Aktuality

‹‹   Předchozí   8 9 10 11 13 15 16 17 18 20 30 40   Následující   ››

Do Znojma se sjela stovka odborníků. Hodnotí čtvrtstoletí existence Národního parku Podyjí

Odborníci z oblasti přírodních i společenských věd ve Znojmě na konferenci „Národní park Podyjí – 25 let očima vědy“ představili výsledky svých bádání a hodnotili čtvrtstoletí existence národního parku a kvalitu péče o toto chráněné území.  Konferenci zahájil ministr životního prostředí Richard Brabec. Desítka organizací a obcí také podepsala memorandum o přípravě Podyjské oblasti tmavé oblohy. Bude to jeden z prvních kroků k jejímu vyhlášení. 

 

Nová kniha provází zájemce 150ti druhy hub Znojemska

/FOTOGALERIE/ Houbaři začátečníci i poučení se mohou těšit na nové informace a desítky fotografií v právě vydané knize Houbařský rok na Znojemsku. Tým pod vedením biologa Radomíra Němce v něm popsal na 150 druhů hub, které rostou v našem regionu. Knihu je možné koupit na pokladně Jihomoravského muzea ve Znojmě. 

 

VIDEO: Poutní cestou ze Znojma do Maria Dreieichen

Jen necelých padesát kilometrů je to ze Znojma do významného rakouského poutního místa Maria Dreieichen. Starobylé cestě do tohoto místa a sakrálním památkám v Podyjí se věnuje nový díl z našeho seriálu minidokumentů Podyjský kaleidoskop.

 

Putující dravci zpestřují nebe nad Podyjím

Na podzim se ptáci dávají do pohybu. Opouštějí svá hnízdiště a odlétají. Ne všichni ale letí přímo na zimoviště. Většinou se nějakou dobu toulají po okolí. Často zaletí na místa, kde by je málokdo očekával.  Podívejte se, jaké dravce nyní můžete spatřit nad Podyjím.

 

Do Podyjí přibude téměř třicítka nových odpočinkových míst

Nová odpočinková místa začínají v těchto dnech obohacovat návštěvnickou infrastrukturu Národního parku Podyjí. Lidé je mohou k relaxaci nebo k příjemné svačině využít například u bývalé Papírny, na hrázi Žlebského rybníka nebo u studánky Heleny Mnizskové u Vranova nad Dyjí. Všech 28 míst by v Podyjí mělo být připravených do konce roku.

 

Mandelinky z Podyjí možná pomohou v boji s invazním plevelem v USA

Začátkem října přijeli do Podyjí entomologové ze Švýcarska. Cílem jejich návštěvy byl jeden druh mandelinky, kterou plánují využít v boji proti plevelným rostlinám.

 

VIDEO: Ve čtvrtém minidokumentu ukazujeme cestu k podyjským pralesům

Téměř sto let už na některých místech nezasahuje v Podyjí člověk do přirozeného vývoje tamních lesů.  Zhruba 40% z nich je  tak nyní  v národním parku ponecháno samovolnému vývoji a přirozeným přírodním procesům. Tento podíl bude stále narůstat. Podívejte se s Tomášem Vrškou, jak Podyjí pralesovatí.

 

Výstava ke čtvrtstoletí Národního parku Podyjí se přesunula do rakouského Hardeggu

Až do konce listopadu mohou zájemci navštívit v rakouském Hardeggu bilancující výstavu ke čtvrtstoletí existence Národního parku Podyjí. Do informačního centra Národního parku Thayatal se přesunula z Jihomoravského muzea ve Znojmě. OPRAVA: Výstava skončila 18.listopadu. Za chybnou informaci v úvodu článku se omlouváme.

 

VIDEO: Tajemství podyjských doubrav. Třetí díl naší dokumentární minisérie

Až osm set let staré mohou být kořenové systémy pařezin nedaleko Šobesu. Pamatují tak dobu, kdy se Přemyslovci stali českými králi, Svatá říše bojovala s papeži nebo účastníky posledních křížových výprav. Zachovaly se díky tradičnímu hospodaření v lese. Tomáš Vrška vás provede podyjskými doubravami.

 

FOTO a AUDIOPRŮVODCE: Babí léto na vřesovištích patří sarančím a kobylkám

/VIDEO, AUDIO/ Když se v pozdním létě nebo na začátku podzimu zastavíte na podyjských vřesovištích, uslyšíte řadu různých podivných cvrčení. Jejich původcem jsou rozličné druhy sarančí a kobylek, které v Podyjí žijí. Babí léto je vrcholem jejich aktivity a my jsem pro vás proto připravili malého foto a audio průvodce jejich říší.  

 

Anketa Strom Znojemska opět přijímá návrhy

strom_nova.jpg Po roční pauze vyhlašuje Správa Národního parku Podyjí spolu s Klubem přátel stromů Znojemska opět anketu o nejsympatičtější strom regionu. 

 

Časopis Živa věnoval část svého aktuálního vydání Podyjí

Čtvrté letošní číslo časopisu Živa obsahuje řadu článků k 25. výročí založení Národního parku Podyjí. Zájemci se v Živě například dozvědí více o vybraných podyjských biotopech a péči o ně nebo rostlinách a živočiších, kteří v národním parku žijí. Vychází 18. srpna.

 

Lidé na srpnové vycházce Podyjím mohli vidět saranči vlašskou. Vědci ji naposledy pozorovali v 80. letech

/FOTOGALERIE/ Více než 30 let se zrakům vědců v Národním parku Podyjí skrývala saranče vlašská.  První srpnovou sobotu se ale ukázala účastníkům veřejné exkurze pořádané Správou parku. Podle entomologa Roberta Stejskala hojnému výskytu hmyzu v tomto létě přeje teplé počasí a díky občasným srážkám i svěží trávníky plné květů.

 

Fotopříběh: Do Podyjí a Thayatalu se sjela třicítka dětí z šesti národních parků

Na třicet dětí z Německa, Rakouska a Česka se na začátku srpna sjela do Podyjí. Zástupci šesti  přeshraničních národních parků se zde seznamovali s podyjskou přírodou i upevňovali svá přátelství.  Podívejte se na jejich příběh. Příští rok je čeká výprava do Českého Švýcarska. 

 

O lanýžích na Znojemsku se vědci dozvěděli náhodou. Houbař jim je poslal do poradny

Jeden ze zkušených houbařů poslal před několika lety neznámou houbu do poradny v Jihomoravském muzeu. Od té doby odborníci vědí, že na Znojemsku roste zajímavý bělolanýž obecný. V regionu zaznamenali podhoubí dalších pod zemí rostoucích druhů, třeba lanýžů letních, které patří do příbuzenstva pravých lanýžů. Plodnice zde však dosud nalezeny nebyly. V gastronomii vyhledávané druhy pravých lanýžů  se vyskytují zejména ve Středomoří. Proslulý je italský Piedmont a francouzský Périgord, kde roste lanýž bílý a lanýž černovýtrusý.

 
‹‹   Předchozí   8 9 10 11 13 15 16 17 18 20 30 40   Následující   ››