Aktuality

Vzniká nový dokument o Podyjí. Premiéru bude mít v březnu

/VIDEO/ Těsně před dokončením je nový třicetiminutový dokument Obrázky z Podyjí. Lidé se v něm budou moci zblízka seznámit se živou i neživou přírodou, historií vývoje krajiny a zásadami péče o kulturní krajinu i "divočinu" národního parku a jeho ochranného pásma. Premiéru by měl mít na konci března 2016. Doprovodí ho série kratších děl určených převážně internetovému publiku. 

 

Za posledním puchýřem se vydalo téměř 1600 lidí

Ve městě Znojmě a v Národním parku Podyjí se o víkendu 13.-15. 11. 2015 uskutečnil 44. ročník turistického pochodu Za posledním puchýřem 2015. Akci, jejímž hlavním pořadatelem byl Klub českých turistů, navštívilo podle odhadu organizátorů téměř 1600 aktivních pěších turistů z celé České republiky.

 

Na Papírnu u Devíti mlýnů se vrátila část meziválečné turbíny

Osud pohnutý jako místo samo. Symbolem meziválečné prosperity a poválečného úpadku lokality Devět mlýnů nedaleko Hnanic může být část Francisovy vertikální turbíny, kterou v polovině listopadu instalovali zaměstnanci Správy národního parku k zrekonstruovanému torzu šestého mlýna. Technická památka tehdy vyráběla energii pro tamní papírnu, pak skončila na dlouhá desetiletí skrytá v zasypaném náhonu. Zpátky na světlo ji pomohly povodně. Nyní ji mohou obdivovat návštěvníci Podyjí.   

 

Restart festivalu EKOFILM. Poprvé v Brně a s novou dramaturgií

/TISKOVÁ ZPRÁVA MŽP/   41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se letos poprvé koná v Brně. Nový ročník nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní mezinárodní soutěž a doprovodné akce. 

 

Správa národního parku začne s obnovou zarůstajících luk v údolí

/FOTOGALERIE/ Dvě údolní louky u Podmolí a Lukova čekají letos na podzim a v zimě výrazné zásahy. Lesníci pročistí jejich okraje od náletů a mladého lesa. Hlubocká a Gálišská louka se tak přiblíží své původní velikosti. Ochranáři si od zásahu slibují zvětšení prostoru pro vzácné květiny a motýly.  

 

Národní parky Podyjí a Thayatal získaly certifikát potvrzující jejich dobrou spolupráci

Certifikát dobré přeshraniční spolupráce mezinárodní Federace Europarc (Transboundary Parks …following nature´s design - Transboundary cooperation certificate of Europarc Federation) obdržely na konci října v německém Regensburgu správy národních parků Podyjí a Thayatal. Rozšířily tak platnost původního dokumentu z roku 2007 na dalších pět let. Ocenění vyzdvihuje prohlubující se spolupráci mezi oběma chráněnými územími. 

 

Správa parku ocenila zoologa Hanáka za dlouholetý přínos k poznání a ochraně přírody Podyjí

Znojmo, 3. listopadu 2015 - Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí 2015 dnes ve Znojmě obdržel zoolog Vladimír Hanák. Jeden z duchovních otců ochrany Podyjí, popularizátor přírody Znojemska a nestor výzkumů netopýrů v Česku. Vedení Správy parku ocenilo i obce Onšov za opravu historické poklony v záhumení a Mašovice za rekonstrukci místní školy. Lidé v internetovém hlasování nejvíce podpořili Přátele Dyjské vsi. Na jaře uklidili od odpadků okolí Kraví hory. Správa národního parku letos na ocenění nominovala sedm projektů. Uděluje ho od roku 2012.

 

Pomozte nám vybrat Dobrý skutek pro Podyjí 2015

/ANKETA/ Oprava školy a kapliček, rekonstrukce stodol nebo hmyzí domky a úklid odpadky zaházeného koryta potoka. I letos hledáme Dobrý skutek pro Podyjí. Tři z kandidátů vybere Správa parku. O ceně veřejnosti můžete rozhodnout vy v naší online anketě. Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2015 vyhlásí Správa parku v úterý 3. listopadu v 17:00 v Domě umění ve Znojmě.

 

Pohledem dětských výtvarníků: Vyhlašujeme 16. ročník soutěže Příroda kolem nás

/XVI. ročník výtvarné soutěže/ - Do dalšího ročníku naší výtvarné soutěže přijímáme kresby, malby či grafiky s motivy přírody. Autorem mohou být děti mladší patnácti let. Jejich práce nám můžete zaslat nejpozději do 31. 1. 2016.  Vybraná díla v několika kategoriích poté zveřejníme na našem webu a vystavíme v návštěvnickém středisku. 

 

Podzimní květy: rozrazil, černýš i jarní koniklece a růže

/FOTOGALERIE/ Nejen listnaté stromy nyní v Podyjí září barvami.  Kvete fialový vřes, růžová trávnička nebo růžovo-žluté palice černýše.  Podruhé po jarní sezóně nezvykle vykvetly i koniklece či růžové keře. 

 

Za houbami se vypravíme o týden později

amanita_pantherina.jpg POZOR - Exkurze Za houbami na Čížovsko , která byla původně naplánovaná na 10. 10. se bude konat o týden později, tj. v sobotu 17. října 2015 , všechny ostatní údaje zůstávají stejné jako v Kalendáři vycházek a exkurzí. Organizátoři se omlouvají za komplikace.

 

Rekordní sucho a teplo pomohlo africkému motýlovi i řadě rostlin

Rekordní sucho a teplo tohoto léta ztížilo život řadě zvířat i rostlin v Podyjí. Další druhy ale dostaly šanci, na kterou čekaly i několik let. Uschlé stromy například prosvětlily část lesů a otevřely cestu světlomilným květinám i motýlům. Dařilo se i podyjským orchidejím. K dospělosti pravděpodobně dorostla i letní generace afrického motýla. 

 

Opravené cesty v Podyjí: Lidem usnadní výlet kolem Železné opony nebo na Nový Hrádek

Hned čtyři cesty prochází nyní v Národním parku Podyjí rekonstrukcí. Na Hnánicku, Lukovsku, Čížovsku a v blízkosti Lesné pomohou turistům se pohodlněji dostat například k Novému Hrádku nebo Ledovým slujím. Využijí je ale i lesníci a ochranáři při správě území. Cesta u Hnanic je téměř hotová. U Čížova a Lesné se ještě pracuje. Na opravu důležité trasy z Lukova k rozcestí Příčky na cestě k Novému Hrádku nyní probíhá výběrové řízení. 

 

S párou do Šatova

Na sobotu 5. 9. 2015 připravilo Technické muzeum v Brně na svých památkách na Znojemsku bohatý program. Podílet se na něm bude i Správa NP Podyjí.

 

Sklípkánci, stepníci nebo snovačky. Seznamte se s pavouky Podyjí

/INFOMATERIAL KE STAŽENI/ Žijí v podzemních norách, snovou sítě, dokážou ulovit mnohem větší kořist, než jsou sami. Pavouci v nás často vyvolávají obavy. My vám nyní přiblížíme svět podyjských druhů těchto tajemných zvířat. V našem novém infomateriálu se můžete seznámit se zástupci deseti základních skupin pavouků. Stáhnout si ho můžete z našeho webu. V tištěné podobě jej naleznete na našich infocentrech.