Aktuality

‹‹   Předchozí   7 8 9 10 12 14 15 16 17 20 30 40   Následující   ››

Botanikům se po 140 letech podařilo v Podyjí potvrdit vzácný lomikámen

Trvalo to téměř na den přesně 140 let. Botanikům se podařilo v květnu v Podyjí nalézt drobný a velice vzácný lomikámen trsnatý. Silně ohroženou rostlinu, která roste ve skalách, a odborníci ji hledali s pomocí horolezeckého vybavení, zde naposledy prokazatelně viděl a do herbáře sebral botanik a kurátor muzea ve Znojmě Adolf Oborny v roce 1879. 

 

Návštěvnický pas provede po 16 chráněných územích. Turisté mohou získat i drobné dárky

Celkem do 16 míst s chráněnou přírodou se mohou letošní sezónu vypravit turisté s nově vydaným speciálním návštěvnickým pasem. Malou odměnu získá každý, kdo navštíví nejméně pět z návštěvnických středisek národních parků či Domů přírody chráněných krajinných oblastí. Na ty, kteří proputují všech 16, čeká překvapení. Vyrazit mohou lidé už třeba tento víkend, kdy si připomínáme Evropský den chráněných území. Lidé by se tak měli dozvědět více o tom, jak odborníci o přírodu v Česku pečují.

 

Evropský den chráněných území: V Podyjí se vypravte s průvodci do lesů nebo na koncert

logo-european-day-of-parks-200.png Hned dvě akce připravila Správa Národního parku Podyjí k příležitosti Evropského dne chráněných území. V sobotu 25. 5. dopoledne můžete s námi vyrazit na exkurzi do okolí Lukova. Večer pak na koncert k hraničnímu mostu v Hardeggu. Připomenout tak zároveň chceme 30 let od pádu Železné opony.

 

Nejsympatičtějším stromem Znojemska se stal dub u Slupi

slupsl-dub-letn-miniatura.jpg Po dvou letech byla v loňském roce vyhlášena anketa Strom Znojemska. Příznivci stromů mohli již tradičně hlasovat na dvou po sobě uspořádaných výstavách a také pomocí internetu. Nyní vám přinášíme výsledky hlasování.

 

V Čížovském malém rybníku může být po rekonstrukci více vody. Přibyla i nová tůň

/FOTOGALERIE/ Zvýšená hráz, nový požerák i bezpečnostní přeliv. Čížovský malý rybník přes zimu změnila rozsáhlá rekonstrukce. Nyní se vodní plocha pomalu zabydluje rostlinami i živočichy. Najdete ji nedaleko našeho návštěvnického centra a cesty na Hardeggskou vyhlídku.

 

Les v Podyjí není jen divoký, část se pravidelně udržuje

/DLOUHÉ ČTENÍ/ Správá Národního parku Podyjí prosvětlila přes zimu téměř pět hektarů listnatého lesa. Důvodem je podpora rostlin a živočichů, kteří potřebují ke svému životu v lese více slunce. Prosvětlená místa můžete potkat při toulkách Podyjím třeba cestou ke Královu stolci nebo v okolí Popic.

 

Luštění pro nejmenší a komiksy o přírodě národního parku - nové publikace

Správa Národního parku Podyjí vydala šest nových publikací pro děti podpořených dotacemi Státního fondu životního prostředí: kvízový časopis pro nejmenší děti a první stupeň základních škol a pět samostaně vydaných komiksů na různá témata z přírody Podyjí.

 

V Podyjí se narodilo první hříbě divokých koní

Stádo exmoorských koní spásající vřesoviště v Národním parku Podyjí se ve středu rozrostlo o první mládě. V podvečer se jedné z klisen narodilo hříbě. Ostatní klisny ve skupině jsou rovněž březí a další hříbata by měla přijít na svět v následujících dnech. Podobně jako u druhého stáda nedaleko Mašovic. Koně nyní potřebují klid, aby si mláďata zvykla na svoji pastvinu. 

 

Den Země na Zelený čtvrtek v Čížově

velikonoce-miniatura.jpg Chcete se velikonočně naladit již počátkem svátků? Zajímají vás velikonoční zvyky, tradice a řemesla, ale doma na ně nemáte čas nebo nevíte, jak na to? Přijďte na Zelený čtvrtek do Čížova!

 

V lesích národního parku hrozí pády větví i stromů

170413_disturbance_200.jpg /UPOZORNĚNÍ/ Vlivem větrného počasí, které se v posledních dnech vyskytuje i na území Národního parku Podyjí, může docházet k pádům větví nebo i celých stromů. Prosíme proto návštěvníky, aby dbali zvýšené opatrnosti při pohybu v lesním prostředí. A to jak na turistických stezkách, tak i ve volném terénu. V případě silných poryvů větru doporučujeme, s ohledem na bezpečí návštěvníků, nevstupovat do lesa vůbec.

 

Žabí sezona letos začala dříve než obvykle. Vidět můžete i modré skokany

/AUDIO/ Kromě ptačího zpěvu je jedním z nejvýraznějších hudebních doprovodů přicházejícího jara i kvákání žab. Pokud vyrazíte k podyjským tůním a rybníkům, uslyšíte ho nyní i vy. Žabí námluvy letos začaly dříve než obvykle. Vidět můžete i unikátní modravé zbarvení skokanů ostronosých. 

 

Rada parku potvrdila navržené klidové území Podyjí

Správa Národního parku Podyjí se dnes dohodla na návrhu klidového území s Radou parku. Nyní bude jeho schvalování pokračovat v připomínkovém řízení vedeném Ministerstvem životního prostředí. Nově tak v národním parku budou zpřístupněny například lesy kolem vyhlídky Sealsfieldův kámen, části vřesovišť nebo například louka pod Šobesem. Klidové území vymezuje část Podyjí, kde se lidé mohou pohybovat jen po značených trasách. V platnost by vymezení nového klidového území mělo vejít v druhé polovině roku.

 

Šelmy, dravci a ježci. Děti po devatenácté malovaly přírodu kolem nás

190318-pkn-200.jpg /FOTOGALERIE, VÝSLEDKY 19. ROČNÍKU SUTĚŽE PŘÍRODA KOLEM NÁS/ Z více než dvou a půl tisíc obrázků a výtvarných děl vybírali  letos porotci nejlepší práce v soutěži Příroda kolem nás. Zapojily se do ní děti 251 škol z různých míst po celém Česku. Podívejte se na oceněná díla.

 

Jaro v Podyjí: tisíce květů konikleců, koberce sněženek a první včely a motýli

190311-koniklec-200.jpg Zatímco na horách je stále sníh, do Podyjí už nezadržitelně vstupuje jaro. Návštěvníci se tak mohou těšit z tisíců květů konikleců a sněženek, vzácných křivatců nebo prvních motýlů. Ze svých zimních útočišť také pomalu vylézají žáby a ještěrky a do národního parku se vracejí první ptačí poslové jara.

 

Přihlaste se do kurzu průvodců Národního parku Podyjí

Správa Národního parku Podyjí připravila tento rok kurz průvodců po tomto chráněném území. Kurz se uskuteční ve dvou tříapůldenních školeních v dubnu a v říjnu 2019. Lektory budou zaměstnanci Správy parku a jejich externí spolupracovníci. Úspěšní absolventi získají průvodcovský certifikát Správy Národního parku Podyjí. Přihlásit se do kurzu můžete do 31. března 2019. 

 
‹‹   Předchozí   7 8 9 10 12 14 15 16 17 20 30 40   Následující   ››