Aktuality

V podyjských vesnicích se zachovaly soutky i unikátní řady stodol

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ /FOTOGALERIE/ - Vesnice v okolí národního parku se mohou pyšnit dochovanou tradiční strukturou i množstvím hodnotných staveb

 

Oslava u Skalického platanu

miniatura_pl.jpg Strom, který znáte z regionální ankety na Znojemsku v roce 2010 i celostátního finále Stromu roku 2011, přišly v pátek 11. 11. 2011 pozdravit desítky příznivců. Zážitek z pohledu na monumentální strom, který asi nemá v naší republice mnoho konkurentů, jen tak něco nepřekoná - přesto je kolem nás jistě mnoho stromů, které také zaslouží naši pozornost. Do 15. listopadu máte letos poslední možnost přihlásit svého oblíbence do regionální ankety Strom Znojemska 2011.

 

Výlov rybníka Pod Lesnou a mašovických tůní: nepůvodní ryby ničily tamní obojživelníky

Doba výlovů se nevyhnula ani Národnímu parku Podyjí. Správa park tak od ryb na konci října vyčistila rybník Pod Lesnou a mašovické tůně. Nepůvodní druhy ryb jsou pro místní rostliny i obojživelníky silnými potravními i prostorovými konkurenty.

 

Mišpule prozrazují staré německé osídlení Podyjí

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - V Podyjí roste řada zapomenutých odrůd ovocných stromů. Správa národního parku obnovuje staré sady a sází nové stromy na okrajích cest.

 

Rekord v sázení stromů padl - i naší zásluhou

miniatura.jpg Nedávno jsme vás zvali na akci 28. října, kterou se Správa Národního parku Podyjí připojila k pokusu o rekord v počtu zasazených stromů na území České republiky během jednoho dne, který vyhlásila Nadace Partnerství.

 

Podyjí chrání krutý i spravedlivý Lesan

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Podyjské pověsti zaplňují region mytickými postavami i zaniklými pevnostmi. Z paměti lidí ale pomalu mizí.

 

V Národním parku Podyjí žijí dvě třetiny českých motýlů, popisuje je nový infoleták

Znojmo, 1. listopadu 2011 /INFOMATERIÁL KE STAŽENÍ/ - Motýly podyjských vřesovišť, luk nebo třeba mokřadů představuje zájemcům nový informační materiál, který na konci října vydala Správa parku. Dvanáctistránkový leták nechá zájemce nahlédnout do života tohoto hmyzu podle různých typů jeho životního prostředí. Lidé mohou materiál zdarma získat na informačních centrech národního parku nebo přímo ve znojemském sídle Správy parku.

 

Podyjí září desítkami barev. Stromy mění své listy

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - V národním parku roste více než sto druhů stromů a keřů. Jejich listy nyní mění unikátní kombinace barviv i počasí.

 

Pojďte s námi slavit sázením jabloní

platan_maly.jpg Všem příznivcům ankety Strom roku a přátelům stromů vůbec přinášíme hned několik novinek. Patří mezi ně skvělé umístění v celostátní soutěži, příležitost zapojit se do pokusu o rekord v sázení stromů a možnost stále přihlašovat kandidáty ze Znojemska do regionální ankety.

 

Národní park slaví dvacet let. Popřál mu i ministr

Znojmo, 20. října 2011/AUDIO/ – Národní park Podyjí oslavil dvacet let své existence. Odborníci přírodních i společenských věd představili na čtvrteční slavnostní konferenci výsledky mnohaletého bádání ve svých oborech a hodnotili přínosy národního parku i kvalitu péče o toto chráněné území. Oslavenci popřál i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, který odpolední slavnostní setkání zahájil spolu s řediteli správ národních parků Thayatal a Podyjí Robertem Brunnerem a Tomášem Rothröcklem.

 

Kamenná moře nebo skalní věže. Podyjí nabízí řadu geomorfologických zajímavostí

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Geologové zmapovali vývoj Podyjí od vrcholků hor, přes mělké moře až do hlubokého kaňonu.

 

15 hradů horního Podyjí: Ojedinělá linie středověkých pevností

01_Raabs_150.jpg 20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  /FOTOGALERIE/ - Hrady nad Dyjí musely čelit příhraničním svárům, husitským válkám i ambicím místních šlechticů. Některé se změnily na honosná panská sídla, z jiných jsou zříceniny.

 

FOTOGALERIE: V Podyjí roste třetina českých orchidejí

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ - Botanici napočítali v národním parku 17 druhů orchidejí. Přežít jim zde pomáhají dobré podmínky i mikroskopické houby.

 

Tajemství podyjských mokřadů: čtyři nové rostliny z Panonie

20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ  /FOTOGALERIE/ - Botanikům se letos v polních mokřadech podařilo rozpoznat čtyři zde dosud neznámé druhy rostlin. Všechny patří do červeného seznamu ohrožených druhů.

 

Krásné záběry ptáků na výstavě

____p___ern___horizont_maly.jpg Pokud jste milovníci ptactva, jistě vás potěší výstava, která je až do 10. listopadu otevřena v centru Stará vodárna. Výstava, kterou zapůjčilo Muzeum Komenského v Přerově, je pořádána ve spolupráci se Správou Národního parku Podyjí a věnována 20. výročí jeho založení.