Aktuality

Ozvěny Ekofilmu ve Znojmě letos oživí návštěva farmářů

ekofilm_logo.jpg Již 24. února začíná další ročník Ozvěn Ekofilmu ve Znojmě. Pestrá nabídka je připravena pro školní mládež i pro veřejnost.

 

V Podyjí zimuje nejvíce zpívajících skorců za posledních deset let

Nejvíce skorců vodních za posledních deset let viděli ornitologové na svém pravidelném zimním sčítání na Znojemsku. Jednoho z mála pěvců, který je spjatý s vodou, pozorovali právě jen v národním parku.  Celkově ale odborníci zaznamenali méně zimujících ptáků než obvykle. Může za to patrně teplá zima. Pro opeřence zůstala řada možností k přezimování v otevřené krajině.

 

Netopýři díky teplu rozšířili svá zimoviště. Začíná je ale ohrožovat rozmach vinařství

Na Nový Hrádek, pod znojemskou rotundu nebo pod Loucký klášter se na začátku února vydali odborníci sčítat netopýry. Celkem jich na pravidelné akci na pětadvaceti zimovištích napočítali více než čtyři stovky (431) a identifikovali jedenáct různých druhů těchto létajících savců. Pravděpodobně díky teplé zimě rozšířili svá zimoviště i do údolí Rokytné. Pomalu jim ale začínají chybět opuštěné vinné sklepy.

 

Televizní medvíďata si užívala barevného podzimního Podyjí. Připomeňte si ho s nimi

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Martin a Agáta, dvě malá medvíďata z populárního televizního seriálu, se na sklonku minulého roku vydala natáčet nové díly do podzimního Podyjí.  Užila si barevného listí i tajuplné mlžné atmosféry našeho národního parku. Podívat se na ně můžete na webu České televize.

 

První setkání ředitelů: mluvili o akcích pro veřejnost i kontroverzním projektu

V polovině ledna se poprvé sešel ředitel Správy Národního parku Podyjí Tomáš Rothröckl se svým protějškem z rakouského Thayatalu Ludwigem Schleritzkem. Probrali spolu možnosti letošních společných akcí pro veřejnost, průtoky a rybářství v řece Dyji nebo budoucí výzkumné projekty. Diskutovali spolu i o kontroverzním projektu větrných elektráren nedaleko Hardeggu. Schleritzko nastoupil do funkce na začátku letošního roku.

 

Přednášky o přírodě letos zavedou své posluchače především do Asie

azerbajdzan_mini.jpg Od úterý 21. ledna začíná v Domě umění ve Znojmě tradiční přednáškový cyklus Správy Národníhoho parku Podyjí Přírodou celého světa.

 

Plánované větrné elektrárny ohrožují mezinárodní prestiž národních parků Podyjí a Thayatal

Zpochybnění prestižního Evropského diplomu pro chráněná území nebo pohoršení v mezinárodní kategorizaci chráněných území by mohla mít za následek uvažovaná výstavba více než dvou desítek větrných elektráren v bezprostřední blízkosti Národních parků Podyjí a Thayatal. Plyne to z upozornění představitelů Rady Evropy a Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). Dolnorakouská vláda nyní rozhoduje o změně územního plánu, který by nedaleko Hardeggu umožnil vznik plánovaného parku větrných elektráren Windpark Nord.

 

Neladovská zima v Podyjí: Kvetoucí prvosenky a sedmikrásky, komáři a probuzení netopýři

/FOTOGALERIE/ Některá zákoutí Národního parku Podyjí nabízí téměř jarní podívanou. Kvetoucí stromy, rostliny i ze zimního spánku probuzená zvířata může ale zaskočit návrat zimních teplot. Zesláblé organismy se pak budou muset se zimou znovu vyrovnávat.

 

Novým ředitelem Národního parku Thayatal se stal agro-ekonom Ludwig Schleritzko

Novým ředitelem Národního parku Thayatal byl jmenován pětatřicetiletý rodák z rakouského Hornu Ludwig Schleritzko.  Na začátku roku nastoupil do úřadu. Schleritzko vystudoval vídeňskou zemědělskou univerzitu (Universität für Bodenkultur, Wien) a je zemědělským ekonomem. Ve své kariéře zastával posty na rakouské i evropské úrovni a věnoval se především rozvoji venkovských oblastí Rakouska, píše se v oficiální tiskové zprávě uveřejněné v rakouských mediích.  Ve funkci nahradil Roberta Brunnera, který po své patnáctileté misi v národním parku na sklonku roku odešel do důchodu.

 

Botanik u Znojma objevil unikátní šalvěj, nikde jinde v Česku neroste

Čeští odborníci budou muset přepsat červený seznam ohrožených rostlin.  Znojemský botanik Radomír Němec totiž nedaleko frekventované cesty v obci Nový Šaldorf – Sedlešovice nalezl kriticky ohroženou šalvěj rakouskou. Vědci  už ale považovali tuto rostlinu v Česku za vyhynulou. Naposledy ji viděli v Újezdu u Brna na přelomu tisíciletí. Lokalita ale již zanikla. Okraj Národního parku Podyjí je tak jediné místo na našem území, kde prokazatelně roste.

 

Strom Znojemska v galerii na Slepičím trhu

l__pa_mini.jpg Od 6. ledna je výstava k anketě Strom Znojemska 2013 přemístěna do prostor galerie v Domě porozumění na Slepičím trhu ve Znojmě.

 

V novém roce hodně štěstí přeje Správa Národního parku Podyjí

 

FOTOGALERIE: Medvědi v Podyjí. V únoru je uvidíte na Déčku

/FOTOGALERIE/ Medvídci Agáta a Martin jsou sympatičtí herci, kteří jsou obsazeni do hlavních rolí v dalších dílech televizního seriálu pana Václava Chaloupka. Pořady jsou určeny především dětem, kterým budou medvědi dělat znalé průvodce po našich národních parcích a chráněných krajinných oblastech. Díl věnovaný našemu NP Podyjí můžete shlédnout pravděpodobně v únoru na novém kanálu ČT Déčko. Tou dobou už bude mít medvědí dvojice svůj nový domov u hradu Točník.

 

Po 15 letech odchází do penze z čela partnerského Thayatalu Robert Brunner

Po patnácti letech končí svoji práci pro partnerský Národní park Thayatal jeho současný ředitel Robert Brunner. Odchází do penze. Ve funkci ho  od začátku roku 2014 nahradí  Ludwig Schleritzko, kterého jako jeho nástupce vybrala dolnorakouská vláda. Robert Brunner je jednou z klíčových osobností ochrany přírody na rakouské straně hranice. Přinášíme vám proto osobní poděkování ředitele Tomáše Rothröckla.

 

Třesně a mišpule u Hradiště, duby v Čížově. Podzimní výsadby zpestřily krajinu Podyjí

Nové třešňové stromořadí nedaleko Hradiště nebo mišpule na tamních terasách nad Dyjí vysázeli letos na podzim Správci Národního parku Podyjí. Z nového ovocného stromořadí mohou v následujících letech mít místní i turisté radost například i na cestě u Podmolí nebo mezi Podmýčemi a rakouským Fellingem. Nově vysazené dubové stromořadí u návštěvnického centra v Čížově zase do sebe pojme všechny druhy tohoto stromu, které v Podyjí rostou. Správa parku tak pokračuje v naplňování svého konceptu péče o krajinu.