oblasti přírodních i společenských věd ve Znojmě na konferenci „Národní park Podyjí – 25 let očima vědy“ představili výsledky svých bádání a hodnotili čtvrtstoletí existence národního parku a kvalitu péče o toto chráněné území.  Konferenci zahájil ministr životního prostředí Richard Brabec. Desítka organizací a obcí také podepsala memorandum o přípravě Podyjské oblasti tmavé oblohy. Bude to jeden z prvních kroků k jejímu vyhlášení. 

 

Nová kniha provází zájemce 150ti druhy hub Znojemska

/FOTOGALERIE/ Houbaři začátečníci i poučení se mohou těšit na nové informace a desítky fotografií v právě vydané knize Houbařský rok na Znojemsku. Tým pod vedením biologa Radomíra Němce v něm popsal na 150 druhů hub, které rostou v našem regionu. Knihu je možné koupit na pokladně Jihomoravského muzea ve Znojmě. 

 

VIDEO: Poutní cestou ze Znojma do Maria Dreieichen

Jen necelých padesát kilometrů je to ze Znojma do významného rakouského poutního místa Maria Dreieichen. Starobylé cestě do tohoto místa a sakrálním památkám v Podyjí se věnuje nový díl z našeho seriálu minidokumentů Podyjský kaleidoskop.

 
‹‹   Předchozí   6 7 8 9 11 13 14 15 16 20 30 40   Následující   ››