Aktuality

‹‹   Předchozí   4 5 6 7 9 11 12 13 14 20 30 40   Následující   ››

Slavte s námi bez petard a ohňostrojů

/VIDEO/ Jsou Vánoce. Čas splněných slibů a přání. I my jedno máme. Až o svátcích, na Silvestra nebo na Nový rok vyrazíte do národního parku, neberte s sebou petardy a ohňostroje. Příroda v zimě potřebuje klid. I vy si ho zde můžete užít. Děkujeme!

 

Národní parky Podyjí a Thayatal mají za sebou jeden z nejintenzivnějších roků vzájemné spolupráce

Přeshraniční akce pro veřejnost, vědecké projekty i velká mezinárodní konference. Správy národních parků Podyjí a Thayatal mají za sebou jeden z nejintenzivnějších roků vzájemné spolupráce. Do budoucna společně připravují připomenutí pádu železné opony nebo výstavbu lávek přes Dyji.

 

Soutěž o kalendář Národního parku Podyjí na rok 2019

181220-soutez-200.jpg /VÝHERCI/ Jsou Vánoce. A Vánoce jsou časem dárků. Jeden jsme si připravili i my pro vás.  V naší soutěži jste mohlo 10 z vás vyhrát kalendář na rok 2019. Stačilo správně odpovědět na tři otázky. Jména výherců naleznete v článku.

 

Koně u Havraníků mohou do další části pastviny, lidé se dostanou i na oblíbenou vyhlídku

Do další části vytyčené pastviny může od poloviny prosince pětice exmoorských poníků na Havranickém vřesovišti. Spásat tak budou 24 hektarů vřesoviště. Poníci nyní mohou na téměř celou pastvinu. Vstup mají omezen jen do lesních porostů, které je nutné k pastvě teprve připravit. Návštěvníci ale nepřijdou ani o přístup na oblíbenou vyhlídku nad pastvinou.

 

Správa národního parku Podyjí ocenila památkáře Kozdase i opravu střechy vranovského zámku

Ocenění Dobrý skutek pro Podyjí obdržel za dlouholetou ochranu kulturní krajiny památkář Jan Kozdas. Vedení Správy parku ocenilo i opravu střechy vranovského zámku vstřícnou k rorýsům a netopýrům či Jana Šumpicha za jeho přínos k mapování a popularizaci podyjských motýlů. Lidé v internetovém hlasování pak nejvíce podpořili šetrnou péči o louky a pastviny v okolí Hnanic, za kterou stojí Pavel Chvatík a znovu i památkáře Kozdase. Správa parku letos na ocenění nominovala čtyři počiny. Uděluje ho od roku 2012.

 

Přijďte na výstavu k anketě Strom Znojemska 2018

mini.jpg Správa Národního parku Podyjí zve všechny milovníky stromů na zahájení výstavy k tradiční anketě Strom Znojemska.

 

Exmoorští poníci už půl roku úspěšně vypásají podyjské pastviny

Už půl roku se na dvou místech v Podyjí pasou exmoorští poníci. Zabydleli se na bývalé Mašovické střelnici a na západním okraji Havranického vřesoviště. Odborníci nyní začali pomalu vyhodnocovat jejich vliv na nové pastviny. Pozorují zajímavé druhy brouků nebo třeba sarančí. Dříve jednolitý terén je nyní také mnohem pestřejší. Noví obyvatelé jsou tak podle nich pro vřesoviště i stepní trávníky jednoznačně prospěšní.

 

Vyčerpaní, ale uchvácení krásou národního parku. Mladí výtvarníci přijeli do Podyjí

/FOTOGALERIE/ Více než dvě desítky studentů z Uherského Hradiště přijely na konci listopadu do Podyjí. Řadu let se úspěšně účastní naší výtvarné soutěže „Příroda kolem nás“. Proto jsme se rozhodli je odměnit třídenním výletem. Mladí malíři navštívili Nový Hrádek, památník Železné opony nebo třeba vinici Šobes a údolí Devíti mlýnů. Podívejte se, jak své zážitky zachytili ve svých obrazech a jak je popsali ve školním zpravodaji.

