Aktuality

‹‹   Předchozí   5 6 7 8 10 12 13 14 15 20 30 40   Následující   ››

Šelmy, dravci a ježci. Děti po devatenácté malovaly přírodu kolem nás

190318-pkn-200.jpg /FOTOGALERIE, VÝSLEDKY 19. ROČNÍKU SUTĚŽE PŘÍRODA KOLEM NÁS/ Z více než dvou a půl tisíc obrázků a výtvarných děl vybírali  letos porotci nejlepší práce v soutěži Příroda kolem nás. Zapojily se do ní děti 251 škol z různých míst po celém Česku. Podívejte se na oceněná díla.

 

Jaro v Podyjí: tisíce květů konikleců, koberce sněženek a první včely a motýli

190311-koniklec-200.jpg Zatímco na horách je stále sníh, do Podyjí už nezadržitelně vstupuje jaro. Návštěvníci se tak mohou těšit z tisíců květů konikleců a sněženek, vzácných křivatců nebo prvních motýlů. Ze svých zimních útočišť také pomalu vylézají žáby a ještěrky a do národního parku se vracejí první ptačí poslové jara.

 

Přihlaste se do kurzu průvodců Národního parku Podyjí

Správa Národního parku Podyjí připravila tento rok kurz průvodců po tomto chráněném území. Kurz se uskuteční ve dvou tříapůldenních školeních v dubnu a v říjnu 2019. Lektory budou zaměstnanci Správy parku a jejich externí spolupracovníci. Úspěšní absolventi získají průvodcovský certifikát Správy Národního parku Podyjí. Přihlásit se do kurzu můžete do 31. března 2019. 

 

Návrh klidového území Národního parku Podyjí

Správa Národního parku Podyjí zpracovala na základě příslušných ustanovení Zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění (dále jen "ZOPK") a v souladu s Metodickým pokynem Ministerstva životního prostředí k vymezování, navrhování a schvalování klidových území národních parků v České republice návrh klidových území Národního parku Podyjí.

 

Na Kraví hoře pomáhá zmlazení vřesu i frézování

Vůbec poprvé vyjela letos v únoru na Kraví horu fréza. Jejím cílem bylo připravit prostor pro zmlazení vřesu i upravit část lokality pro pastvu. Jako každý rok zbavila Správa parku i část území náletových stromů a keřů. Chce tak pomoci světlomilným rostlinám a živočichům, kteří zde žijí. 

 

Správa parku loni vykoupila pozemky na Šobesu i v okolí Konic

190214-vykupy-200.jpg Téměř jeden hektar půdy vykoupila v roce 2018 ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí Správa národního parku Podyjí. Jde převážně o lesní pozemky ležící přímo v národním parku. Správa parku nyní bude spravovat ale i část lokality Šobes nebo nelesní plochy s jedinečnými biotopy zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů v ochranném pásmu parku.

 

Národní parky Podyjí a Thayatal získaly evropský certifikát divočiny

Lesy ponechané přirozenému vývoji a části řeky Dyje na rakouské i české straně hranice získaly v roce 2018 diplom Evropské společnosti pro divočinu (The European Wilderness Society). Dohromady se jedná o zhruba 4 km řeky a 500 ha porostů. Tedy necelých 7% rozlohy obou národních parků. 

 

Více ledňáčků a dvě stovky labutí. Ornitologové v lednu spočítali ptáky na Dyji

Od Vranovské přehrady po Drnholec počítali na začátku ledna ornitologové vodní ptáky na Dyji. Jen v národním parku jich viděli více než půl tisíce. Celkem jedenáct rozličných druhů. Přibylo ledňáčků i labutí. Odborníci opeřence na řece sčítají pravidelně od roku 2005. 

 

Hlasujte pro Strom Znojemska 2018

/ANKETA/ I letos spolupořádáme anketu Strom Znojemska. O váš hlas se uchází sedm kandidátů. Podpořit je můžete až do konce března 2019 v anketě na této stránce. Do hlasování se zapojíte vyplněním formuláře na konci stránky.

 

Na přednášky do Znojma nebo na výstavu do Křivoklátu. Lednové akce Správy parku

V úterý 15. ledna můžete vyrazit na první přednášku v rámci cyklu Přírodou celého světa do znojemského Domu umění. Náš lesník Jiří Novák vás provede Jihoafrickou republikou a Botswanou. Pokud to máte blíž do Křivoklátu, nenechte si ujít naši výstavu Galerie rozmanitosti Podyjí. Od 10. ledna v tamním informačním středisku CHKO Křivoklát potrvá až do konce května.

 

Všechno dobré v nové roce

V novém roce hodně zajímavých zážitků vám přeje Správa Národního parku Podyjí

 

Slavte s námi bez petard a ohňostrojů

/VIDEO/ Jsou Vánoce. Čas splněných slibů a přání. I my jedno máme. Až o svátcích, na Silvestra nebo na Nový rok vyrazíte do národního parku, neberte s sebou petardy a ohňostroje. Příroda v zimě potřebuje klid. I vy si ho zde můžete užít. Děkujeme!

 

Národní parky Podyjí a Thayatal mají za sebou jeden z nejintenzivnějších roků vzájemné spolupráce

Přeshraniční akce pro veřejnost, vědecké projekty i velká mezinárodní konference. Správy národních parků Podyjí a Thayatal mají za sebou jeden z nejintenzivnějších roků vzájemné spolupráce. Do budoucna společně připravují připomenutí pádu železné opony nebo výstavbu lávek přes Dyji.

 

Soutěž o kalendář Národního parku Podyjí na rok 2019

181220-soutez-200.jpg /VÝHERCI/ Jsou Vánoce. A Vánoce jsou časem dárků. Jeden jsme si připravili i my pro vás.  V naší soutěži jste mohlo 10 z vás vyhrát kalendář na rok 2019. Stačilo správně odpovědět na tři otázky. Jména výherců naleznete v článku.

 

Koně u Havraníků mohou do další části pastviny, lidé se dostanou i na oblíbenou vyhlídku

Do další části vytyčené pastviny může od poloviny prosince pětice exmoorských poníků na Havranickém vřesovišti. Spásat tak budou 24 hektarů vřesoviště. Poníci nyní mohou na téměř celou pastvinu. Vstup mají omezen jen do lesních porostů, které je nutné k pastvě teprve připravit. Návštěvníci ale nepřijdou ani o přístup na oblíbenou vyhlídku nad pastvinou.

 
‹‹   Předchozí   5 6 7 8 10 12 13 14 15 20 30 40   Následující   ››