Aktuality

Slavnostní vyhlášení ankety Strom Znojemska 2013

6lipa_vlci_jama_150.jpg Slavnostní vyhlášení výsledků hlasování v anketě Strom Znojemska 2013 se bude již tradičně konat v Domě umění a to v úterý 22. dubna 2014. Na příchozí čeká kromě vítězných stromů také doprovodný kulturní program.

 

Teplé počasí vylákalo ještěrky ven o měsíc dříve než obvykle, žábám překazilo rozmnožování

Skoro o měsíc dříve než obvykle vylezly ze svých úkrytů ještěrky zelené. Jednoho z ikonických plazů Podyjí přírodovědci zahlédli již v polovině března v okolí Čížova i Znojma. Většinou se však na jarním slunci objevuje až v polovině dubna. Teplé jaro změnilo životní rytmus i dalším živočichům a rostlinám národního parku.

 

Návštěvu ministra v Podyjí doprovodila zpráva o zrušení projektu větrníků

/FOTOGALERIE/ - Dolnorakouská vláda překvapivě zrušila projekt větrné elektrárny poblíž hranic Národního parku Podyjí a rakouského Nationalpark Thayatal. Zpráva o zrušení projektu doprovodila čtvrteční návštěvu ministra životního prostředí Richarda Brabce v Podyjí. Stejně jako při všech dosavadních návštěvách našich národních parků se ministr setkal s vedením Správy parku, starosty místních obcí i s ředitelem parku na druhé straně hranice. V Podyjí nechyběla ukázka různých přístupů k lesnímu managementu a návštěva Vranovské přehrady.

 

Kalendář vycházek 2014

exkurze.jpg Vycházky, exkurze a další akce, které pro vás na tuto sezónu přichystala Správa Národního parku Podyjí, zamíří opět na mnohá zajímavá místa - některé náměty jsou již tradiční a očekávané, jiné budou mít premiéru. Na první výlet se můžete vydat již 12. dubna.  

 

Podívejte se na oceněné práce soutěže Příroda kolem nás

prirodou.jpg /FOTOGALERIE/ Zveřejňujeme výsledky celostátní dětské výtvarné soutěže Příroda kolem nás, kterou každoročně Správa Národního parku vyhlašuje. Právě byl uzavřen již její čtrnáctý ročník.

 

Správa Parku vysází 250 ovocných stromů, prořezala sady i aleje

Na 250 starých odrůd ovocných stromů na jaře vysází Správa Národního parku Podyjí. Na hrušně Madlenky, Hniličky, Šídlenky nebo Muškatelky či staré druhy jabloní nebo meruňky Citronky se návštěvníci národního parku mohou těšit v okolí Čížova, na Hradišti nebo Kraví hoře. Nedávno také ochranáři prořezali nově vysazené stromořadí mezi Podmýčemi a Fellingem, na Hradištských terasách nebo v některých sadech.

 

Místo Hönigovy chaty u Hnanic je znovu les

Cyklisté na své trase mezi Hnanicemi a Havraníky už neuvidí Hönigovu chatu. Správa Národního parku Podyjí ji na sklonku minulého roku odstranila. Zůstala po ní jen studna. Místo se znovu navrátí pod nadvládu lesa.

 

Křivatce a koniklece barví vřesoviště, kvůli suchu je jich ale méně

Méně než v předchozích letech, přesto opět nabízí jedinečnou podívanou. Na vřesovištích na počátku března rozkvetly křivatce a koniklece. Pozadu ale nezůstaly ani další jarní květy Podyjí. Lidé se tak mohou těšit z barev podléšek, sněženek i plicníků.

 

Výstava Strom Znojemska v Moravském Krumlově

l__pa_mini.jpg Expozice sestavená z návrhů ankety Strom Znojemska 2013, na které mohou návštěvníci opět hlasovat pro stromy, které jsou jim nejsympatičtější, je až do konce března vystavena v galerii městského úřadu v Moravském Krumlově.

 

Novým předsedou Rady parku je vědec Vrška, místopředsedou starosta Vranova Vedra

Nového místopředsedu a předsedu si na svém únorovém zasedání zvolila Rada Národního parku Podyjí. V jejím čele stojí Tomáš Vrška, vedoucí odboru ekologie lesa Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví a občan Vranova nad Dyjí. Ve funkci vystřídal po více než dvaceti letech Vladimíra Hanáka, který na začátku roku abdikoval ze zdravotních důvodů. Místopředsedou Rady parku se stal starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra.

 

Erbovní zvíře Podyjí čáp černý se stal Ptákem roku 2014

Česká společnost ornitologická vyhlásila začátkem února Ptákem roku 2014 oba druhy čápů, čápa černého a čápa bílého.  Symbolizují návrat jara, nový život a všeobecné štěstí.  Do loga Národního parku Podyjí se dostal čáp černý jako symbol volného pohybu v dříve železnou oponou rozděleném území. Přímo v Podyjí hnízdí až čtyři páry. Lidé se mohou zapojit i do letošního 7. celoevropského sčítání čápů bílých a 3. celostátního sčítání čápů černých.

 

Ozvěny Ekofilmu ve Znojmě letos oživí návštěva farmářů

ekofilm_logo.jpg Již 24. února začíná další ročník Ozvěn Ekofilmu ve Znojmě. Pestrá nabídka je připravena pro školní mládež i pro veřejnost.

 

V Podyjí zimuje nejvíce zpívajících skorců za posledních deset let

Nejvíce skorců vodních za posledních deset let viděli ornitologové na svém pravidelném zimním sčítání na Znojemsku. Jednoho z mála pěvců, který je spjatý s vodou, pozorovali právě jen v národním parku.  Celkově ale odborníci zaznamenali méně zimujících ptáků než obvykle. Může za to patrně teplá zima. Pro opeřence zůstala řada možností k přezimování v otevřené krajině.

 

Netopýři díky teplu rozšířili svá zimoviště. Začíná je ale ohrožovat rozmach vinařství

Na Nový Hrádek, pod znojemskou rotundu nebo pod Loucký klášter se na začátku února vydali odborníci sčítat netopýry. Celkem jich na pravidelné akci na pětadvaceti zimovištích napočítali více než čtyři stovky (431) a identifikovali jedenáct různých druhů těchto létajících savců. Pravděpodobně díky teplé zimě rozšířili svá zimoviště i do údolí Rokytné. Pomalu jim ale začínají chybět opuštěné vinné sklepy.

 

Televizní medvíďata si užívala barevného podzimního Podyjí. Připomeňte si ho s nimi

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Martin a Agáta, dvě malá medvíďata z populárního televizního seriálu, se na sklonku minulého roku vydala natáčet nové díly do podzimního Podyjí.  Užila si barevného listí i tajuplné mlžné atmosféry našeho národního parku. Podívat se na ně můžete na webu České televize.