 

Pomozte nám vybrat Dobrý skutek pro Podyjí 2018

/ANKETA/ Citlivá a promyšlená pastva, šetrná oprava střechy vranovského zámku či propagace výzkumu nebo ochrana kulturní krajiny. I letos hledáme Dobrý skutek pro Podyjí. Tři z kandidátů vybere Správa parku. O ceně veřejnosti rozhodnete vy v naší online anketě.  Až do 9. prosince můžete vybírat ze čtyř možností. Dobrý skutek pro Podyjí za rok 2018 vyhlásí Správa parku v úterý 11. prosince v 17:00 ve znojemském Domě umění.

 

Obce v národních parcích mají další šanci investovat do svého rozvoje, MŽP je podpoří 100 miliony

/POZVÁNKA NA SEMINÁŘ 16.11. 2018/ Po roce vypisuje Ministerstvo životního prostředí spolu se Státním fondem životního prostředí ČR další dotační výzvu v objemu 100 milionů korun na podporu obcí ležících na území národních parků. Investice pomohou zlepšit vybavenost a infrastrukturu obcí, rekonstruovat veřejné osvětlení šetrné i k životnímu prostředí a zdraví lidí. Dále zajistit rozvojové plány s důrazem na životní prostředí nebo posílit environmentální vzdělávací aktivity. Peníze je možné využít i na spolufinancování nákladnějších projektů z Operačního programu Životní prostředí. Příjem žádostí o dotace z výzvy č. 9/2018 Národního programu Životní prostředí odstartuje 3. prosince 2018.

 

POHLEDEM DĚTSKÝCH VÝTVARNÍKŮ: VYHLAŠUJEME 19. ROČNÍK SOUTĚŽE PŘÍRODA KOLEM NÁS

priroda-kolemnas.jpg /XIX. ročník výtvarné soutěže/ - Do dalšího ročníku naší výtvarné soutěže přijímáme kresby, malby či grafiky s motivy přírody. Autorem mohou být děti mladší patnácti let. Jejich práce nám můžete zaslat nejpozději do 31. 1. 2019. Vybraná díla v několika kategoriích poté zveřejníme na našem webu a vystavíme v návštěvnickém středisku v Čížově.

 

Jarní květy v říjnu: V Podyjí znovu rozkvetly ovocné stromy i koniklece

Obrázek květů a zároveň plodů je sen všech ilustrátorů populárně naučných příruček o přírodě a noční můra odborníků. Má se za to, že ve skutečnosti takto naše ovocné  stromy nikdo vidět nemůže. Letošní podzim v Podyjí je ale výjimka. Kvetou například jabloně a zároveň si můžete pochutnat na zralých jablkách.

 

Podyjský podzim si můžete zpestřit tradičními řemesly a zvyky

dsc-6382-cb-male.jpg Správa Národního parku Podyjí zve na tři podzimní akce v rámci projektu Prožijte a poznejte Podyjí. Můžete si rozšířit obzory novými poznatky o tom, co jsou vykuřovadla a z jakých rostlinných materiálů místních i vzdálenějších je možno je připravit, zhotovit si vánoční výzdobu či proniknout do tajů řemesla černého drátování.

 

Rozmnožování pstruhů v Dyji podpoří umělé přeshraniční trdliště

Jeden den a čtyřicet metrů krychlových štěrku. Tak by se dala shrnout příprava nového přeshraničního trdliště pro pstruhy. V první třetině září ho odborníci vybudovali v centrální části Národních parků Podyjí a Thayatal. Vodohospodáři i zoologové věří, že nové místo pro rozmnožování ryb zlepší jejich podmínky v řece Dyji. Nyní podrobí využívání trdliště ročnímu podrobnému zkoumání.

 

Správa Národního parku Podyjí se dohodla se svou Radou na nové zonaci. Její vyhlášení je nyní v rukou MŽP

Podařil se první důležitý krok v přípravě nové zonace Národního parku Podyjí. Správa parku se ve čtvrtek dohodla se svým poradním orgánem Radou Národního parku Podyjí na návrhu nových zón tohoto chráněného území. Naplnila se tak jedna ze zákonných podmínek pro jejich vyhlášení. Nyní ministerstvo připraví a projedná vyhlášku, která je uvede do praxe. 

 
‹‹   Předchozí   4 5 6 7 9 11 12 13 14 20 30 40   Následující   ››