Aktuality

Do Podyjí se vrátil kriticky ohrožený sysel, zimu prospí na Hnanicku

V polovině minulého století byl sysel obecný ještě běžnou součástí naší přírody a zemědělci v něm viděli velkého škůdce. Nyní jej odborníci řadí mezi kriticky ohrožené druhy. V Česku obývá jen pár desítek míst. V létě jej biologové viděli na Hnanicku. Nyní se zde už ve svých norách ukládá k zimnímu spánku. Podle odborníků by mohla nově vzniklá kolonie vydržet i v následujících letech.   

 

Vlčí cestu na Čížovsku čeká oprava, v stromořadí ubude třetina stromů

Projekt zlepšení turistických a provozních cest dostává konkrétní obrysy. Jako jednu z prvních Správa parku opraví Vlčí cestu. Lidem by se tak měla zpříjemnit trasa od návštěvnického centra národního parku v Čížově k Ledovým slujím. Kvůli rekonstrukci ale padne část stromů v přilehlém stromořadí. Nahradí je nová výsadba i přirozený nálet mladých stromků. 

 

Koniklece znovu kvetou. Zmátl je chladný konec srpna a babí léto

Typicky jarní květy mohou návštěvníci v těchto dnech vidět na podyjských vřesovištích. Kromě pomalu se barvících listů mu pestrost dodávají i kvetoucí štírovníky, kručinky nebo přísně chráněné koniklece. Typicky jarní rostliny zmátlo nevšední počasí konce léta a relativně teplý a slunný začátek podzimu. 

 

Černý čáp zve předškolní děti i s rodiči

deti.jpg Pokud máte vy i vaše malé děti rádi přírodu a hledáte program na páteční odpoledne ve Znojmě, můžete vyzkoušet náš nový kroužek pro předškoláky v doprovodu dospělého.

 

V sobotu vyražte k Sealsfieldovi nebo na houby

/POZVÁNKY/ Chodíte na houby do lesa? Pojďte s námi v sobotu zjistit, co lze nalézt na takovém vřesovišti. A pokud budete chtít na vřesovištích strávit celý den, stavte se i v Popicích. Připomínají si tam výročí Charlese Sealsfielda. 

 

Pořad Přírodou bez hranic představí jazykového průvodce, mobilní aplikaci i poezii

krajina.jpg V úterý 23. září od 17h představíme společně s knihovnou Rakouské literatury Městské knihovny ve Znojmě nového jazykového průvodce přírodou a tříjazyčnou mobilní aplikaci pro chytré telefony a tablety, která vám pomůže orientovat se v zajímavostech a trasách národního parku. Pořad bude doplněn poezií v němčině a českých překladech.

 

Do Podyjí s Androidem: nová aplikace provede zájemce národním parkem

/LINK KE STAŽENÍ/ Kde je možné vidět kudlanky, kvetoucí koniklece nebo zajímavé technické památky poradí lidem nová tříjazyčná mobilní aplikace Správy Národního parku Podyjí. Dostupná je pro zařízení se systémem Android a lidé si ji bezplatně mohou stáhnout na stránkách Google Play. Přístup z mobilních zařízení lidem usnadní i nová responzivní verze internetových stránek Správy parku, která zlepšuje čitelnost v mobilních telefonech a tabletech.

 

Nová vyhlídka Devět mlýnů nabízí atraktivní pohled na meandr Dyje a vinici Šobes

/FOTOGALERIE, MEMORANDUM/ Od druhého zářijového týdne mohou turisté v Národním parku Podyjí navštívit novou vyhlídku nad unikátní údolní lokalitou nedaleko Hnanic zvanou Devět mlýnů. Od nedalekého hotelu se na ni dostanou po nově vyznačené zelené trase. Místo nabízí atraktivní výhled na proslavenou vinici Šobes v srdci parku. Místní hoteliéři, podnikatelé v oblasti cestovního ruchu i Správa národního parku Podyjí ve společném memorandu, ke kterému připojil svůj podpis symbolicky i ministr životního prostředí, podpořili šetrné využívání tohoto místa.

 

Na úhor u Konic se po padesáti letech vrátil téměř vyhynulý koukol

V Česku téměř vyhynulý a kriticky ohrožený koukol polní náhodně objevili v létě botanici na kraji pole na okraji Trauznického údolí nedaleko Konic.  Je to první potvrzené pozorování této rostliny po více než padesáti letech. Z českých polí postupně jako plevel zmizel díky moderním agrotechnickým metodám.

 

Ministr Brabec otevřel unikátní vyhlídku a spustil chytrého průvodce Národním parkem Podyjí

Hnanice, 9. září 2014 – Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes v Národním parku Podyjí otevřel novou vyhlídku Devět mlýnů. Turisticky atraktivní místo umožní návštěvníkům výhled na stejnojmennou lokalitu v údolí Dyje a světoznámou vinici Šobes. Ministr také slavnostně spustil nového mobilního průvodce Podyjím.

 

V Podyjí vznikla středoevropská asociace chráněných území

V Havraníkách v Národním parku Podyjí se na počátku září z iniciativy asociace českých chráněných území EUROPARC ČR, národní sekce celoevropské EUROPARC Federation, sešli zástupci chráněných území ze čtyř středoevropských zemí – Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska a dohodli se na vytvoření společné asociace – EUROPARC Central/Eastern Europe.

 

Skorci a čapí mláďata. Ochutnejte nový dokument o Podyjí

/VIDEO/  Čápa černého, krmícího mláďata na hnízdě, nebo malé skorce můžete vidět v krátké ukázce nového dokumentu, který se právě nyní natáčí v Národním parku Podyjí. Dílo pochází z autorské dílny Ivana Stříteského, Martina Škorpíka a Libora Ambrozka. Snímek by měl být dokončen na začátku příštího roku. 

 

Anketa Strom Znojemska opět přijímá návrhy

Pokud máte svůj oblíbený strom, který ještě nebyl v naší anketě, neváhejte a pošlete nám jeho fotografii či kresbu s popisem do Stromu Znojemska 2014!

 

Prohlédněte si raka v Dyji. Turistka ho natočila u Devíti mlýnů

/VIDEO/ Nejen brodivého ptáka kvakoše nebo ikonické zvíře Podyjí čápa černého mohou lidé vidět v unikátní lokalitě Devíti mlýnů nedaleko Hnanic. Jedna z návštěvnic  národního parku zde na konci července dokonce natočila raka říčního. Podívat se na něj můžete na jejím videu. Pro Dyji je to dobrá zpráva.  Tento největší český korýš je totiž velmi citlivý na znečištění.

 

Makrofotky a písně staré Itálie: koncert a výstava nabídnou nezvyklý pohled na zvířata Podyjí

/FOTOGALERIE/ Podívat se přímo do očí pavoukovi a mravencům nebo do tlamy kudlanky budou moci lidé na nezvyklé jednodenní výstavě, která se v sobotu 16. srpna uskuteční v Muzeu Charlese Sealsfielda v Popicích. Hmyz Podyjí ve svých makro snímcích představí fotograf Vlastimil Mihal. Návštěvníci vernisáže budou mít také ve stejný den od 15:30 příležitost vyslechnout koncert česko-rakouského barytonisty Martina Hammerle-Bortolottiho. Zazpívá písně italských skladatelů první poloviny 20. století. Akci doplní komentovaná vycházka Správy Národního parku Podyjí do záhumení Konic a Popic.